Samazinoties lētajam azbestcementa šīferim, ko varēja nopirkt pat par latu kvadrātmetrā, daudziem saimniekiem gribot negribot jāizvēlas kāda alternatīva no plašā jumta segumu materiālu klāsta.
Jumts sastāda trešo daļu no mājokļa vērtības, tātad tā izmaksas mērāmas tūkstošos un desmitos tūkstošos latu. Izvēlēties jumta materiālu nav viegli. Protams, viena ideāla materiāla nav — ir tikai katras mājas vajadzībām, saimnieka rocībai, iespējām un estētiskajām prasībām atbilstoši jumta segumi. Ne viens vien jauna jumta kārotājs iekrīt uz veikalu piedāvājumiem, kuros reklamē «lētu jumtu», piemēram, par Ls 2,95 kvadrātmetrā. Liela vilšanās, kad reālās jumta izmaksas izrādās krietni augstākas, jo norādītā cena ir tikai par pašu seguma materiālu.
Universālais un lētais padomjlaika jumta segums — azbestcementa šīferis vēl joprojām ir viens no biežāk sastopamajiem Latvijas privātmāju jumtu segumiem, taču mūsu valstī tā īpatsvars aizvien sarūk. Tas ir veselībai kaitīgs materiāls, kura turpmāka ievešana Latvijā ir aizliegta; drīkst iztirgot vien esošos krājumus.
Lai uzzinātu, cik tiešām izmaksā jumts, ir jānoskaidro vairākas lietas:
- cik maksā ieklāšanas darbi;
- kādas būs transportēšanas izmaksas;
- cik kvadrātmetru seguma materiāla nepieciešams, lai nosegtu vienu kvadrātmetru jumta platības (daži materiāli liekami vairākās kārtās vai ieklājot pārsedzas);
- vai zem seguma ir nepieciešams latojums vai apakšklājums, kādas ir tā materiālu un izveidošanas izmaksas;
- vai jumts līdz ar seguma materiāla nomaiņu ir jāsiltina;
- kādas komplektējošas detaļas (kores elementi, naglas, stiprinājumi, sniega barjeras, ūdens notekas u. c.) ir nepieciešamas un cik tās maksā (bieži vien jumtu krietni sadārdzina tieši šie it kā sīkumi);
- cik materiāla aizies atgriezumos.
Izvērtējot visus šos aspektus, var noteikt aptuvenās jumta izmaksas. Turklāt nebrīnieties, ka tādas pašas platības ieklāšana kaimiņam izmaksājusi vairāk vai mazāk, jo daudz atkarīgs no jumta konfigurācijas — var gadīties, ka ieklāšana ir ļoti sarežģīta un rodas daudz atgriezumu, tādēļ cena ir lielāka. Tādēļ vislabākā pieeja jauna jumta meklēšanai ir nevis pasūtīt tādu pašu materiālu kā kaimiņam, bet gan sākumā parādīt meistaram jumtu un tad doties meklējumos pa veikaliem konkrētai mājai piemērota un tās iemītniekiem tīkama seguma meklējumos.
Pagātnē aizejošais azbestcementa šīferis
Šis padomju laikā visizplatītākais materiāls visbiežāk sastopams 1200 x 678 mm lielās pelēkas krāsas loksnēs, ko naglo pie spārēm piestiprinātām latām. Tas ir viens no lētākajiem jumta seguma materiāliem, kas labi padodas apstrādei, ir viegli zāģējams, ēvelējams, urbjams. Tajā pašā laikā tas izdala kaitīgos azbesta putekļus, ir trausls, neiztur cilvēka svaru un tādēļ grūti kopjams. Pieejams tikai pelēkā tonī. Cena — nedaudz virs lata par vienu loksni. Ieklāšanas izmaksas — sākot ar latu par m2, taču var būt krietni dārgāk.
«Jaunais šīferis» — bezazbesta iļņotās loksnes
Pēc izmēra un lietojuma bezasbesta viļņotās loksnes, ko Latvijā pazīst zem preču zīmes «Eternit», līdzinās azbesta šīferim, taču abiem materiāliem ir vairākas būtiskas atšķirības. Lietuvā no cementa, celulozes, kartona, dabīgās akmens šķiedras u. c. piedevām ražotās «Eternit» loksnes ir krietni izturīgākas, veselībai nekaitīgas, tās ir dažādās krāsās.
Par iespējamiem trūkumiem — šo materiālu ir grūti ieklāt uz sarežģītas konstrukcijas jumtiem. Tas ir samērā jauns materiāls, tādēļ Latvijā trūkst pieredzes par tā kalpošanas ilgumu un īpatnībām. Cena — ap Ls 4/m2 (nekrāsots), kvadrātmetra ieklāšana — 2–6 lati.
Populārie bitumena šķindeļi
Viens no pēcpadomju ēras izplatītākajiem jumta materiāliem, dēvēts arī par bituma dakstiņiem. Ar dakstiņiem, protams, tam ir visai maza līdzība, šķindeļi ir radniecīgi bitumena ruļļu seguma materiāliem. Tos veido no izturīga stikla šķiedras vai cita materiāla armējuma, kas piesūcināts ar bitumenu. Virsma izturīga, pārklāta ar akmens granulātu. Plāksnīšu apakšējā daļa pārklāta ar pašlīpošu bitumena kārtu, kas notur segumu pie pamatnes.
Šim materiālam piemīt vairākas būtiskas priekšrocības: ir liela krāsu un formu izvēle, tas ir piemērots un samērā vienkārši ieklājams arī uz sarežģītas konstrukcijas jumtiem, elastīgs un tādēļ necieš no temperatūras svārstībām, labi slāpē skaņu (piemēram, līstot lietum).
Pērkot šo materiālu, jāizvēlas mūsu klimatam piemēroti šķindeļi un jārēķinās ar papildu izmaksām, jo šim segumam nepieciešams ideāli gluds apakšklājums, ko parasti veido no ūdensizturīga saplākšņa, OSB celtniecības plātnēm vai spundētiem dēļiem.
Jārēķinās, ka karstā laikā jumts var izdalīt specifisku bitumena smaku.
Materiāla cena, sākot no diviem latiem par kvadrātmetru, ieklāšanas izmaksas var svārstīties no pāris līdz pat pāris desmitiem latu kvadrātmetrā.
Lēzeniem jumtiem — ruļļu segumi
Bitumena ruļļu priekšrocība ir tā, ka tos var klāt gandrīz vai uz horizontāliem jumtiem. Jumtam jābūt tikai pāris grādu slīpam — tādam, lai no tā notek ūdens. Vizuāli ne visai pievilcīgs, taču to jau var redzēt, vienīgi aplūkojot šo jumtu no augšpuses.
Ruļļu materiāls sastāv no pamatslāņa, kas no abām pusēm ir ar bitumena kārtu. Mūsu klimatam piemērotākais ir modificētais bitumens ar gumijas piedevām, kas saglabā elastīgumu arī pie zemas gaisa temperatūras. Ruļļu materiālus parasti ieklāj 2–3 kārtās. Materiāla plusi — vienkārša ierīkošana un samērā nelielas izmaksas, ātri var ieklāt lielus laukumus un to var klāt uz lēzeniem jumtiem, kur citi materiāli neder. Mīnusi — karstā laikā šis materiāls izdala raksturīgu bitumena smaku, tas ir mehāniski neizturīgs, staigājot to var sabojāt. Tas ir degošs, īpaši jāuzmanās ieklāšanas laikā, kausējot ar gāzes degli vai fēnu.
Materiāla cena — sākot no Ls 2,50 par divām kārtām, ieklāšana maksās apmēram tikpat.
Pamatīgais dakstiņu jumts
Šā materiāla labo slavu 90. gadu sākumā izbojāja kāds Lietuvas uzņēmums, kura ražotie dakstiņi uz jumtiem sabirza jau pirmo gadu laikā. Šis gadījums gan jānoraksta uz pārmaiņu gadu mežonīgā kapitālisma rēķina. Dakstiņu jumts visā visumā pazīstams kā ļoti izturīgs un ilgmūžīgs, gadsimtos pārbaudīts, cilvēkam un videi draudzīgs un solīds jumts. Materiāls ir ugunsdrošs un viens no ilgmūžīgākajiem — kvalitatīvi māla dakstiņi kalpo pat vairāk par simts gadiem. Plaši tiek izmantoti ne tikai māla, bet arī lētākie betona dakstiņi. Kārniņu jumts ir smags, (42–55 kg/m2), tādēļ nesošajām konstrukcijām jābūt no izturīgiem liela šķērsgriezuma materiāliem. Mainot jumta segumu kādai ēkai, ir jāpārbauda, vai konstrukcijas jauno segumu izturēs.
Atturēt no dakstiņu pirkšanas varētu to cena — māla kārniņiem — sākot no Ls 4,50, bet betona — no Ls 3,30 kvadrātmetrā. Taču, parēķinot, cik ilgi jumts kalpos, cena nemaz nav tik augsta. Ieklāšana — sākot no 3 latiem kvadrātmetrā. Grūtākais ir sanest smagos kārniņus uz jumta.
Profilētās tērauda loksnes
Lai apzīmētu šo seguma materiālu grupu, bieži vien lieto nu jau par sugas vārdu kļuvušo preču zīmi «Rannila». Latvijā profilētās tērauda loksnes tiek reklamētas kā labs segums ne vien industriālām un tirdzniecības ēkām, bet arī privātmājām, kur tās ne vienmēr ir labākais materiāls no estētiskā viedokļa. Pie šā seguma pozitīvajām īpašībām jāmin tā vieglā un ātrā montāža, kas padara to par priekšzīmīgu moderno jumta segumu. Seguma materiāls pieejams plašā krāsu un formu izvēlē, tas ir nedegošs un labi pasargāts no vides ietekmes, ražotāji sola 50–70 gadus ilgu mūžu. Ir arī savi negatīvie aspekti — ar šo materiālu nevar nosegt apaļas un liektas virsmas, klājot uz sarežģītas konstrukcijas jumta, var rasties daudz atgriezumu, tātad būs lielākas izmaksas. Kā jau metāla jumts, tas ir skaļš, tādēļ jāpadomā par skaņas izolāciju.
Materiāla cena — ap Ls 3,70/m2, ieklāšana — sākot no diviem latiem kvadrātmetrā.
Skārds un koks
Cinkotais skārds ir lēts un tajā pašā laikā gana ilgmūžīgs materiāls, ko pārsvarā izmanto daudzstāvu namu apjumšanai pilsētās. Jāatceras, ka skārda segums ik pēc pieciem gadiem jāpārkrāso. Ieklāšana ir specifiska, kas noteikti jāuztic profesionāliem jumiķiem — te nepieciešamas īpašas iemaņas un specifiski instrumenti. Kā pamatne nepieciešams dēļu klājums. Skārda segums slikti slāpē skaņu, šāds segums bez skaņas izolācijas kārtas būs skaļš. Materiāla izmaksas, sākot no Ls 2/m2, ieklāšana — no 2,5/m2.
Ņemot vērā augstās jaunlaiku materiālu cenas, savu kādreizējo godību atkal atgūst tipiski latviskās jumta skaidas un citi tradicionālie koka materiāli, piemēram, koka dēlīši. Trūkums ir samērā īsais mūžs — atkarībā no apstākļiem vidēji 20–30 gadu. Neimpregnēts materiāls ir ugunsnedrošs un vēl viens trūkums, ka veikalos to nepārdod, skaidas jāmeklē pašam, apzinot un apbraukājot skaidu plēsējus. Uz vietas var arīdzan vienoties par cenu un tā var krietni svārstīties — atkarībā no novada un meistara.
Der zināt
Jebkuram jumtam, lai tas ilgi kalpotu, nepieciešama regulāra profilaktiskā apkope. Vismaz divreiz gadā — vēlams, vēlā rudenī pēc lapu nobiršanas un pavasarī — jumts jāattīra no lapām, gružiem un sūnām. Jāapkopj ūdens notekcaurules, teknes, vieta, kur segums saskaras ar skursteni