Raksta foto
Foto: Inga Kundziņa

Lai atrastu savu vietu darba tirgū, ir jāzina pamatprincipi, kā vienkāršāk un veiksmīgāk atrast darbu. Par to stāsta Profesionālās karjeras izvēles valsts aģentūras informācijas metodikas daļas vadītāja Nora Kalēja.

Ar ko sākt

Vispirms cilvēkam ir jāsaprot, ko viņš vēlas un kādu darbu grib meklēt. Ja tas nav skaidrs, tad arī darbu ir daudz grūtāk atrast. Savu interešu noskaidrošanā palīdzēs uz lapas uzrakstīts saraksts ar darbiem, kurus protat veikt un kurus esat darījis. Turklāt nepietiek atzīmēt tikai profesijas nosaukumu, bet jāuzraksta sīkāk, kādi darba pienākumi bijuši, piemēram, vai tas bijis darbs ar datoru, papīru noformēšana, līgumu sagatavošana, konferenču vadīšana u. tml. Noteikti var minēt arī sabiedriskos pienākumus. Ieteicams arī aptaujāt sev tuvos cilvēkus (radus, draugus, paziņas), kuri pavēstītu par citām jūsu prasmēm. No malas parasti var ieraudzīt daudz vairāk.

Tālāk jāuzraksta:

  • kas man ir un ko varu piedāvāt;
  • kādu darbu gribu (piem., vai vēlaties strādāt pilnu darba laiku vai tikai pusslodzi, vai vēlaties strādāt viens pats vai kolektīvā, vai jūs interesē darbs ar klientiem vai papīriem utt.).

Svarīgi ir formulēt prasības pret darba vietu, t. i., vai vispār būsit ar mieru strādāt konkrētajā darba vietā. Jo katrā darba organizācijā var būtiski atšķirties konkrētai profesijai izvirzītās prasības.

Kur meklēt darbu

Viens no veidiem, kā meklēt darbu, ir lasīt avīzēs publicētos sludinājumus. Jāzina, ka ne visa informācija par vakancēm tiek publicēta avīzēs un valstī lielākajās avīzēs parasti liek sludinājumus uz augstāka amata vakancēm. Mīnuss ir tas, ka šādi sludinājumi izlasāmi ļoti plašam lasītāju lokam, tātad arī konkurss uz jūs ieinteresējošo vietu būs lielāks.

Varat pats ievietot sludinājumu avīzē.

Varat savu anketu ievietot interneta portālā, kas nodarbojas ar personāla atlasi. Jums kā darba ņēmējam tas ir bez maksas. Var pieteikties uz konkrētu vakanci, kas jūs ir ieinteresējusi, vai arī aizpildīt datu bāzes anketu un norādīt, kāda veida darbs jūs interesē. Ja parādīsies jūs interesējošā vakance, tad jūsu kandidatūra piedalīsies konkursā.

Varat iesniegt savu CV firmās, kas nodarbojas ar personāla atlasi. Tad process ir līdzīgs, kā sadarbojoties ar interneta personāla atlases portālu.

Vēl viens veids, kā atrast darbu, ir lasīt sludinājumus, kur piedāvā apmācību, ar piebildi, ka pēc tam tiek garantēts darbs.

Jauniešiem (un reizēm arī pieaugušajiem) viens no variantiem ir pastrādāt par brīvprātīgo nevalstiskās organizācijās. Pirmkārt, tā iespējams iegūt savu pirmo darba pieredzi. Otrkārt, varbūt darbā parādīsit sevi tik labi, ka jūs paturēs kā štata darbinieku vai ieteiks kādai citai organizācijai.

Varat kļūt par pašnodarbināto. Sākumā tas var būt jūsu vaļasprieks, kas ar laiku kļūst par pastāvīgu peļņas avotu. Piemēram, ja aizraujaties ar suņiem, varat piepelnīties, izvedot pastaigāties bagātu cilvēku suņus. Ārzemēs cilvēki, kuriem ir grūti atrast darbu (pirmspensijas vecuma cilvēki, ilgstošie bezdarbnieki), paši kļūst par pašnodarbinātajiem — viņi nodrošina sev darbu, maksā par sevi nodokļus un viņiem nav jābūt atkarīgiem no citu labvēlības.

Bieži vien darba devēji paši nāk uz skolām un pēdējo kursu studentus vervē pie viņiem strādāt. Arī bijušie absolventi var paretam aiziet uz fakultāti un apskatīties, vai uz sludinājumu dēļa nav kāds darba sludinājums.

Darba biržas

Darba meklējumos neaizmirstiet par Nodarbinātības valsts aģentūru, kur bez maksas var iegūt informāciju par darba piedāvājumiem. Diemžēl tur nebūs visa spektra darba piedāvājumi, jo darba devēji ne vienmēr piesaka visas savas vakances. Aģentūras datu bāzē mazāk ir augsta līmeņa darbu piedāvājumu, toties vairāk dažādās profesijās — tādas kā atslēdznieki, šuvējas, auklītes, apkopējas u. c.

Jābūt uzmanīgiem, saistoties ar privātajām darba biržām, jo tās nereti darba meklētājam dod vecu informāciju par darba vietām vai arī iekārto darbā uz neilgu laiku. To, vai konkrētā firma ir licencēta, var pārbaudīt Nodarbinātības valsts aģentūrā.

Aktīvā darba meklēšana

Tas ir vēl viens variants, kā meklēt darbu, un jāteic, savas iniciatīvas izrādīšana noteikti atmaksājas. Tāpēc arī iepriekš bija tik svarīgi noskaidrot, kāds darbs jūs konkrēti interesē, lai sāktu meklēt tās darbavietas, kuras to piedāvā. Meklēšana var notikt ar informatīvo izdevumu, paziņu palīdzību vai kā citādi. Piemēram, ja vēlaties strādāt zooveikalā, varat apstaigāt visus veikalus savā pilsētā, atstāt savu CV un pieteikuma vēstuli, kurā pārliecinoši esat motivējis savu izvēli strādāt šajā jomā. Šāda rīcība gan no cilvēka prasa aktivitāti un uzdrīkstēšanos, taču tā ir atzinīgi vērtējama. Īpaši būtiski tas ir tad, ja izvēlētais darbs ir saistīts ar cilvēkiem. Darba devējs sapratīs, ka jums nav problēmas ar saskarsmi. Ir pārbaudīts, ka darba pieteikumu un CV atstāšanai dažādās darbavietās ir pozitīvi rezultāti. Nevajag kautrēties to darīt, jo tā ir pieņemta prakse. Turklāt šajā gadījumā jums ir ļoti maza konkurence.

Ievērojiet, ka savu CV un pieteikuma vēstuli ieteicams nodot tā cilvēka rokās, kas nodarbojas ar personāla komplektēšanu. Tas var būt cilvēks no personāldaļas, direktors vai sekretāre, pie kura jāatstāj dokumenti.

Droši arī varat savu pieteikumu nosūtīt pa internetu.

Jābūt dzirdīgām ausīm

Darba meklēšanā ir svarīgi iesaistīt apkārtējos cilvēkus un veidot savu sociālo loku. Tā tiešām ir ļoti iedarbīga metode, tādēļ ir vērts apzināt visus savus paziņas, ne tikai kaimiņus, darba biedrus un radiniekus, arī bijušos darba biedrus, kursa biedrus. Nevajag kautrēties viņiem ik pa laikam atgādināt par to, ka meklējat darbu, jo cilvēki var būt jau sen aizmirsuši par jūsu lūgumu. Vēlams gan konkrēti formulēt, kādu darbu meklējat, kādas ir jūsu prasmes.

Komentāri