Raksta foto
Foto: Ilustrējis R.Kreituss.

Jautājums: «Vai darba devējs ir tiesīgs piedāvāt darbiniekam citu, mazāk apmaksātu darbu? Vai tad, ja darbinieks tam nepiekrīt un iet projām no darba, viņam ir jāsaņem kompensācija divu algu apmērā?»

Atbilde:  Piedāvāt darbiniekam citu, mazāk apmaksātu darbu, respektīvi, izdarīt darba līgumā grozījumus, darba devējs var tikai tad, ja tas ir pietiekami pamatots ar saimniecisku nepieciešamību, un darbinieks tam ir devis savu rakstveida piekrišanu. Ja darba devējs tiesiskā kārtā ir uzteicis darba līgumu saistībā ar tajā piedāvātajiem grozījumiem, bet darbinieks nepiekrīt šiem grozījumiem, tad darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas. Saskaņā ar Darba likuma pārejas noteikumu 3. pantu atlaišanas pabalsts līdz 2005. gada 1. janvārim izmaksājams viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas pēc Darba likuma 100. panta 5. daļas un 101. panta 1. daļas 6., 7., 8., 9. un 10. punkta un ja darba līgumā vai koplīgumā nav noteikts lielāks atlaišanas pabalsts.

Jautājums:  «Kolēģe aizgāja atvaļinājumā, un man viņa bija jāaizvieto. Kad saņēmu algu par nostrādāto laiku, izrādījās, ka man netika piemaksāts par kolēģes aizvietošanu, kaut arī es darīju papildu darbu un strādāju krietni ilgāk. Varbūt tā ir mana vaina, ka nelūdzu darba devējam parādīt pavēli, kurā teikts, ka man kolēģe būtu jāaizvieto? Kā man bija jārīkojas?»

Atbilde:  Jums bija jāpilda savs, darba līgumā paredzētais darbs un nebija jāveic cits darbs bez vienošanās ar darba devēju par šāda darba veikšanu. Arī gadījumā, ja darbinieks ar darba devēju vienojas par papildu darba veikšanu, nepieciešams vienoties arī par piemaksas par papildu darbu apmēru.

Jautājums:  «Esmu noslēgusi darba līgumu uz nenoteiktu laiku. Vēlos iet projām no darba, uzrakstīju atlūgumu, bet darba devējs to neparakstīja, sakot, ka man jāstrādā līdz brīdim, kad tiks sameklēts cits cilvēks, kas strādās manā vietā. Kopš atlūgumu uzrakstīšanas jau pagājis gandrīz mēnesis, bet mani neviens no darba nevēlas atbrīvot, jo aizvietotājs nav atrasts. Kādas konkrētā situācijā ir manas tiesības?»

Atbilde:  Darba likuma 100. panta pirmā daļa nosaka, ka darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu vienu mēnesi iepriekš. Uzteikuma termiņš sākas ar brīdi, kad darba devējs ir iepazinies ar rakstveida uzteikumu. Taču strīdus gadījumā darbiniekam jāpierāda, ka darba devējs ir iepazīstināts ar rakstveida uzteikumu. Ja darba devējs atsakās parakstīties par iepazīšanos ar uzteikumu, darbinieks var izmantot iespēju nosūtīt savu rakstveida uzteikumu ierakstītā vēstulē pa pastu. Pasta kvīts kalpos kā pierādījums darbinieka uzteikumam, un, paejot vienam mēnesim no brīža, kad darba devējs uzteikumu saņēmis, darba tiesiskās attiecības izbeidzas.

Jautājums:  «Vairāk nekā 15 gadu nostrādāju vienā darbavietā. Visu laiku nebija nekādu problēmu. Taču augustā man pienāk pensijas vecums, un priekšnieks pēkšņi paziņoja, ka man jāraksta atlūgums, jo es taču saņemšot pensiju, bet manā vietā tiks pieņemts cits darbinieks. Nevēlos rakstīt nekādu iesniegumu. Vēlos noskaidrot, vai tiešām kāds var mani atlaist no darba tikai tāpēc, ka es būšu pensionāre?»

Atbilde:  Pensijas vecuma sasniegšana pati par sevi nav pamats atbrīvošanai no darba, ja darbinieka profesionālās spējas atbilst nolīgtā darba veikšanai. Atlūguma rakstīšana jeb darbinieka uzteikums ir tikai un vienīgi paša darbinieka brīvas gribas izpausme.

Komentāri