Raksta foto
Foto: EPA-AFI

Viena no mūsdienu kosmētikas tirgus pamata tendencēm ir orientēšanās uz dabiskām sastāvdaļām. Tas skar kā ķermeņa un sejas kopšanas līdzekļus, tā arī matu kopšanas un krāsošanas līdzekļus. Mums visiem šķiet, ka dabiskās krāsvielas, atšķirībā no sintētiskām, nebojā matus un nekairina galvas ādu un, tajā pašā laikā, ļauj sasniegt pienācīgu krāsojošo efektu.

Alķīmija un ķīmija

Matu krāsošana ir viena no senākajām un izplatītākajām cilvēces kosmētiskajām darbībām. To plaši lietoja senie ēģiptieši, grieķi un romieši. Faraonu kapavietās arheologi ir atraduši ar pusdārgakmeņiem rotātus zelta un sudraba traukus, kuri satur matu, uzacu un bārdas krāsas.

Matu krāsošana bija populāra senajā Romā. Tā, piemēram, Jūlija Cēzara laikos modē bija gaiši zeltaini mati, pie kam krāsas izmantoja gan sievietes, gan arī vīrieši. Senajā Bizantijā matus centās krāsot tumši sarkanus.

To laiku speciālisti izmantoja dabiskas izcelsmes krāsojošās vielas. Tās tika iegūtas no krāsvielas saturošajiem augiem: hennas, indigo, safloras, kumelītes un dažādu riekstu čaumalām. Bez uzmanības netika atstāti arī dzīvnieku izcelsmes pigmenti, kurus ieguva no spilgti krāsainajiem jūras moluskiem. Senajā Ķīnā bija zināms par dažādu minerālvielu krāsojošām īpašībām.

Renesanses laikmetā matu krāsošana kļuva īpaši populāra. Moderni skaitījās balināti mati. Līdz mūsdienām ir saglabājušās visdažādākās matu krāsošanas un balināšanas receptes: gundegas ziedu maisījuma ar salpetri (mūsdienu oksidētāja priekštecis) ieziešana matos, safloras maisījuma ar dūņām, kaļķi un sudraba sāļiem uzklāšana matiem. Matu balināšanas procesa paātrināšanai to veica spilgtā saules gaismā.

Mūsdienu matu krāsošanas ēra sākās aptuveni pirms 120 gadiem, un ir saistīta ar aromātisko amīnu un fenolu oksidējošās kondensācijas reakcijas, kura izveidoja krāsotus produktus, atklāšanu. Iesākumā metode tika izmantota tikai tekstilrūpniecībā audumu krāsošanai. Franču ķīmiķis Monē 1883. gadā patentēja šīs metodes lietošanu arī matu krāsošanai. Kopš tā brīža krāsošanas procedūra stabili ienāca mūsdienu cilvēka dzīvē un izveidoja veselas industrijas sākumu.

Mūsdienu matu krāsu tirgus ir patiesi milzīgs: ne mazāk kā 50% Eiropas un Amerikas sieviešu dzimuma iedzīvotāju regulāri krāso matus. Matu krāsošana ir kļuvusi vienkārša un pat patīkama procedūra, kura ir vienkārši veicama gan frizētavās un skaistumkopšanas salonos, gan arī mājas apstākļos. Arvien pieaugošu interesei var novērot par krāsām, kuras tiek definētas kā «dabiskas».

Ko piedāvā ražotāji 

Krāsošanas paņēmiens, kurā izmanto augu krāsvielas, kopumā ņemot, ir vienkāršs: sasmalcinātu augu aplej ar verdošu ūdeni un iegūto putriņu uzklāj matiem. Daudzas kosmētikas tirgū pazīstamas firmas ražo lietošanai gatavas krāsas, tādējādi padarot krāsošanu komfortablāku.

«Laboratoires SIPA» gadu gaitā ir izstrādājusi augu krāsvielu gammas «Henne Color», «Tonalite» un «Naturena». Preparātu pamatu veido henna, indigo saturošie augi un rabarberi. Uzņēmuma galvenais farmaceits Anni Levek uzskata, ka izstrādāto krāsu galvenā priekšrocība ir to ārstnieciskā iedarbība uz matiem.

Uzņēmuma «Eugene Perma» speciālisti samērā ilgi strādāja pie uz hennas bāzētu krāsu radīšanas. Tomēr iegūt efektīvi krāsojošu preparātu viņiem neizdevās. Uzņēmuma tehniskais direktors Reži Deno uzskata, ka patlaban neeksistē tehnoloģija efektīvai krāsošanai ar augu preparātiem.

«Laboratoires Phytosoiba» tirgus klāstā piedāvā augu krāsvielu gammu «Phyto Henne Plus», kurā ir 7 toņi. Gammas pamatā ir tā pati henna ar safrāna, kurkumas, rubijas, valriekstu, kastaņu un dažu citu augu piedevām. Iespējamās nokrāsas — rudas, vara, dzelteni rudas, brūnas un pelēkbrūnas.

Labi pazīstamie uzņēmumi «Wella», «Schwarzkopf» un «L’Oreal» arī nav palikuši nomaļus dabisku krāsvielu recepšu meklēšanā. «Wella» piedāvā uz augu krāsvielām bāzētās «Living Colors», kuras ir krāsvielas saturošo augu granulēts koncentrāts. Sajaucot ekstraktus dažādās proporcijās, iespējams iegūt vienpadsmit toņu krāsas. 

«Schwarzkopf» piedāvātā krāsa «Igora Botanic» izveidota izmantojot sublimētas augu krāsvielas. Šīs krāsvielas galvenā vērtība ir tai pievienotās vulkāniskās augsnes ārstnieciskā iedarbība.  Uzņēmums «L’Oreal» tirgum izstrādājis ārstniecisku krāsojošu līdzekli «Epicea Color», kurš satur kā augu, tā arī sintētiskās krāsvielas, kuras nepieciešamas noturīgas un piesātinātas krāsas iegūšanai. 

Uzņēmuma «L‘Eborlano» produktos kā dabiskā krāsviela tiek izmantota negatavu valriekstu čaumala, kura satur krāsvielu juglonu. Pie tam ir iespējams panākt ne pārāk dažādus, bet pietiekami intensīvus toņus, galvenokārt pelēki brūnās nokrāsas. Daži citi šī ražotāja produkti bez kumelītes, nātres un citiem vājas krāsojošās iedarbības komponentiem satur arī sintētiskās krāsvielas.

«Yves Rocher» jau sen nodarbojas ar uz dabiskām krāsvielām bāzētu krāsu izstrādi. Krāsas «Mouvance Nature» ar tajās izmantotajām dabiskajām krāsvielām ļauj iegūt patīkamas zeltainas un rudas nokrāsas. Krāsu noturīgums nav liels: tā nomazgājas 2–3 nedēļu laikā.

Tomēr vislielāko popularitāti bauda dabiskā henna un basma. Šo augu krāsvielu izmantošana ļauj nostiprināt matus un nokrāsot tos. Gatavo līdzekļu zemā cena ir noteicošais faktors to līderpozīcijām tirgū: henna un basma aizņem apmēram 40–50% tirgus daļas.

Atgriešanās pie dabiskā

Krāsu gamma, kuru iespējams iegūt krāsojot matus tikai ar dabiskām krāsvielām, ir pietiekami ierobežota. Iespējamais risinājums ir pievienot krāsojošajam maisījumam sintētiskās krāsvielas.

«Dabiskās hennas» sastāvā ir tikai dabiskās krāsvielas: hlorofilu paveidi, fiofitīns, lavsons un indikāns. Taču starp «vara hennas» sastāvdaļām ir arī sintētiskā krāsviela rodamīns.

Šādai dabisko krāsošanas produktu «uzlabošanai» ar sintētiskajām krāsvielām diemžēl piemīt visai globāls raksturs. Rodas likumsakarīgs jautājums — vai tā nav patērētāja krāpšana? Šeit mēs vēlētos «visa dabiska» piekritējiem ieteikt rūpīgi izpētīt izvēlētās matu krāsas sastāvdaļas, un, ja tādas nav norādītas, uzreiz nolikt iepakojumu malā. Matu krāsas deklarēšana par dabisku daudzos gadījumos ir tikai pietiekami caurspīdīgs mārketinga triks, kurš neapliecina patiesas rūpes par patērētāja veselību.

Mūsdienu augsto tehnoloģiju cauraustajā gadsimtā atgriešanās pie dabiskajām krāsvielām ir noteikts solis atpakaļ. Taču tā ir kopējās pieaugošās tendences neuzticēties visam sintētiskajam izpausme. Tāda pati tendence ir novērojama arī dažās citās jomās, piemēram, audumu krāsošanā — Parīzes modelētāji patlaban strādā pie apģērbu kolekcijas, kura krāsota tikai ar augu krāsvielām un pigmentiem, veidošanas. Speciālisti prognozē, ka, lai gan šis darbs ir sarežģīts un dārgs, apģērbam būs pieprasījums.

Tādēļ pagātnē jāveras ar optimismu. Iezīmējusies tendence katrā ziņā sniegs impulsu jaunu dabas izejvielu pārstrādes tehnoloģiju izstrādei un cilvēkam tiešām nekaitīgu un efektīgu dabisko krāsvielu radīšanai. Tai skaitā arī matiem!

Dažas receptes

Zemāk minētas dažas receptes, kuras ņemtas no veciem un mūsdienu modes žurnāliem, matu dabīgai krāsošanai.

…Lai nokrāsotu matus melnā krāsā, pagatavojiet šādu sastāvu: lielā dzelzs (čuguna) podā ielejiet divas krūzes atšķaidīta vīna etiķa un ielieciet vienu mārciņu (454 g) sarūsējuša dzelzs. Šo maisījumu liek uz uguns tādā vietā, kur parastās plīts siltums sasniegtu podu, bet maisījums nevarētu vārīties. Ļaujiet podam tādā vietā nostāvēt 14 dienas, tad šķidrumu izfiltrējiet caur linaudekla gabalu. Matus ieziež ar iegūto šķīdumu un ļauj iedarboties visu dienu, pēc tam šķīdumu nomazgā, ļauj tiem izžūt, pēc tam izskalo ar etiķkoka novārījumu, tad izmazgā matus un izžāvē…» («Ziemeļu zieds», 1860)

…Matu nokrāsošanai brūnganā tonī samaisiet pusglāzi saulespuķu eļļas, 1 ēdamkaroti alauna un 1 ēdamkaroti sasmalcinātas svaigu negatavu valriekstu čaumalas. Aplejiet iegūto maisījumu ar pusglāzi verdoša ūdens, lieciet maisījumu uz lēnas uguns un sildiet 30 minūtes, pēc tam atdzesējiet un uzklājiet matiem, ļaujiet iedarboties 1 stundu un nomazgājiet ar siltu ūdeni bez ziepēm…» («Dāmu izdabātājs», 1997)

…Matu krāsošana dzeltenā krāsā. Ņem ceturtdaļmārciņu (~113g) dzeltenkoka (Chlorophora), vienu loti (1/32 mārciņas daļa jeb 14g) alauna, aplej ar 1,5 krūzēm upes ūdens un vāra, tad pievieno vienu loti kurkumas, 2 lotes alauna un 2 lotes sarkankoka. Uzklāj matiem…» («Ziemeļu zieds», 1860)

…Matu nokrāsošanai zeltainā krāsā ņem 2 zolotņikus (1 zolotņiks — 4,266 g) rabarbera saknes, aplej ar puspudeli verdoša ūdens, šķīdumu izfiltrē un pievieno to parastajai cietei..» («Modernā krāsa», 1890)

…Matus, kuri ir samērā sirmi, rekomendējam iepriekš apstrādāt ar vāju 5–10% ūdeņraža pārskābes šķīdumu. Pievienojiet šķīdumam nedaudz šampūna un uzklājiet matiem, noturiet 15–20 minūtes, pēc tam izskalojiet un uzklājiet matiem hennu jeb hennu un basmu kopā..» («Dāmu izdabātājs», 1997)

Pilnu rakstu lasiet «Les Nouvelles Esthetiques» 2004. gada 3. numurā.

Komentāri