Valmierā sāk zemas īres maksas namu būvniecību

LETA
Foto: Paula Čurkste/LETA

Dzīvojamās platības trūkums apgrūtina iespējas uzņēmējiem piesaistīt nepieciešamo darbaspēku, atklājot divu zemas īres maksas mājokļu būvniecību Valmierā, uzsvēra Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks ("Valmierai un Vidzemei").

Kā aģentūru LETA informēja "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") sabiedrisko attiecību vadītāja Sandra Eglīte, piektdien, klātesot arī ekonomikas ministram Viktoram Valainim (ZZS), svinīgi tika sākta divu zemas īres maksas mājokļu būvniecība Valmierā, saņemot "Altum" atbalstu.

Baiks skaidroja, ka pašvaldība novadā veicina ekonomisko izaugsmi, attīstot industriālās teritorijas, kas arvien vairāk paaugstina pieprasījumu pēc komfortablu un energoefektīvu mājokļu īres. Vienlaikus dzīvojamās platības trūkums apgrūtina iespējas uzņēmējiem piesaistīt nepieciešamo darbaspēku.

Tāpēc pašlaik, kad būvniecības izmaksas ir augstas, valsts atbalsta programma izvērtēta kā labs risinājums, lai varētu piedāvāt dzīvokli jaunā projektā par pieņemamu īres maksu, kas būtu atbilstoša vidējam atalgojumam reģionā, uzvēra mērs.

Valmierā līdz 2026.gada martam uzbūvēs divus zemas īres maksas namus. Kopējās projekta izmaksas ir 12,1 miljons eiro, no kuriem "Altum" aizdevums abām ēkām ir 11,61 miljons eiro. No šī aizdevuma pēc projekta īstenošanas būs iespējams atgūt līdz 30% attiecināmo izmaksu kā valsts atbalstu.

Ēkas būvēs SIA "Monum". Jaunajā projektā uzbūvēs divas gandrīz nulles enerģijas piecu stāvu daudzdzīvokļu mājas ar 120 dzīvokļiem.

SIA "Valmieras namsaimnieks" valdes priekšsēdētājs Andris Kabraks atgādināja, ka pirms četriem gadiem "Valmieras namsaimnieks" nodeva ekspluatācijā divus īres namus ar 150 dzīvokļiem, kas īsā laikā tika aizpildīti ar īrniekiem, uzskatāmi parādot augsto pieprasījumu pēc šādiem mājokļiem Valmierā.

Zemas īres maksas namu programma Latvijā tiek īstenota pirmo reizi, ņemot par piemēru citās Eiropas valstīs, tostarp Nīderlandē, Vācijā, Austrijā, Polijā un citur, veiksmīgi realizētos projektus jau vairāk nekā 100 gadu garumā. Programmas mērķis ir veicināt reģionos mājokļu pieejamību tām ģimenēm, kas nevar atļauties īrēt dzīvokli par tirgus noteiktajām cenām.

Valainis uzsvēra, ka Latvijā ir akūta mājokļu pieejamības problēma, kas būtiski ietekmē tautsaimniecības attīstību un valsts labklājības celšanos. Vislielākais mājokļu trūkums ir reģionos ar pieaugošām un konkurētspējīgām nodarbinātības iespējām. Problēmas risināšanai svarīga ir arī kvalitatīvu un energoefektīvu īres platību piedāvājuma palielināšana par pieejamām cenām.

Ministrs atzina, ka nepietiekamais piedāvājums traucē uzņēmējdarbībai nodrošināt nepieciešamos darbiniekus un speciālistus, tāpēc, ieviešot programmu, tiek risināts vēl viens būtisks šķērslis reģionu ekonomikas attīstībai. Valainis atgādināja, ka Valmierā pašvaldības programmā pirms vairākiem gadiem ekspluatācijā jau tika nodotas divas zemas īres maksas ēkas, kurās dzīvokļiem ir milzīgs pieprasījums gan atrašanās vietas, gan kvalitātes dēļ.

"Altum" valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš informēja, ka patlaban vairākās pašvaldībās apstiprināti jau četri projekti par zemas īres maksas ēkām ar 314 dzīvokļiem, kur kopējā projektu summa pārsniedz 34 miljonus eiro, tostarp "Altum" finansējums 26,76 miljoni eiro.

"Pašvaldības izrāda lielu interesi par atbalsta programmu, tāpēc turpinām konsultēt par iespējām finansēt zemas īres maksas dzīvokļu mājas," norādīja Bērziņš.

Pašvaldībām, iedzīvotājiem un uzņēmējiem no "Altum" pieejami arī citi valsts un Eiropas ilgtspējas atbalsta instrumenti, tostarp namu energoefektivitātes un renovācijas aizdevumi ar kapitāla atlaidi, lai atjaunotu nolietotās un energoneefektīvās ēkas, par kurām iedzīvotāji turpina maksāt augstus apkures rēķinus, kā arī remonta aizdevumi daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem, kam nav izveidoti pietiekami uzkrājumi, lai saremontētu nolietotās mājas vai apkārtni.

Ministru kabineta noteikumi paredz, ka uz zemas maksas īres dzīvokļiem var pretendēt iedzīvotāji, kuru ienākumi nepārsniedz konkrētu slieksni atkarībā no cilvēku skaita mājsaimniecībā, piemēram, pretendējot uz divu istabu dzīvokli, kopējie bruto ienākumi nedrīkst pārsniegt 2 437 eiro. Savukārt īres maksa nedrīkst būt augstāka par 6,39 eiro kvadrātmetrā, ko iespējams indeksēt katru gadu.

Lai programmu varētu veiksmīgi turpināt arī pēc pieejamā finansējuma izlietošanas, līdzīgi kā citās valstīs, tiek paredzēts, ka 50% no ienākumiem iemaksājami īres namu fondā, no kura tiks būvēti jauni mājokļi. Šāds apjoms Ministru kabineta noteikumos iestrādāts, pieņemot to, ka pārējie ienākumi tiek novirzīti mājas atjaunošanai un īres nama īpašnieka samērīgai peļņai.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu