100 dabas brīnumi: #75 Baltā kāpa un tās osta – Inčupe

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: No personīgā arhīva

Gatavojoties Latvijas simtgadei, mēs, «25 Wolves» komanda, esam apņēmušies ik nedēļu pastāstīt un parādīt kādu no Latvijas dabas brīnumiem. Pēdējo gadu laikā esam centušies katru brīvu brīdi pavadīt Latvijas mežos, pļavās un purvos. Esam sakrājuši milzum daudz stāstu, bilžu un video par piedzīvoto, un vienubrīd sāka šķist, ka tā būtu laba ideja – padalīties ar tiem, kam tas varētu būt interesanti.

Ik pa laikam, lai nedaudz atšķaidītu dabas brīnumu sarakstu, dodamies arī uz kādu, ja tā var teikt, popsīgāku dabas nostūri, kur cilvēku brīžiem ir vairāk nekā lielveikalā pie alkohola stenda. Viena no šādām vietām ir Saulkrastu Baltā kāpa, kur īsi pirms saulrieta sapulcējas bundžiņu alus un benzīntanka kapučīno baudītāji. Soliņš, kas paver labāko skatu uz horizontam strauji tuvojošos sauli, pašreiz ir gandrīz tukšs, vienīgā uz tā ērti iekārtojusies ir pustukša paciņa ar ķirbju sēklām.

Ir pats maija sākums, tāpēc ūdens gan jūrā, gan Inčupē ir stindzinoši auksts. Tas netraucē sirmam pārim ar suni akmeņaino upi šķērsot basām kājām. Saulrieta vērotāju ir savācies krietns pulciņš, un tie jautri pavada laiku Baltās kāpas virsotnē, tikmēr sirmais pāris liedagā vāc tukšās pudeles un citus atkritumus. Vairākas alus pudeles nesasniegušas Inčupi, ir iestrēgušas uz kāpas nogāzes un, saules apmirdzētas, rotaļīgi vizuļo. Sirmais kungs vienu, vieglāk sasniedzamo pudeli kaut kā izķeksē, pārējās izsprūk sveikā un atviegloti turpina vērot Inčupes rāmo plūdumu.

Arī mēs savācam pāris tukšās divlitrenes, kuras atšķirībā no savām meža māsām ir līdz nepazīšanai sašvīkājušas smiltis, un tās atgādina savdabīgus mākslas darbus. Tomēr radošākā šejienes māksliniece ir Inčupe. Tā, ik pa laikam mainot savu ieteku jūrā, pēdējo gadu desmitu laikā ir pietuvojusies Baltās kāpas piekājei, izraisot tās nogāzes eroziju un nodrošinot, lai Baltā kāpa arī būtu balta. Attēlā, ko man izdevās atrast daba.gov.lv, uzskatāmi redzams, kā Inčupe laika gaitā ir mainījusi ietekas gultni, pakāpeniski pārvietojot to uz ziemeļiem.

Pirms pāris gadiem, kad Inčupe pavasarī atklāja jaunu izeju uz jūru un apskādēja Saulkrastu dabas lepnumu, pilsētā valdīja satraukums. Tomēr ģeologi mierināja, ka pareizākais būtu samierināties ar dabā notiekošiem procesiem un rēķināties ar tiem. Jāuzteic Saulkrastu pašvaldība par Baltās kāpas nostiprināšanas darbiem un koncepta autori par vides elementiem, ar kuru palīdzību sabiedrība atraktīvā veidā tiek informēta par dabas norisēm un vides aizsardzību.

Tuvākais «25 Wolves» publiskais pasākums «Dzīve mežā. Buškraft nometne sievietēm» notiks 9.–10. jūnijā. Vairāk šeit: ej.uz/sieviesu-bushcraft

Sekot līdzi «25 Wolves» komandas aktivitātēm iespējams vietnē www.25wolves.com, kā arī sociālajos tīklos «Facebook» un «Instagram».

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu