Rubenis skarbi izsakās par veidu, kādā "Progresīvie" kultūras ministres krēslam virza Lāci (1)

LETA
Latvijas Teātra darbinieku savienības valdes priekšsēdētājs Ojārs Rubenis piedalās preses konferencē, kurā paziņo Gada balvas teātrī "Spēlmaņu nakts" nominācijas 2022./2023. gada sezonā.
Latvijas Teātra darbinieku savienības valdes priekšsēdētājs Ojārs Rubenis piedalās preses konferencē, kurā paziņo Gada balvas teātrī "Spēlmaņu nakts" nominācijas 2022./2023. gada sezonā. Foto: Evija Trifanova/LETA

Partijai "Progresīvie" tādā ātrumā izvirzīt kultūras ministra amata kandidāti ir pilnīgi nedemokrātiski, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda Latvijas Teātra darbinieku savienības valdes (LTDS) priekšsēdētājs Ojārs Rubenis.

LTDS priekšsēdētājs uzsvēra, ka viņam nav nekādu komentāru par izvirzīto kandidāti - Kultūras ministrijas parlamentāro sekretāri Agnesi Lāci (P). Rubenis sacīja, ka Lāci viņš vienu reizi ir redzējis kādā televīzijas raidījumā, savukārt šodien, uzzinot par kultūras ministres Agneses Loginas (P) demisiju, izlasījis internetā pieejamo informāciju par kandidātes izglītību, taču nekur nav norādīts Lāces padarītais kultūras un integrācijas jomā.

"Par partiju izvirzītajiem kultūras ministriem vairs komentēt negribu, jo nevienai partijai neinteresē kopējā nozares attīstība un stratēģija. Partijām interesē tikai savu kandidātu izbīdīšana un izvirzīšana. Tas notiek jau ļoti ilgu laiku. Partijām neinteresē nozares viedoklis, tās attīstība," teica Rubenis.

Viņš akcentēja, ka kultūras ministra amata kandidāti uzklausīs Saeimas frakcijas, bet, tādā tempā izvirzot kandidātu, nozarei nav nekādu iespēju sarunāties un uzdot jautājumus, taču brīdī, kad valsts kapitālsabiedrībām vai valsts institūcijām tiek meklēti vadītāji, tiek rīkoti konkursi, organizētas komisijas, izvērtēti cilvēki. Pēc LTDS priekšsēdētāja paustā, tāds ir valsts politikas uzstādījums pret ministrijām un tās šos darbus dara atbildīgi, pēc labākās sirdsapziņas.

"Tas, ka partija izvirza cilvēku, kurš vadīs kultūras nozari, vienas nakts vai divu stundu laikā, ir pilnīgi nedemokrātiski. Tā ir valsts kopējās politikas degradēšana. (..). Tas ir arī apkaunojoši attiecībā pret nozari. Ko tur var ietekmēt kultūras cilvēki?! Pilnīgi neko. Tikai cīnīties par savu izdzīvošanu. Tas ir vienīgais, ko kultūras cilvēki un organizāciju vadītāji šajā valstī var darīt," teica Rubenis.

Runājot par Lāci, LTDS priekšsēdētājs akcentēja, ka par kultūras ministra amata kandidāti viņam nav ne labu, ne sliktu domu un nekādu emociju. Viņš pieļāva, ka Lāce ir labs cilvēks, taču šis process - kandidāta izvirzīšana ministra amatam - kopējā Latvijas politiskajā sistēmā ir novests līdz absurdam.

Aģentūra LETA jau rakstīja, ka partija "Progresīvie" pirmdien valdes un frakcijas kopsēdē lēmusi kultūras ministra amatam virzīt pašreizējo KM parlamentāro sekretāri Lāci.

Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Andris Šuvajevs žurnālistiem pauda, ka "Progresīvie" ir pārliecināti, ka Lāce ir piemērota kultūras ministra amatam, pēdējo deviņu mēnešu laikā viņa esot iedziļinājusies "visā nozares specifikā un darbībā". Pēc Šuvejeva vārdiem, izvirzītā kandidāte lieliski spēs pārstāvēt "Progresīvo" vērtības arī turpmāk.

Atbildot uz jautājumu, kāpēc piekrita virzīšanai amatā, Lāce sacīja, ka esot ļoti svarīgi turpināt iesāktās prioritātes un patlaban, budžeta veidošanas laikā, ir svarīgi nodrošināt, lai nozares perspektīva un intereses tiek skaidri pārstāvētas. "Šajā amatā visvairāk vēlos būt pavisam skaidra kultūras nozares balss, stāstīt par kultūras nozares specifiku, piemēram, nodokļu politikas kontekstā, lai radošo personu specifiska tiek ņemta vērā," teica kultūras ministres amata kandidāte.

Tāpat Lāce vēloties, lai turpinās iesāktais darbs pie sabiedrisko mediju apvienošanas un vienotas, drošas informatīvās telpas veidošanas, kā arī latviešu valodas stiprināšanas. Kā norādīja Lāce, tie ir lasītprasmes jautājumi, latviešu valodas mācības pieaugušajiem un latviešu valodas izdzīvošana digitālā laikmetā.

Lāce noliedza, ka viņai jau bijusi saruna ar Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV) par iespējamām pārmaiņām ministrijas vadībā. Tikšanās premjerministri esot plānota pēc valdības vadītājas atgriešanās no komandējuma.

Lācei paredzētas tikšanās ar koalīcijas partneru frakcijām trešdienas, 19.jūnija, pēcpusdienā. Tāpat šonedēļ kultūras ministra amata kandidāte tiksies ar opozīcijas partijām.

Kā ziņots, līdzšinējā kultūras ministre Agnese Logina (P) nolēmusi personīgu iemeslu dēļ atkāpties no ministres amata, un šos pienākumus viņa beigs pildīt jau pirmdien, 17.jūnijā.

"Progresīvie" kā galvenos kritērijus nākamajam ministram izvirzīja pieredzi ministrijas darbā, augstu izpratni par kultūras, mediju politikas un integrācijas jautājumiem, kā arī nevainojamu reputāciju. Frakcija aicinās ar virzīto kandidātu tikties "Jaunās vienotības" un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdības frakcijām, kā arī Saeimas opozīcijas frakcijām.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, Logina sāka pildīt kultūras ministres pienākumus 2023.gada 15.septembrī. Neilgi pēc tam viņas komandai pievienojās Lāce, kļūstot par KM parlamentāro sekretāri.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu