Pk, 12.08.2022.

Kam jāpievērš uzmanība grilējot, lai neiedzīvotos liekos kilogramos?

Saimniece
Kam jāpievērš uzmanība grilējot, lai neiedzīvotos liekos kilogramos?
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: depositphotos.com

Vasara ir laiks, kad grilējam un, atpūšoties pie dabas, mielojamies uz nebēdu, ko bieži vien darām, nepievēršot uzmanību ēdiena sastāvam un uzturvērtībai. Bet kā pasargāt sevi no liekiem kilogramiem nevērīgas uztura izvēles dēļ? Ar ieteikumiem dalās uztura speciāliste.

«Vasarā krietni vairāk pievēršamies sportiskām aktivitātēm, vienlaikus gan arī pagrēkojot ar uzturā lietotiem grilētiem un ceptiem ēdieniem un bieži nepievēršot uzmanību ēdiena sastāvam, ar ko vajadzētu būt uzmanīgiem, lai sapņi par slaido augumu rudenī tā arī neizrādītos nepiepildīti,» skaidro uztura speciāliste Liene Sondore.

Viņa uzsver, ka, izvēloties produktus grilēšanai un cepšanai, būtiski ir pievērst uzmanību ne tikai tam, cik tie ir trekni, bet arī tam, kāda ir šo produktu marināde un pievienotās garšvielas, jo bieži tās sastāvā ir ne vien krietns daudzums etiķa, bet arī cukurs un citas pārtikas piedevas.

«Ir apsveicami, ja pievēršam uzmanību uztura sastāvam iepērkoties, taču vairākumā gadījumu tā diemžēl nenotiek un rezultātā nopērkam ēdienu, kuram pievienotās garšvielas, tauku un cukura daudzums krietni pārsniedz mums uzturā nepieciešamo,» norāda speciāliste.

Uztura speciāliste aicina ņemt vērā, ka grilēšanas laikā ēdienā notiek ķīmiskas reakcijas, un šādam ēdiena gatavošanas veidam ir arī savas negatīvās puses – lielākiem gaļas gabaliem apdegot, veidojas kancerogēni savienojumi – heterocikliskie amīni.

Savukārt, lai grilēšana būtu pēc iespējas veselīgāka, nav ieteicamas marinādes tikai uz eļļas bāzes un treknas gaļas cepšana uz atklātas liesmas,

kad tauki pil liesmās un degšanas rezultātā rodas gāzes, kas ar dūmiem apņem ēdienu, tādējādi veidojot kancerogēnus savienojumus – policikliskos aromātiskos ogļūdeņražus. Tāpat arī speciāliste vērš uzmanību uz to, ka grilējot ļoti svarīgi atcerēties, ka gaļai finālā ir jābūt pilnībā pagatavotai!

Vienlaikus viņa atzīst, ka neatkarīgi no gadalaika ikdienā uzturam ir jābūt sabalansētam, ko daudzi no mums steigā piemirst vai var realizēt ar grūtībām saspringta darba režīma vai citu apstākļu dēļ.

«Lielākoties mēs visi esam aizņemti, taču par uzmanības pievēršanu uzturam un tā sastāvam nevajadzētu aizmirst, jo par to, kam mēs šodien nepievēršam uzmanību, mums ilgtermiņā var nākties maksāt ar savu veselību.»

Uztura speciāliste iesaka uzturā lietot pēc iespējas vairāk augu valsts produktu, kas vasarā tiek audzēti tepat Latvijā, un, izvēloties gaļas vai zivju ēdienus, būt uzmanīgiem ar pievienoto garšvielu daudzumu, kā arī izmantot vasaras silto laiku un neaizmirst par atpūtu, sportu un vienkārši pastaigām svaigā gaisā.

Tāpat viņa iesaka sekot līdzi tam, kā uzturs maina ķermeni, un neaizmirst par ķermeņa sastāva pārbaudēm, kas, regulāri veicot, ļauj precīzi sekot līdzi pozitīvām vai negatīvām izmaiņām organismā un atbilstoši pielāgot uzturu un sportisko aktivitāšu daudzumu.

Ar ieteikumiem dalījās Benu Aptiekas pieaicinātā uztura speciāliste Liene Sondore.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu