Šodienas redaktors:
Marina Latiševa

FOTO Ielūkojies, kas vasarā notiek modernajā LVM Podiņu kokaudzētavā

Foto: LVM.

AS “Latvijas valsts meži” (LVM) pārraudzībā ir 10 modernas kokaudzētavas visā Latvijā, kurās audzē kvalitatīvus meža koku stādus. Sarunā ar kokaudzētavas “Podiņi” vadītāju Artūru Plešu atklājām, cik spraiga ir vasaras sezona vienā no Latvijas lielākajām un Baltijas valstīs modernākajām kokaudzētavām Lubānas novadā.

Kokaudzētava “Podiņi” specializējas kailsakņu stādu audzēšanā ar uzlabotu sakņu sistēmu: 94 hektāros aug 12,5 miljoni selekcionētu meža koku stādu. Kokaudzētavas vadītājs atklāj: “Pamatā audzējam egļu stādus – kailsakņu stādus ar uzlabotu sakņu sistēmu, taču klienti novērtē arī bērzu un melnalkšņu stādus, kas tiek izaudzēti, izmantojot selekcionētas sēklas. Šobrīd kokaudzētavā aktīvi veicam jauno stādu pārstādīšanu uz lauka.”

Rūpīgs darbs vasaras periodā

“Kailsakņu stādi ar uzlabotu sakņu sistēmu tiek audzēti kā ietvarstādi siltumnīcās un vasaras otrajā pusē, kad sasnieguši noteiktu dimensiju un sakņu gatavību, pārstādīti laukā ar speciālu mašīnu. Vienu līdz divus gadus tie aug atklātā laukā. Rezultātā izaudzējam kailsakņu stādus ar bagātu sakņu sistēmu, kas samazina sakņu iežūšanas iespējas, uzlabo stādu ieaugšanu mežā un paātrina stādu augšanu pirmajos gados,” kailsakņu stādu ar uzlabotu sakņu sistēmu audzēšanas procesu raksturo Plešs.

Foto: LVM.

Kokaudzētavā “Podiņi” ir 9 siltumnīcas, 4 stādu novietošanas poligoni un aptuveni 80 hektāru liela āra platība stādu audzēšanai. Stādi uz lauka tiek stādīti no jūlija līdz septembra beigām.

Kokaudzētavas darbinieki rūpējas, lai nodrošinātu laukā iestādītajiem kokiem atbilstošus augšanas apstākļus – tiek ravētas nezāles un sekots līdzi mitruma līmenim augsnē. Laistīšana ir būtiska karstā laikā, to nodrošina piecas laistīšanas iekārtas, kas pašas vienmērīgi pārvietojas pa lauku. Darbinieku uzdevums ir ne tikai ik dienas uzstādīt un palaist iekārtas, bet arī pārraudzīt, vai tās atbilstoši darbojas.

Foto: LVM.

Par stādīšanas procesu Plešs saka: “Kociņus stādām “dobēs”, kur ir piecas vagas. Kokaudzētavas darbiniekiem ir sadalītas noteiktas “dobes”, par kurām tie ir atbildīgi – tās vismaz reizi mēnesī tiek ravētas un uzraudzītas, veicot pasākumus kociņu augšanas apstākļu uzlabošanai.

Tikpat būtisks ir arī stādu barošanas process, kura laikā tiek rušināta augsnes virskārta, vienlaikus bagātinot to ar granulēto mēslojumu. Šo darbu ik dienas veic vismaz divi darbinieki. Mūsu augu minerālās barošanas speciālists nosaka nepieciešamos augu augšanas apstākļu uzlabošanas pasākumus.”

Foto: LVM.

Pirms jaunie stādiņi tiek stādīti uz lauka, kokaudzētavas darbinieku uzdevums ir arī tos apstrādāt pret dažādām slimībām un kukaiņu postījumiem, izmantojot modernās stādu aizsardzības sistēmas, kas ļauj veikt darbu ātrāk un kvalitatīvāk.

