Apgāds «Atēna» laidis klajā jaunāko Daces Rukšānes romānu «Kāpēc tu raudāji?».

Romāna centrā ir vēstījums par meiteni Katrīnu — septiņpadsmit gadu vecu rīdzinieci, kas stāsta par saviem piedzīvojumiem, apceļojot Padomju Savienību, kāpjot kalnos, un par savām attiecībām ģimenē. Romāna darbība risinās no 1985. gada līdz laikam, kas katram lasītājam jāizdomā pašam, jo Katrīnas pārdzīvojumi nav atkarīgi no laika dimensijas, viņa ir sieviete, kura atrodas mūžīgos meklējumos neatkarīgi no laika, telpas un brīžiem pat no sevis pašas.

Dzejniece Inese Zandere par Rukšānes jauno romānu teic, ka tas ir «stāsts par to, kā skolas skuķis iegūst sievietes smaržu un mēģina pats sev padot roku, lai izrāptos dzīvē no bedres, kuru rakuši citi». Tikai pusaudži dzīvo līdz bezgaumībai izmisīgi, it kā nebūtu nekādas izejas, un vienlaikus līdz aprobežotībai viegli, it kā jebkurā mirklī varētu aizlidot. Tas, kas Zanderi uzrunājis šajā grāmatā, ir savā «miesaskrāsas miesas» cietoksnī ieslodzītas mazas mirstīgas būtnes izmisīga pretošanās pasaules vieliskumam, izcīnot nepārtrauktas sadursmes ar citiem ķermeņiem, ar cilvēkiem, dzīvniekiem un augiem, kas aizstāv savu substanci. Bezcerīga varonība nebeidzamā karā ar lietām, kas katru mirkli gatavas sašķīst druskās, iznīcinot arī savu ienaidnieku.

Grāmatas «Kāpēc tu raudāji?» vāka noformējumā izmantota Daces Rukšānes bērnības gadu fotogrāfija.

Pirmās divas Rukšānes grāmatas «Romāniņš» un «Beatrises gultas stāsti» sabiedrībā izraisīja diezgan plašu rezonansi. Tagad no tām ir tapis kinoscenārijs, ko gatavojas filmēt režisore Una Celma.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments