Rīga aicina svinēt Jāņus kopā Mežaparkā, Dzegužkalnā vai Grīziņkalnā

LETA
Vasaras saulgriežu mistēriju "Līgo Saule"
Vasaras saulgriežu mistēriju "Līgo Saule" Foto: publicitātes

Nedēļas nogalē Rīga aicina līgot kādā no trim svētku norises vietām – Mežaparkā, Dzegužkalnā vai Grīziņkalnā –, aģentūru LETA informēja pilsētas pašvaldībā.

Mežaparka Zaļajā teātrī 23. jūnijā no plkst. 20 līdz pat saullēktam norisināsies Jāņu vakara pasākums "Rīgas zaļumballe".

Svētkus ar tautiskām melodijām ieskandinās etnogrupa "Ogas" un "Stiprās sievas". No plkst.21 uzstāsies apvienība "Vintāža", bet par roka sadaļu zaļumballē rūpēsies Atis Ieviņš ar pavadošo grupu. Savukārt ap pusnakti uz skatuves kāps Ingus Ulmanis un grupa "Lādezers".

Vēlāk uz skatuves kāps Intars Busulis un "Abonementa orķestris", bet tūlīt pēc plkst.2, kad pamalē jau sāks parādīties rīta gaisma, nāks grupa "Mazais princis", kuras muzicēšanas galvenais vadmotīvs ir mīlestība. Pašā Jāņu nakts noslēgumā svinētāji sauli sagaidīs kopā ar šlāgergrupu "Roja" no Kurzemes. Gada īsāko nakti kopā ar līgotājiem pavadīs pasākuma vadītāji - apvienība "GraBulis" jeb aktieri Andris Bulis un Gints Grāvelis.

Līgotājus 23.jūnijā no plkst.20 gaidīs arī senākā Jāņu tradīciju vieta - Dzegužkalns. Dzegužkalns ir augstākais Rīgas kalns un tradicionāli senākā Jāņu svinību vieta, kura vēstures avotos kā rīdzinieku līgošanas vieta minēta jau 18.gadsimtā.

Pasākumā "Tradicionālie Jāņi Dzegužkalnā" viss notiks kā senāk, un rīdziniekiem un pilsētas viesiem būs iespēja apgūt latviešu kultūras tradicionālās vērtības un ieražas: vainagu pīšanu, zīlēšanu, līgošanu un aplīgošanu, uguns svētīšanu, Jāņu godināšanu, saules pavadīšanu un sagaidīšanu. Īpaša vieta Dzegužkalnā tiks ierādīta Jāņuguns iedegšanas rituālam, latviešu rotaļām un dančiem.

Jāņu programmā latviešu tradicionālā mūzika skanēs dažādu populāru folkloras, postfolkloras grupu un izpildītāju aranžējumos. Svētkos piedalīsies Liepājas aktrišu folkloras apvienība "Atštaukas", kapela "Karikste", postfolkloras grupa "Iļģi" un "Rīgas danču klubs", muzikālā apvienība "Rahu the Fool" un folkroka grupa "Jaunais Jāņu orķestris".

Neizpaliks arī tradicionālie pasākuma vadītāji - Jāņu māte un Jāņu tēvs -"Skandinieku" ilggadējā dalībniece un pasākumu vadītāja Zoja Heimrāte un folkloras grupas "Vilki" vadītājs un aktieris Edgars Lipors, kas iesaistīs publiku dažādās svētku norisēs.

Jāņu bērnus Grīziņkalnā sagaidīs Marta Lovisa Jančevska un Kaspars Zvīgulis. Jau no plkst.20 norisināsies Jāņu rotaļas, vainagu vīšana, tradīciju apgūšana un aktīvas Līgo spēles visai ģimenei. Drosmīgākie kulināri uz zālienā izvietota lielā trejkāja varēs gatavot tradicionālo Jāņu sieru.

Tāpat pasākuma laikā pļavā norisināsies aktīvas spēles dažāda vecuma dalībniekiem - pakavu mešana mērķī, ķekatu gājiens, Līgo atmiņas spēle un citas aktivitātes. Kopā ar folkloras kopu "Kokle" lieli un mazi varēs apgūt dažādas Jāņu rotaļas, dančus, mācīties Līgo dziesmas un izzināt Jāņu nakts ticējumus, bet Elza Rozentāle un etno rokgrupa visus ievedīs etno mūzikas skaņās.

No plkst.22.20 notiks Jāņu ugunskura iedegšana, bet pēc tās uz skatuves kāps māsas Dimantas ar programmu "Celies, Jāņu diena!" Pēc pusnakts uz skatuves tiks aicināta muzikālā apvienība "Viedais fonogrāfs", bet ap plkst.2 visi tiks aicināti uz Grīziņkalna balli kopā ar grupu "The Originals" Ap plkst.3.40 Līgo ballītes stafeti pārņems DJ Kaspars Zaviļeiskis, kurš kopā ar līgotājiem sagaidīs pirmos saules starus.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu