Asanžs pēc vienošanās atbrīvots no cietuma un pametis Lielbritāniju

LETA
Foto: Reuters/ScanPix

Tīmekļa projekta "Wikileaks" dibinātājs Džūljens Asanžs pirmdien tika atbrīvots no cietuma un pametis Lielbritāniju, jo viņš noslēdzis vienošanos ar ASV varasiestādēm, kas izbeidza viņa gadiem ilgušo juridisko drāmu.

"Džūljens Asanžs ir brīvībā," paziņoja "Wikileaks".

Vašingtona vēlējās tiesāt Asanžu par ASV pretspiegošanas likumu pārkāpumu saistībā ar 2010.gadā "Wikileaks" publicētajiem tūkstošiem nopludināto militāro un diplomātisko dokumentu.

52 gadus vecais Asanžs piecus gadus atradās apcietinājumā Lielbritānijā, cīnoties pret izdošanu ASV.

Viņš piekrita atzīt savu vainu vienā apsūdzības punktā par sazvērestību, lai iegūtu un izplatītu valsts aizsardzības informāciju, teikts dokumentā, kas iesniegts tiesā Klusā okeāna Ziemeļu Marianas salās.

Paredzēts, ka Asanžs tur ieradīsies trešdienas rītā pēc vietējā laika.

Paredzams, ka viņam tiks piespriests 62 mēnešu cietumsods, ieskaitot piecus gadus, ko viņš ir izcietis Lielbritānijas cietumā. Tas nozīmē, ka viņš varētu atgriezties dzimtajā Austrālijā.

Ar šo vienošanos par vainu atzīšanas, domājams, tiks izbeigta Asanža gandrīz 14 gadus ilgusī juridiskā drāma.

Asanžam 2019.gadā ASV federālā zvērināto tiesa izvirzīja apsūdzības18 punktos saistībā ar nacionālās drošības dokumentu publicēšanu.

"Wikileaks" publiskoja īsu videoierakstu, kurā Asanžs runā ar cilvēkiem, kas, šķiet, atrodas birojā, un pēc tam iekāpj lidmašīnā.

Paziņojums par šo vienošanos izskanēja divas nedēļas pirms tam, kad Asanžam bija jāierodas tiesā Lielbritānijā, lai pārsūdzētu lēmumu, ar kuru tika apstiprināta viņa izdošana ASV.

Asanžs kopš 2019.gada aprīļa atradās apcietinājumā stingri apsargājamā Belmāršas cietumā Londonā.

Viņš tika arestēts pēc tam, kad septiņus gadus pavadīja, slēpjoties Ekvadoras vēstniecībā Londonā, lai izvairītos no izdošanas Zviedrijai, kur viņam tika izvirzītas apsūdzības seksuālā uzbrukumā, kas galu galā tika atceltas.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu