Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Sāp katru dienu kauli, kauli...

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Locītavu sāpes ir plaši izplatīta problēma, ko aplami uzskata par vecu ļaužu kaiti. Diemžēl tās nav svešas arī jauniešiem. Turklāt vieniem šo problēmu var radīt pārlieka fiziskā slodze, citiem gluži pretējs dzīvesveids – mazkustīgums.

Osteoartrītu var radīt arī dažādas slimības – cukura diabēts, tireotoksikoze u.c.

Maldinošs ir pieņēmums, ka locītavu sāpju gadījumā jāievēro miers. Taču kustības – pastaigas un peldēšana – ne vien lieliski papildina ārstēšanu, bet ir arī labs profilakses līdzeklis, uzsver arodveselības ārste Ženija Roja.

Skrimslis ar gadiem nolietojas tāpat kā sirds, smadzenes un muskuļi. Tomēr tas saglabājas gluds un slidens, kaut arī plāns. Ja veidojas osteoartrīts, skrimslī rodas mikroskopiskas plaisas, virsma kļūst grumbuļaina, nelīdzena, radot kustību apgrūtinājumu. Organismam pašam grūti to izlabot, jo locītavām ir slikta asins apgāde un vielmaiņa.

Daļa cilvēku izjūt tikai nelielu diskomfortu, taču balsta un kustību aparāta slimības var pāraugt nopietnās problēmās, kas liedz iespēju strādāt un prasa medicīnisko aprūpi. Osteoartrītu diemžēl nevar izārstēt – nodilušais skrimslis neatjaunojas. Papildus rodas miega traucējumi, bieža garastāvokļa maiņa.

Fiziska darba veicēji visvairāk pakļauti muguras apakšējās daļas un roku locītavu slimību riskam. Liela daļa cilvēku strādā neērtās pozās, pārnēsā smagumus, lielākoties darbā veic atkārtotas kustības ar rokām. Arī bieža noliekšanās, ķermeņa pagriešana uz sāniem un vibrācijas var izraisīt slimības, kas laika gaitā progresē.

Smagumu nešana kaitē roku, ceļgalu un gūžu locītavām. Smagu priekšmetu pārvietošanai ieteicams izmantot ķerru vai ratiņus, bet iepirkumus no veikala un tirgus vajadzētu vest velkamā somā ar rāmi un riteņiem.

Par smagumu var uzskatīt arī lieko svaru, jo ir pierādīts, ka aptaukošanās krietni palielina osteoartrīta risku un paātrina tā attīstību, ja cilvēks jau ir saslimis.

Veselības traucējumu risku var samazināt, darbā mainot veicamo uzdevumu secību, ja tas iespējams, vai dažādojot darba pozas un ieplānojot regulārus īsus atelpas starpbrīžus.

Dažādas organismam nepieciešamas vielas satur uztura bagātinātāji, bet jāpārliecinās, vai tie ir vajadzīgi un – kādi. Mikroelementu līmeni asinīs nosaka laboratoriskos izmeklējumos. Tāpēc neviena tablete vai kapsula neaizstāj ārsta izmeklējumus un piemērotu terapiju.

Latvijas atrašanās klimatiskajā zonā, kas nevar lepoties ar saules gaismas pārmērību, nosaka nepieciešamību organismam trūkstošo D vitamīnu uzņemt papildus. Vienlaikus zivju eļļa un tās sastāvā esošās Omega-3 taukskābes ir lielisks sirds un asinsvadu slimību profilakses līdzeklis.

Osteoartrīta gadījumā iesaka glikozamīna un hondroitīna preparātus, kas veicina locītavu skrimšļa elastību un mehānisko izturību, uzlabojot tā slīdamību. Savukārt pretiekaisuma iedarbība ir dažādiem augu ārstniecības papildterapijas līdzekļiem – daudzsološus rezultātus uzrādījis ingvera ekstrakts, avokado un sojas pupiņu līdzekļi, kā arī mežrozīšu augļu sēklu un apvalka pulveris.

Tiesa, jūtams efekts osteoartrīta gadījumā nav zibenīgs – paiet vairāki mēneši, līdz to pamana. Tomēr pacietība ir to vērta, ja vien mazina ciešanas un uzlabo dzīves kvalitāti.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu