Par 2018. gada dzīvnieku atzīta parastā vāvere

TVNET
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Publicitātes foto/ Selga Bērziņa

Dabas muzejā paziņoti «Gada dzīvnieks 2018» balsojuma rezultāti, kur sīvā konkurencē uzvarējusi parastā vāvere (Sciurus vulgaris), kas ir vienīgā Latvijas savvaļā sastopamā vāveru suga, informē Latvijas Dabas muzeja pārstāvji.

Gada dzīvnieks ir viena no iemīļotākajām Dabas muzeja aktivitātēm, un kopš akcijas pirmsākumiem 2000. gadā šis gods ticis virknei dzīvnieku. Sagaidot Latvijas lielo jubileju, akcijas «Gada dzīvnieks 2018» rīkotāji piedāvāja ikvienam piedalīties aptaujā un balsot par savu favorītu.

Aptaujā internetā un muzejā tika saņemti vairāk nekā 2600 balsojumi, un īpaši sīva konkurence izvērtās starp brūnkrūtaino ezi un parasto vāveri, attiecīgi 683 un 694 balsis.

Tam sekoja rudā lapsa (404 balsis), Latvijas lielākais dzīvnieks alnis (367 balsis) un sermulis (294 balsis). Bet stabilā pēdējā vietā ar 252 balsīm palika pelēkais zaķis.

Vāvere ir neliels grauzējs, un raksturīga tās pazīme ir garā, kuplā aste un ausis ar matu pušķiem galos. Kā pastāstīja Latvijas Valsts mežzinātnes institūta «Silava» zoologs Jānis Ozoliņš, sugas nosaukums tulkojumā no grieķu valodas nozīmē, «parastais, kas sēž savas astes ēnā».

Latvijā mītošo vāveru apmatojuma krāsa vasarā parasti ir sarkanbrūna, bet ziemā – pelēcīga.

Vāveres sastopamas skujkoku un jauktajos mežos, kā arī dārzos, parkos un kapsētās.

Dzīvošanai ierīko midzeņus, kas var atrasties koku dobumos vai putnu būros. Ja dobumi nav pieejami, vāveres veido bumbveida midzeņus no koku zariņiem, ķērpjiem un sausām lapām. Tās pārtiek galvenokārt no egļu un priežu sēklām, ziemā – arī no koku pumpuriem. Par vāveres klātbūtni teritorijā liecina raksturīgie pēdu nospiedumi, kā arī barošanās pazīmes – čiekuru zvīņu un seržu kaudzītes, kā arī sašķelti lazdu rieksti.

Vāveres gadā muzejā notiks vairāki pasākumi, pirmais – ģimenes diena «Vāverīte kuplastīte» sestdien, 27. janvārī. Šogad Latvijas Dabas muzejs arī īpaši aicina reģistrēt novērotās vāveres un to darbības pēdas vietnē www.dabasdati.lv.

Vairāk informācijas par gada dzīvnieku un pasākumiem mājas lapā www.dabasmuzejs.gov.lv.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām