Šodienas redaktors:
Eva Gaigalniece
Iesūti ziņu!

Krāsns kalpos arī bērniem un mazbērniem

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Domājot par savas mājas vai dzīvokļa labiekārtošanu, arvien vairāk cilvēku simboliski cenšas atgriezties laikā, kad ēku siltināšanai un pat ēdiena gatavošanai tika izmantotas krāsnis. Tagad krāsnis kalpo ne tikai par siltuma avotu, bet vienlaikus arī par dizaina priekšmetu, radot mājīgu noskaņu.

Ķieģeļu vietā — dabiskais akmens

Izvēloties kamīnu vai krāsni, jau iepriekš vēlams pārdomāt, no kāda materiāla tas varētu tikt veidots. Daudzi izvēlas tradicionālos ķieģeļus, tomēr pēdējos gados pasaulē arvien populārākas kļūst krāsniņas no dabiskā akmens. Šīm krāsnīm ir vairākas priekšrocības, uzskata SIA «Tulikivi» krāsnis tirdzniecības vadītāja Digna Nolberga, piebilstot, ka krāsns izgatavošanai tiek izmantos talka hlorīds jeb tā dēvētie podakmeņi vai ziepjakmeņi. Tas ir somu vulkāniskais akmens, kas ļoti labi, turklāt ilgi uztur siltumu.

Ar klēpi malkas pietiks diennaktij

Krāsnij no dabiskā akmens pietiks ar klēpi malkas, tātad, izmantojot šādas krāsnis, var ietaupīt uz kurināmā rēķina. Krāsns uzsilst divās stundās un saglabā siltumu 24–36 stundas — tātad vairāk nekā diennakti. Salīdzinot ar parastu krāsni, vulkāniskā akmens krāsnis uzsilst no pašas apakšas līdz augšai un saglabā siltumu astoņas reizes ilgāk nekā ķieģelis, turklāt viss siltums akumulējas akmenī.

Krāsns deg ātri, tāpēc nav vajadzīgas nekādas oderes skursteņos, kā tas ir, piemēram, franču kamīniem. Šāda tipa krāsnīm ir vēl viena priekšrocība: kurtuve ir no dabiskā akmens, tāpēc tā neizdegs ne pēc pieciem, ne piecpadsmit gadiem – šo krāsni droši varēs izmantot pat mazmazbērni un viņu bērni.

Pat svarcēlājs to nepacels

Pirms šādas krāsns uzstādīšanas jāpārliecinās, vai tas ir iespējams, proti, vai smagumu izturēs ne tikai grīdas, bet visas mājas konstrukcija. Vidēji viena akmens krāsns sver tonnu, tātad klients reāli saņem 950 kilogramus tīra dabiska akmens. Ir vieglākas un ir smagākas krāsnis.

Akmens krāsnis lielākoties piemērotas privātmājām, bet tās var uzstādīt arī daudzdzīvokļu namos vai jūgendstila celtnēs Rīgas centrā. Pirms šādas krāsns uzstādīšanas vajadzīgs speciālistu vērtējums par grīdas pārsegumu. Grīdai apakšā noteikti jābūt betona pārklājumam, nekādā gadījumā nepietiks ar koka pārsegumu.

Bieži vien pirms krāsns uzstādīšanas nepieciešams grīdu stiprināt papildus. Katrā ziņā pirms krāsns iegādes jākonsultējas ar mājas apsaimniekotājiem, renovētājiem un jānoskaidro, kādā stāvoklī ir grīda un vai tā spēj tik lielu smagumu izturēt. Nereti tiek prasīts arī arhitekta viedoklis. Jāuzsver, ka krāsnis jebkurā gadījumā uzstāda sertificētu firmu meistari — tas ir iekļauts cenā.

Vajadzīgs skurstenis

Visvieglāk krāsnis uzstādīt ēkās, kur jau ir skurstenis, jo krāsnij būs nepieciešams dūmu izvads. Ja skursteņa nav, katra konkrētā situācija izvērtējama atsevišķi. Akmens krāsni var ielikt arī blokmājas pirmajā stāvā, tikai tas būs krietni problemātiskāk, arī izmaksas būs augstas. Krāsni var uzstādīt arī 50 un 100 gadus vecās mājās, pats svarīgākais, lai to veiktu sertificēti meistari.

Modeļi katra vēlmei

Katalogos var izvēlēties visdažādākos akmens krāsns modeļus un toņus. Patlaban populāras ir krāsnis ar kamīniem un cepeškrāsnīm. Savukārt tās ģimenes, kurām patīk nodarboties ar ēdiena pagatavošanu, var izvēlēties modeļus ar cepeškrāsni un plīti — ar šādu krāsni vienlaikus varēs gan apsildīt māju, gan pagatavot ēdienu. Šāda akmens plīts siltumu saglabā tikpat ilgi, cik iepriekšminētā akmens krāsns — 24–36 stundas (plīts cepeškrāsns pēc izkurināšanas — piecas stundas), tātad lieliski var ietaupīt gan gāzi, gan elektroenerģiju. Mājokļos, kur ir atvērtais plānojums, bieži šādas krāsnis liek starp virtuvi un viesistabu vai starp ēdamistabu un viesistabu. Krāsni var izmantot arī kā norobežojošo elementu, to var arī modificēt: cepeškrāsni izveidot uz vienu pusi, kurtuvi — uz otru. Tiesa, krāsnīm nav iespējams izvēlēties toņus, izņemot atsevišķiem modeļiem — dabiskais akmens ir pelēks.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu