/nginx/o/2018/07/12/8748240t1hcc86.jpg)
Krāsainās kontaktlēcas dod iespēju pieskaņot acu krāsu ikvienai gaumei, kā arī kleitas, matu vai kosmētikas krāsai. Ar krāsainajām lēcām var mainīt acu krāsu, to tikai paspilgtināt vai arī piešķirt acīm mirdzumu. Tās ražo visas kontaktlēcu ražotājfirmas, iestrādājot lēcu materiālā polimērā krāsas pigmentu.
Visbiežāk krāsainās kontaktlēcas izvēlas cilvēki, kuri jau iepriekš nēsājuši lēcas, jo ievietot acīs svešķermeni nebūt nav patīkami. Turklāt lēcas var mazliet apgrūtināt redzi vakarā vai tumšākā telpā, kad paplašinās acs zīlīte.
Kontaktlēcas iesaka nēsāt tikai nomodā, ne ilgāk kā 12 stundas dienā, lietošanas laiku pēc iespējas saīsinot, lai acīm piekļūtu pietiekami daudz skābekļa.
«Pasaules optikas» acu ārstes Unas Epneres pieredze liecina, ka vispieprasītākās ir zilas, zili zaļas un zaļas, bet mazāk iecienītas — brūnas, pelēkas un violetas lēcas. Katras krāsas piedāvājumā ir 2–3 dažādi toņi. Visbiežāk krāsainās lēcas iegādājas epizodiskai lietošanai, piemēram, dodoties uz balli, taču daudzas sievietes tās lieto arī ikdienā.
Visbiežāk tumši brūnu acu īpašnieces grib tikt pie gaiši zilām acīm, taču diemžēl tas viņām ir nesasniedzams sapnis. Daudz vieglāk ir mainīt gaišu acu krāsu. Tumšām acīm dabiskā acu krāsa spīd lēcai cauri un acs tik un tā izskatās tumša. Savukārt intensīva krāsojuma lēcas atstāj nedabisku iespaidu.
Veiksmīgi izvēlētas krāsainās lēcas acīs izskatās dabiski. Daudzām labi piestāv lēcas ar pigmentētu maliņu gar acs zīlīti. Tās vecākām sievietēm acis padara it kā lielākas un spilgtākas, jo gadu gaitā radzenes maliņa acīs kļūst nedaudz blāvāka.
Var iegādāties arī lēcas ar perlamutra spīdumu — zaļganu, pelēcīgi sudrabainu, zeltainu un zeltaini brūnu. Gaišām acīm labāk piestāv zaļgans un pelēcīgi sudrabains spīdums, bet tumšām — zeltains un zeltaini brūns. Šīs lēcas labi papildina spīdīgas acu ēnas.
Mūsu optikas salonos var nopirkt ikmēneša nomaiņas krāsainās kontaktlēcas. Ilgākai nēsāšanai krāsainu lēcu nav: to materiāls ir kā porains sūklis, kurā uzkrājas dažādi nosēdumi, kas pazemina lēcas gaisa caurlaidību, tāpēc tās samērā bieži jāmaina.
Krāsainās kontaktlēcas pieejamas diapazonā no +6 līdz -8 dioptrijām. Atsevišķiem lēcu veidiem dioptriju spektrs ir plašāks, taču tās ir ļoti dārgas. Nopērkamas arī astigmatisma gadījumā lietojamas lēcas. Krāsainās kontaktlēcas ražo arī bez optiskā stipruma. Taču, arī pērkot lēcas bez dioptrijām, jākonsultējas ar ārstu — jānosaka radzenes liekums un jāpārbauda acs veselība, jo lēcas var valkāt tikai tad, ja acis ir veselas. Pirmajās reizēs lēcas var radīt diskomforta sajūtu, ko var mazināt ar mitrinošiem pilieniem un pareizu režīmu.
Optikas firmas sola nākotnē ražot krāsainās kontaktlēcas no silikona hidrogēla (Night and Day). Šim materiālam ir apmēram sešas reizes lielāka gaisa caurlaidība nekā polimēra lēcām, un tās varēs nēsāt visu to lietošanai paredzēto laiku.
Optikas salonos var iegādāties arī tā sauktās crazy lēcas ar zīmējumiem, kuras lielākoties patīk tīņiem. Šīs lēcas izmanto Deivids Bovijs un citas mūzikas zvaigznes, tās nēsā Džeks Nikolsons filmā «Vilkatis». Šīm lēcām ir ne vairāk kā -4 dioptrijas, turklāt Latvijā ne visai pieprasītas, jo maksā ap 30 latiem.
Krāsaino kontaktlēcu cena atkarībā no to veida ir no 9 līdz 16 latiem. Regulāri valkājot kontaktlēcas, to kopšanas līdzekļi izmaksās 3–4 latus mēnesī.
Krāsainās kontaktlēcas tāpat kā parastās lēcas pēc izņemšanas no acīm jāglabā speciālā dezinficējošā šķidrumā, lai notīrītu acs izdalītās tauku un olbaltuma daļiņas un citus nosēdumus. Šķidrums lēcu trauciņā jāmaina katru dienu, lai tajā nesavairotos mikrobi un acīs nerastos infekcija. Sausumā lēcas ātri izžūst un kļūst nederīgas.
Ja lēcas lietojāt tikai vienu vai pāris reižu, pēc mēneša tās vienalga vajadzētu izmest.
Svarīgi ielāgot!
- Ar lēcām, izņemot silikona hidrogēla lēcas, nedrīkst gulēt. Naktī acis elpo mazāk, un, ja tās nosedz ne tikai plakstiņš, bet arī lēca, skābekļa piegāde acij samazinās vēl vairāk. Šā iemesla dēļ lēcas jāizņem arī sauļojoties.
- No rīta lēcas vēlams ielikt acīs ne ātrāk kā pusstundu pēc piecelšanās, jo guļot acīs rodas skābekļa trūkums.
- Valkājot lēcas, vienmēr jāņem līdzi spogulītis un lēcu konteiners ar to kopšanas šķidrumu gadījumam, ja acīs iekļūst svešķermenis un rodas vajadzība lēcas izņemt.
- Ar lēcām nav vēlams peldēties un iet dušā, jo, iešļakstoties acīs ūdenim, rodas nepatīkama sajūta un lēcas var viegli pazaudēt.
- Ar lēcām nav ieteicams iet pirtī un saunā, jo karstumā no tām iztvaiko ūdens, tās pielīp radzenei un rada diskomforta sajūtu.
- Regulāri nēsājot lēcas, reizi pusgadā ieteicams apmeklēt ārstu, lai pārbaudītu acu veselību.