“Līdzās jauno koku audzēšanai īpašajos poligonos, to apstrādei un pārstādīšanai uz lauka, regulārai stādu uzraudzībai un labvēlīgu augšanas apstākļu nodrošināšanai, kokaudzētavas darbinieki veic arī uz lauka augošo koku pārstādīšanu atbilstoši kailsakņu audzēšanas tehnoloģijai. Šo darbu veikšanai kokaudzētavā ir divas tehnikas, piesaistot aptuveni 30 darbinieku.

Stādu pārstādīšana ir fiziski grūta. To veic darba maiņās, lai nodrošinātu iespējami augstu darba rezultātu un izvairītos no rutīnas. Šogad kopumā pārstādīsim 14 miljonus stādu.

2019. gadā kokaudzētavā “Podiņi” ir uzbūvēta papildu siltumnīca un āra poligons, ļaujot palielināt kokaudzētavas jaudu par 3,8 miljoniem augstvērtīgu stādu gadā.

Par kokaudzētavas darbības attīstību Plešs saka: “Šo gadu laikā ir stabili palielinājies realizēto stādu apjoms. Lai gan procentuāli no iesētā apjoma tiek rēķināts arī atbirums 10–15 % līdz gatavai produkcijai, jaunais poligons nodrošina iespēju iestādīt sasētos stādus lielākā apjomā. Arī jaunā siltumnīca sniedz lielu priekšrocību. Mūsu siltumnīcas ir apkurinātas. Tas nozīmē, ka sēšanu varam sākt jau martā. Sēšanas sezonu laikapstākļi neietekmē – varam sākt darbu ātrāk un lielākā apjomā.”

Foto: LVM.

Modernas iekārtas un pieprasījums ārvalstīs

Nav šaubu, ka vasara ir aktīvs laiks kokaudzētavā. Bet, kā norāda kokaudzētavas “Podiņi” vadītājs, darbs neapstājas arī ziemā. Līdz janvārim stādi tiek šķiroti un apstrādāti ar ekoloģisko vasku, šajā laikā tiek nodrošinātas arī plānotās stādu piegādes klientiem.

Lai aizsargātu jaunos stādus pret lielā egļu smecernieka bojājumiem, tiek izmantots īpašs vaskošanas robots. Kokaudzētavas darbinieki jauno egļu stādus liek uz konveijera līnijas, un iekārta pati tos ievasko. Šādi tiek apstrādāti līdz diviem miljoniem stādu sezonā.

Plešs stāsta, ka pret smecernieka bojājumiem ar vasku apstrādātie stādi izpelnījušies galvenokārt ārvalstu klientu ievērību, Latvijas tirgū šādi apstrādāti stādi tiek tirgoti salīdzinoši mazāk.

“Lai gan vaskošanas iekārta ir pusautomātiska, tā ir trīsreiz produktīvāka par roku darbu. Cilvēks var apstrādāt vidēji 15 tūkstošus stādiņu dienā, bet ar iekārtas palīdzību – 35 līdz 40 tūkstošus stādu dienā. Tā ir ievērojama atšķirība," saka Plešs.

Šogad kokaudzētavas siltumnīcās ir apsēts 21 miljons sējvietu, no kuriem 5 miljoni gatavu jaunstādu tiks nogādāti Smiltenes un Valmieras kokaudzētavām. Šī gada sezonā kokaudzētavā "Podiņi" jaunos meža koku stādus plānots iestādīt 40 ha platībā. 

Kopumā “LVM Sēklas un stādi” kokaudzētavās šogad plānots izaudzēt 61 miljonu kvalitatīvu meža koku stādu, kas galvenokārt paredzēti Latvijas valsts mežu atjaunošanai, bet atlikušais apjoms – Latvijas meža īpašniekiem un eksportam.

Raksts tapis sadarbībā ar "Latvijas valsts mežiem".

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu