/nginx/o/2025/05/17/16850329t1h0b96.jpg)
Piektdien Stambulā notikušajās Krievijas un Ukrainas sarunās Krievijas puse Ukrainas pārstāvjiem izvirzīja vairākas maksimālistiskas Maskavas prasības, jo īpaši Ukrainas atteikšanos no teritorijām un reparācijām, vēsta ziņu aģentūra "Bloomberg", atsaucoties uz informētiem avotiem.
Turklāt Krievijas delegācija norādījusi, ka pamiers ir iespējams tikai pēc tam, kad Ukraina izvedīs savu karaspēku no četriem apgabaliem, kurus Krievija uzskata par sev piederošiem.
Saskaņā ar izdevuma avotiem, kuriem ir zināma sarunu gaita, Krievijas puse izvirzīja vairākas stingras prasības.
Ukrainai ir jāpieņem neitrāls statuss bez ārvalstu karaspēka un masu iznīcināšanas ieroču klātbūtnes.
Ukrainai jāatsakās no prasībām pēc kara reparācijām no Krievijas puses.
Tāpat atzīt Krimas un četru citu apgabalu, kurus nav pilnībā okupējuši Maskavas spēki, zaudējumu.
"Krievijas delegācija paziņoja, ka Putins piekritīs pamieram tikai pēc tam, kad Ukraina izvedīs savus karaspēkus no šiem apgabaliem un nodos tos," norādīja personas, kas lūdza neminēt viņu vārdus. Pēc viņu teiktā, Kremlis vēlas, lai visi pieci apgabali starptautiskā līmenī tiktu atzīti par Krievijas reģioniem, raksta "Bloomberg".
Prasības ir pretrunā ar ASV piedāvātajiem nosacījumiem, norāda "Bloomberg".
"Pirms nedēļas valdīja optimisms, ka mēnešiem ilgā un rūpīgā diplomātija ir nesusi augļus. Šķita, ka ASV un Eiropa ir vienisprātis attiecībā uz ultimātu: ja Putins nepiekritīs beznosacījumu 30 dienu pamieram, tās piemēros Krievijai plašas sankcijas. Kad Putins šo prasību ignorēja un tā vietā piedāvāja atsākt tiešas sarunas ar Ukrainu, noskaņojums sāka mainīties. Lai gan Eiropas līderi domāja, ka viņiem ir Trampa atbalsts sankcijām, viņš tā vietā aicināja Zelenski "nekavējoties" tikties ar Krieviju, lai noskaidrotu, vai ir iespējama miera vienošanās," piebilst "Bloomberg".
Ukrainas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis Heorhijs Tihijs piektdien apstiprināja, ka Krievija sarunās Stambulā izvirzījusi Ukrainai nepieņemamas prasības.
Tihijs žurnālistiem Stambulā paziņoja, ka sarunu laikā "Krievijas delegācija izteica vairākas lietas, kuras mēs uzskatām par nepieņemamām", taču viņš atteicās atklāt, par ko tieši ir runa.
"Ticiet man, mums ir liela pieredze visdažādākajās sarunās ar krieviem. Kopš 2014.gada bijušas daudzas sarunu kārtas. Tāpēc es teiktu, ka Ukrainas delegācija zina, kā attiekties pret visu, kas var izskanēt no šīs puses," sacīja Ārlietu ministrijas preses pārstāvis. Viņš piebilda, ka Ukrainas delegācija lieliski tika galā ar sarunām un Ukrainas nostāja palika nemainīga.
Neoficiāli Ukrainas avoti iepriekš ziņoja, ka Krievijas izvirzītie nosacījumi ir nereāli un krietni pārsniedz visas iepriekšējās prasības. Krievijas delegācija pieprasīja, lai Ukraina izvestu savu karaspēku no lielas daļas savas teritorijas, lai panāktu pamieru, sacīja viens no avotiem.
Ukrainas delegācijas vadītājs aizsardzības ministrs Rustems Umerovs pēc sarunām paziņoja, ka tika apspriesta gūstekņu apmaiņa un uguns pārtraukšana, kā arī iespējamie Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska un Krievijas diktatora Vladimira Putina kontakti.