/nginx/o/2018/07/12/8810995t1h2b91.jpg)
Mūsdienās mājokļu apsildīšanai var izmantot dažādus apkures veidus – sākot ar malku un beidzot ar zemes dzīļu vai pat saules enerģiju. Par siltuma avotu neatkarīgi no enerģijas veida parasti kalpo pie telpas sienām izvietoti radiatori. Taču arvien biežāk tiek izvēlētas apsildāmās grīdas.
Lai gan siltās grīdas itin labi var izmantot visa mājokļa apkurei, biežāk tās liek vannasistabā un priekšnamā. Tam ir vairāki iemesli.
Siltās grīdas var būt divu veidu – ar grīdā iebūvētiem elektrības kabeļiem vai aprīkotas ar karstā ūdens cirkulācijas sistēmu. Elektriski apsildāmās grīdas var izmantot praktiski jebkurā dzīvoklī vai mājā, kur pieejama elektrība, tāpēc šis telpu apsildes variants tiek izmantots krietni biežāk. Savukārt siltās grīdas ar ūdens cirkulācijas apsildi var uzstādīt tikai mājās vai dzīvokļos, kur ir autonomās apkures katls. Šāds apkures veids ir krietni ekonomiskāks nekā elektriskās grīdas. Turklāt augstākā šīs apsildes efektivitāte sasniedzama, ja šo veidu izmanto visā mājoklī, nevis tikai kādā atsevišķā telpā. Modernie apkures katli piedāvā augstu automatizācijas līmeni, kas nodrošina lielu komfortu un ievērojamas ērtības ikdienas lietošanā. Turpretī elektriskās grīdas visa mājokļa apsildei ir samērā dārgs apkures veids, tāpēc tās parasti liek vannasistabā un priekšnamā, bet pārējā mājoklī izmanto kādu tradicionālu apsildes veidu.
Kājas siltumā
Apsildāmās grīdas galvenās pozitīvās īpašības izjūt katrs, kas uz tās nostājas bez apaviem. Ir taču tik patīkami zem pēdām sajust siltumu, nevis aukstu grīdu. Arī slapjums, kas neizbēgami nokļūst uz grīdas vannasistabā vai priekšnamā, ātrāk izžūst. Vēl viena priekšrocība, kas vairāk jūtama dzīvojamās telpās vai guļamistabās, ir siltā gaisa pārvietošanās no apakšas uz augšu. Klasiskajā variantā siltums no radiatoriem pārvietojas uz augšu, bet grīda paliek auksta. Savukārt siltās grīdas nodrošina lielāku siltumu jau grīdas līmenī, bet augstāk gaiss ir par pāris grādiem vēsāks. Tas mājokļa iemītniekiem nodrošina komfortablākus dzīves apstākļus, jo ir patīkamāk, ja kājas ir siltumā, bet ieelpojamais gaiss ir par pāris grādiem vēsāks.
Virtuvēs, koridoros un vannasistabās bieži izmantotais grīdas segums – flīzes – ir labākais siltuma vadītājs apsildāmajām grīdām. Tādēļ šajās telpās mēdz izmantot elektriski apsildāmās grīdas. Vienīgi jāatceras, ka apsildāmā grīda nesāks savu darbu uzreiz pēc ieslēgšanas – darba temperatūras sasniegšanai būs nepieciešams laiks. Elektriskajā grīdā ir iebūvēts temperatūras devējs, kurš savienots ar termoregulatoru. Vienkāršākajā variantā temperatūras regulēšana notiek ar rokas slēdzi, bet lepnākā izpildījumā var būt augstāks automatizācijas līmenis ar visdažādākajām darba režīmu izvēles iespējām. Ziemas sezonā vienkāršu regulatoru lietotāji parasti iestāda kādu konkrētu temperatūru, kas visu laiku arī tiek uzturēta. Vēl jāatceras, ka siltās grīdas gadījumā prātīgāk izvairīties no paklājiem, jo tie ievērojami samazina visa šā pasākuma efektivitāti.
Vidēja izmēra vannasistabas apsildīšana ar elektrisko grīdu mēnesī izmaksā aptuveni desmit latu.
Lai gan, kā jau minēts, labākais grīdas seguma veids no siltuma vadīšanas viedokļa ir keramiskās vai akmens flīzes, šādu apkures sistēmu var ierīkot arī zem citu veidu segumiem. Atkarībā no grīdas konstrukcijas un seguma tiek izvēlēti attiecīgo telpu apkurināšanai nepieciešamās apsildes sistēmas parametri.
Grīdas ierīkošana
Lai ierīkotu ar ūdeni apsildāmu grīdu, mājoklī jāveic diezgan nopietns remonts. Pirmkārt, nepieciešams apkures katls, kam paredzēta šādas apkures sistēmas pievienošana. Otrkārt, attiecīgi jāizbūvē grīdas un jāizvēlas piemērots virsmas seguma veids. Ļoti iespējams, ka grīdai būs vajadzīga papildu siltuma izolācija un līdzināšana.
Elektriski apsildāmo grīdu ierīkošana ir salīdzinoši vienkāršāka, tāpēc, veicot remontu vannasistabā, koridorā vai virtuvē, tas būs pa spēkam praktiski jebkuram meistaram. Grīdā iebūvējamos kabeļus izvēlas atkarībā no nepieciešamās jaudas, bet to garumu nosaka apsildāmā kvadratūra. Nelielām telpām var izmantot īpašā sietveida paklājā ieaustu kabeli jeb pašlīmējošo apsildes paklāju. Tā uzstādīšana ir visvienkāršākā. Elektriski apsildāmo grīdu var likt uz dažādām pamatnēm, taču jāievēro attiecīgajiem materiāliem atbilstošā tehnoloģija.