Šodienas redaktors:
Eva Gaigalniece
Iesūti ziņu!

Dzimumzīmju pārbaudes kampaņā vairākiem apmeklētājiem atklāts vēzis

Raksta foto
Foto: Pixel-Shot/Shutterstock

SIA "Veselības centrs 4" kampaņas "Sargi savu ādu!" laikā vairākiem apmeklētājiem atklāts kāds no ādas vēža veidiem.

Kampaņas laikā 10.maijā Esplanādē iedzīvotāji bez maksas varēja pārbaudīt dzimumzīmes. Dienas laikā dzimumzīmes tika pārbaudītas 323 cilvēkiem. Tika atklātas trīs melanomas, 14 bazālo šūnu karcinomas, viens displastiskais nevus un 14 aktīniskās keratozes.

Kā norāda centrā, regulāra dzimumzīmju pārbaude - vismaz reizi gadā pie dermatologa - var palīdzēt atklāt ļaundabīgas pārmaiņas pašā sākumā, kad ārstēšana ir vienkāršāka, efektīvāka un mazāk traumatiska. Tāpat laikus veikta diagnostika bieži vien nozīmē, ka nav nepieciešama nedz sarežģīta ķirurģiska iejaukšanās, nedz cita veida terapija.

Ādas ļaundabīgie audzēji, ieskaitot ādas melanomu, ir visbiežāk sastopamie ļaundabīgie audzēji Latvijā. Kampaņas rīkotāji norāda, ka riska faktoriem saslimt ar melanomu atbilst liela daļa valsts iedzīvotāju.

Riskam ir pakļauti gaišas ādas cilvēki, tie, kuriem bijuši bieži saules apdegumi, īpaši bērnībā, cilvēki ar lielu skaitu dzimumzīmju, samērā liela izmēra dzimumzīmēm ar neregulārām robežām, nelīdzenu virsmu, kā arī tie, kuru radiniekiem ir konstatēta šī slimība. Liels melanomas risks ir tiem, kuri slimojuši ar citu ādas audzēju - bazaliomu vai plakanšūnu vēzi.

2023.gadā reģistrēti 263 ādas melanomas gadījumi un 1386 citu ļaundabīgu ādas audzēju gadījumi, norādīja kampaņas rīkotāji, atsaucoties uz Slimību profilakses un kontroles centra datiem. Savukārt no ādas vēža nomira 113 cilvēki - 68 no ļaundabīgās melanomas, bet 45 no citiem ļaundabīgiem ādas audzējiem. Visbiežāk ar ādas vēzi slimo cilvēki pēc 50 gadu vecuma.

Ādas audzēji vizuāli mēdz izskatīties ļoti dažādi, un cilvēks pats nevar noteikt, vai tas ir labdabīgs vai ļaundabīgs, sacīja "Veselības centrs 4" dermatoloģe Jūlija Deksne, norādot uz skrīningu nozīmi. Nereti skrīninga laikā melanoma tiek atklāta agrīnā stadijā, un ārstēšana beidzas ar operāciju, bez papildu terapijas.

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu