"Centrālā laboratorija" spiesta paaugstināt maksu par vairākiem pakalpojumiem

Apollo.lv
Centrālā laboratorija
Centrālā laboratorija Foto: Publicitātes foto

​Ja valsts samazina finansējumu, ceļam cenas un prasām vairāk no pacientiem – tā īsumā var raksturot situāciju, kas izveidojusies medicīnisko analīžu jomā. Uz Nacionālā veselības dienesta lēmumu samazināt līdzfinansējumu par laboratoriju manipulācijām, kā pirmā noreaģēja "Centrālā laboratorija" - tā jau mainījusi cenrādi un paaugstinājusi maksu par vairākiem pakalpojumiem. Pārējās laboratorijas to darīs tuvākajā laikā vai vēl tikai apsver spert šādu soli, vēsta "360TV ZIŅneši".

Nacionālais veselības dienests (NVD) kopš jūnija 7 - 31 % apmērā samazina tarifus daļai populāru valsts apmaksātu laboratorisko izmeklējumu. Izmaiņas skar 2,8 % jeb 29 no 1035 valsts apmaksātajām laboratoriskām manipulācijām.

Edvīns Kazušs, "Centrālās laboratorijas" valdes loceklis stāsta: "Katru gadu laboratorisko izmeklējumu pakalpojumu daudzums palielinās un katru gadu ievērojami tiek pārstrādāts piešķirtais finansējums, līdz ar to veidojas milzīgas laboratorijas pārstrādes un NVD kā vienu no risinājumiem redzēja šo tarifa samazinājumu par katru cenu.

Vajadzēja kaut kādu summu jebkurā gadījumā atrast, pretēji solot, ka saņemsim kvotu pārstrādes. Mūsu laboratorija jau šobrīd ir pārstrādājusi piešķirto finansējumu par 4 miljoniem."

Tomēr izrādās, ka NVD konstatējis valsts naudas izšķērdēšanu. Proti, pētot, kā laboratorijas tērē valsts naudu, secināts, ka daļai laboratorisko izmeklējumu maksas pakalpojumu cenrāžos ir zemākas cenas, nekā tos apmaksā valsts no saviem līdzekļiem. Tad nu šī netaisnība labota.

"Nav pieļaujama situācija, ka no nodokļu maksātāju naudas tiek maksāts par tām pašām analīzēm, kas tiek veiktas par maksu būtiski vairāk. Tas nav pacientu interesēs. Šāda situācija nav pieļaujama, jo valsts budžeta līdzekļus nevar izšķērdēt.

Tamdēļ atlasījām manipulācijas, kurās redzējām, ka šī summa ir arī jāsamazina. Ja pērn laboratorijām kopumā no valsts budžeta samaksājām 60 miljonus par analīžu veikšanu, ietaupījuma daļa ir 5 miljoni. Uzskatām, ka pārmetumi nevietā," tā norāda Edvīns Kazušs.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu