Šo otrdien, 26. oktobrī, Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Saulkrastu iecirknī tika saņemts iesniegums no kādas 1955. gadā dzimušas sievietes, kura informēja, ka no viņas bankas konta ir izkrāpti finanšu līdzekļi.

Tika noskaidrots, ka sieviete bija iepazinusies ar kādu, pagaidām, nenoskaidrotu vīrieti, kurš stādījies priekšā kā Itālijas armijas virsnieks. Personas komunicēja iepazīšanās vietnes portālā "Tinder", kur pēc pāris mēnešu sarakstes, iemantojot sievietes uzticību, vīrietis lūdzis finansiālu atbalstu, lai izkļūtu no Sīrijas armijas bāzes.

Jāpiemin, ka sieviete bija veikusi vairākus paskaitījumus un nenojauta neko aizdomīgu. Kopējā izkrāptā naudas summa sasniedza 3940 eiro.

Taču mīlas stāstam šeit arī pienāca beigas, jo pēc saņemtās naudas summas mīļotais vīrietis pazudis un vairs nav sasniedzams.

Jāpiebilst, ka sarakste iepazīšanās vietnē notika angļu valodā un netika radītas aizdomas, ka vīrietis varētu būt krāpnieks, kuru interesē tikai naudas izkrāpšana.

Par minēto gadījumu uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 170. panta, proti, par svešas mantas vai tiesību uz šādu mantu iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos vai ar viltu (krāpšana). Par šāda nozieguma izdarīšanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Savukārt Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Salaspils iecirknī tajā pat dienā tika saņemts iesniegums no 1976. gadā dzimušas sievietes, kura aptuveni pusgadu, izmantojot sociālo tīklu platformu "Facebook", sazinājās ar potenciālo līgavaini, kurš dienē Sīrijā ASV armijas sastāvā kā ārsts.

Vīrietis informēja sievieti, ka viņai jālūdz ANO pārstāvniecībai, lai viņu atbrīvo un ļauj braukt mājās.

Pēc pāris vēstulēm it kā ANO pārstāvji pieprasīja 4000 eiro par vīrieša atbrīvošanu no militārā dienesta. Ņemot vērā, ka sievietei uzreiz nebija pieejama šāda naudas summa viņa aizņēmās naudu no paziņām un ātrajiem kredītiem.

No sievietes izkrāpa naudas līdzekļus aptuveni 3000 eiro apmērā. Jāpiemin, ka arī šajā gadījumā vīrietis, saņemot lūgto naudas summu, pārtrauca jebkādu komunikāciju.

Valsts policija periodiski saņem iesniegumus par šādu krāpniecības veidu. Lielākoties nezināmā persona, ar kuru uzsākta sarakste, atrodas kādā tālā valstī. Viss sākas ar nevainīgām sarakstēm kādā no sociālo tīklu platformām, bet tās pārsvarā turpinās e-pastā. Krāpnieki iemanto sieviešu uzticību, sola darīt visu, lai viņas justos laimīgas, runā par kopīgiem nākotnes mērķiem.

Taču lielākoties notiek negaidīts pavērsiens – topošajam līgavainim steidzami ir nepieciešami finanšu līdzekļi. Lielākoties nauda tiek lūgta, lai atbrauktu uz Latviju, veiktu steidzamas operācijas, atrisinātu biznesa problēmas u.c.

Ne tikai iepriekš minētajos gadījumos, bet arī citās reizēs šādas sarakstes parasti beidzas ar salauztām sirdīm – tiklīdz krāpnieks saņem prasīto naudas summu, jebkāda komunikācija ar cietušo tiek pārtraukta, tādējādi nodarot ne tikai rūgtumu sirdī, bet arī finansiālas problēmas.

Lai nenāktos piedzīvotu nepatīkamus mirkļus, Valsts policija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem un nebūt pārlieku uzticīgiem iepazīstoties ar personām sociālajos tīklos. Tāpat atkārtoti atgādinām, ka nevajadzētu trešajām personām izpaust savus personīgos datus, tādējādi pakļaujot sevi riskam kļūt par krāpšanas upuri.