/nginx/o/2025/05/20/16857503t1h8066.png)
Krievija palielina savu militāro klātbūtni pie robežas ar Somiju, pastiprinot spriedzi Arktikā uz kara Ukrainā fona, vēsta laikraksts "The New York Times", atsaucoties uz satelītattēlu analīzi.
Satelītattēlos redzamas teltis, jaunas militārās tehnikas noliktavas. Tāpat tiek būvēti iznīcinātāju angāri un notiek celtniecības darbi helikopteru bāzē, kas iepriekš nekad netika izmantota.
tussia is actively preparing for war with NATO, — NYT
— Jürgen Nauditt 🇩🇪🇺🇦 (@jurgen_nauditt) May 19, 2025
In particular, russia is building fighter jet shelters and warehouses, indicating the Kremlin's long-term strategy in response to Finland's accession to NATO.
Construction activity and an increase in equipment have been… pic.twitter.com/OBE2qDztlh
Avoti NATO apstiprinājuši, ka Krievijas darbības izskatās pēc gatavošanās spēku pārvietošanai pēc kara Ukrainā beigām. Tomēr tā ir daļa no Krievijas ilgtermiņa stratēģijas un nav pielīdzināma tam, kā agresorvalsts gatavojās iebrukumam Ukrainā 2022. gadā.
1335 kilometrus garā robeža ir garākā kontaktlīnija starp Krieviju un NATO. Militārie analītiķi prognozē, ka nākotnē tā varētu kļūt par karstu punktu.
Analītiķi uzsver, ka Krievija piekļuvi Arktikas reģionam uzskata par būtisku aspektu, kas to padara par lielvalsti.
Somijas amatpersonas uzskata, ka pie robežas savāktie Krievijas spēki par nopietnu draudu varētu kļūt piecu gadu laikā. Visaktīvākā darbība novērota galvenajās bāzēs Somijas robežas tuvumā, sevišķi Kamenkā. Līdzīga rīcība novērota arī pie Igaunijas.
Tāpat satelītattēli liecina, ka Krievijas helikopteri atgriezušies bāzē pie Murmanskas, kurā neatradās vismaz 20 gadus. Spēku pavilkšana ziemeļu virzienā, iespējams, skaidrojama ar Ukrainas dronu uzbrukumiem.
Olenijas gaisa spēku bāzē, kas atrodas 160 kilometru attālumā no Somijas robežas, novērotas desmitiem kara lidmašīnu.
"Viņi savas brigādes palielina līdz divīzijām, kas nozīmē to, ka vienību apjoms pie mūsu robežām būtiski pieaugs – par vairākiem tūkstošiem," medijs citē Somijā bāzētās atvērto avotu analītikas datu firmas "Black Bird Group" analītiķi Emīlu Kastehelmi.
Somija, kas NATO pievienojās pirms diviem gadiem, patlaban nesaskata draudus, bet rūpīgi seko līdzi situācijai.