:format(webp)/nginx/o/2025/05/07/16826586t1h6f27.jpg)
Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) sadarbībā ar Valsts meža dienestu (VMD) plāno aprīlī Latgalē novērotā jenota ķeršanu, lai tas nevarētu brīvi pārvietoties savvaļā un neapdraudētu Latvijas dabas daudzveidību, informēja DAP Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vecākā komunikācijas speciāliste Ilze Reinika.
Kārtību, kādā jārīkojas valstī nebijušas invazīvas sugas konstatēšanas gadījumā, nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes regula. DAP, ievērojot šo regulējumu, kopā ar VMD organizē agrīnās izskaušanas pasākumu, jo jenots ir medījamo dzīvnieku sarakstā un VMD ir kompetentā iestāde medību jomā.
Reinika informēja, ka Latvijā savvaļā līdz šim jenots konstatēts vienu reizi - pirms pāris gadiem Rīgā.
Kā skaidro DAP eksperti, Ziemeļamerikas jenots labi pielāgojas dzīvei dažādos apstākļos, taču priekšroku dod dzīvošanai ūdens tuvumā. Dzīvnieks ir visēdājs, spēj medīt uz sauszemes, ūdenī un kokos, tāpēc jenots ir daudzpusīgāks plēsējs nekā vairums vietējās plēsēju sugas.
Tas pārnēsā 12 dažādus patogēnus un slimības, kā arī citiem dzīvniekiem un cilvēkiem bīstamus parazītus.
Visā Latvijā invazīvo sugu izplatīšanās ir nozīmīga problēma. Invazīvās svešzemju sugas ir Latvijas dabai neraksturīgas augu un dzīvnieku sugas, kas strauji vairojas un agresīvi izplatās, izkonkurē vietējās sugas un apdraud dabas daudzveidību, izmaina ekosistēmas, rada ekonomiskus zaudējumus, atsevišķas sugas arī kaitējumu cilvēka veselībai, brīdina eksperti.
Aprīļa beigās kāds žurnāla "Medības" lasītājs portālam "medibam.lv" vēstījis, ka Latgalē, netālu no Krievijas robežas, meža kamerā uzņemts attēls, kurā redzams dzīvnieks, kas pēc visa spriežot ir jenots (Procyon lotor).
DAP aicina arī turpmāk iedzīvotājus būt vērīgiem un par katru novēroto invazīvo sugu ziņot vietnē "invazivs.lv".