Kad gaidīju trešo bērnu, grūtniecības otrajā pusē parādījās traucējoša vaina — ilgāk pastāvot kājās vai staigājot — ap anālo atveri radās nepatīkama smaguma sajūta, reizēm nieze. Lai gan zināju, ka tie droši vien ir hemoroīdi, ārstam tomēr par to kautrējos stāstīt.

Izrādās, ka es tāda neesmu vienīgā. Vairāk nekā puse sieviešu grūtniecības laikā cieš no šīs kaites, un daudzas sievietes jūtas neērti runāt ar ārstu par šo intīmo problēmu.

Kas ir hemoroīdi?

Hemoroīdi nosaukumu guvuši no šīs kaites biežākā simptoma — asiņošanas. Grieķu valodā haimorroidos — nozīmē asiņošana.

Hemoroīdi ir paplašināti asinsvadi taisnajā zarnā, — tie var būt gan taisnās zarnas atveres ārpusē, gan iekšpusē. Ja hemoroīdi atrodas taisnajā zarnā, tie nav redzami. Vieglākos gadījumos vienīgais simptoms, kas liecina par hemoroīdiem, ir asiņošana defekācijas laikā. Dažreiz iekšējie hemoroīdi pa anālo atveri var izslīdēt ārā, tos var būt grūti iebīdīt atpakaļ taisnajā zarnā, un tas ir sāpīgi.

Turpretī ārējie hemoroīdi atrodas anālās atveres ārpusē. Tie ir līdzīgi paplašinātām kāju vēnām — zilgansārti, pamīksti veidojumi ar apjaušamu asinsvada kontūru. Parasti hemoroīdu parādīšanās nerada simptomus, taču iekaisuma gadījumā tie kļūst sārti, jutīgi, parādās sāpīgs pietūkums, ap anālo atveri jūtams ciets piepampums.

Visbiežākie hemoroīdu cēloņi ir

  • vēdera aizcietējums (54%),
  • vircots uzturs (34%),
  • stress (29%),
  • sēdošs dzīvesveids (29%),
  • caureja (23%),
  • darbs uz kājām (21%),
  • pārmaiņas diētā (21%),
  • grūtniecība (15%),
  • fiziska pārpūle (10%).

Kā var zināt, ka tie ir hemoroīdi?

Ja paplašinātie vēnu mezgli veidojas taisnajā zarnā, tie nav sāpīgi un varat tos pat nepamanīt, līdz tie nesāk asiņot. Neliela asiņošana vēdera izejas laikā ir biežākais simptoms, īpaši, ja ciešat no aizcietējuma. Citu simptomu starpā var minēt diskomfortu vēdera izejas laikā, niezi anālās atveres rajonā, želejveidīgus, gļotainus izdalījumus, un, ja iekaist ārējie mezgli, tas ir sāpīgi.

Vai ar hemoroīdiem var tikt galā?

Vislabāk likvidēt hemoroīdus var tad, ja izdodas novērst cēloni. Taču hemoroīdu radītos simptomus gandrīz vienmēr ir iespējams atvieglot.

Varbūt ir vainīgs aizcietējums, un ir nepieciešams veikt korekcijas ēdienkartē vai ikdienā nedaudz pavingrot?  Aizcietējuma profilaksei uzturā ieteicams ierobežot gaļu, koncentrētu barību, smalka maluma miltu produktus, rīsu un zirņu ēdienus. Ēdienreizēm vajadzētu būt regulārām, un dienā jāuzņem ap 2 l šķidruma.

Lai izvairītos no aizcietējuma, svarīgi nenovilcināt vēdera izeju un nesasprindzināties tās laikā. Vēlams, lai tas notiktu vienā un tai pašā dienas laikā.

Ieteicamais uzturs ir šķiedrvielām bagāti produkti: augļi, dārzeņi, lapu salāti, rupja maluma graudu produkti, kā arī piena produkti.

Lai izvairītos no ādas kairinājuma un infekcijām, nepieciešams ievērot higiēnu.

Vairumā gadījumu hemoroīdus var ārstēt ar aptiekā nopērkamiem bezrecepšu medikamentiem. Ārējo mezglu ārstēšanai ieteicamas ziedes, bet iekšējo mezglu ārstēšanai — svecītes. Labā ziņa topošajām māmiņām — pēc dzemdībām hemoroīdi parasti izzūd.

Taču dažreiz hemoroīdu gadījumā tomēr bez ārsta palīdzības neiztikt. Ja stāvoklis neuzlabojas pēc bezrecepšu medikamentu lietošanas vai to atkārtotas lietošanas, ja parādās vēl citi simptomi — paaugstināta temperatūra, sāpes vēderā, vemšana  un novērojat, ka pēkšņi neizskaidrojamu iemeslu dēļ zaudējat svaru, — dodieties pie ārsta.

Komentāri