/nginx/o/2018/07/12/8831247t1h493f.jpg)
Pret galvassāpēm, migrēnu, zobu, muguras, muskuļu un locītavu sāpēm, sāpīgām menstruācijām, neiralģiju un vēl dažāda rakstura sāpju mazināšanai parasti lietojam tādu bezrecepšu medikamentu kā ibuprofēns.
Šis nesteroīdais pretiekaisuma, pretsāpju un pretdrudža līdzeklis pazīstams arī ar citiem nosaukumiem, piemēram, irfēns, ibumaks, ibumetīns, nurofēns un citi.
«Ja pircējam, piemēram, ir iepaticies irfēns, tad viņš no visa šā ārstniecisko līdzekļu piedāvājuma arī turpmāk tikai to izvēlēsies,» pastāstīja viena no «Aptieku Alianses» farmaceitēm. «Atšķirība starp šīm zālēm ir tikai to nosaukumos, jo tām ir dažādi farmācijas ražotājuzņēmumi, un aktīvās vielas ibuprofēna devās — tās ir sākot no 100 mg (sīrupos bērniem) līdz 200 mg, 400 mg, 600 mg un 800 mg, kas jau ir tabletes ar paildzinātu iedarbību.»
Aptiekāre piebilda, ka gadījumos, kad pretiekaisuma līdzekli paredzēts lietot ilgāku laiku, izdevīgāk ir iegādāties lielos iepakojumus ar 100 tabletēm. Vidējās cenas (tās katram aptieku tīklam var atšķirties) 100 tablešu iepakojumam — ibuprofēns (200 mg, apvalkotas tabl.) — Ls 3,20, ibumetīns (200 mg, apvalkotas tabl.) — Ls 2,50, ibumetīns (400 mg, apvalkotas tabl.) — Ls 4,20. Protams, nopērkami arī nelielie iepakojumi, kas maksā nedaudz. Piemēram, «Mēness aptieku» tīkla un citās aptiekās 10 tabletes (200 mg) ibuprofēna maksā tikai Ls 0,25.
«Jā, ibuprofēns ir labs pretiekaisuma un pretsāpju līdzeklis,» minēto bezrecepšu medikamentu novērtēja farmaceites, tomēr iesakot tās nedzert pašam uz savu galvu, bet pirms lietošanas konsultēties ar savu ģimenes ārstu.
Tas noteikti ir jāņem vērā, jo, kaut arī nesteroīdos pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, neirologi uzskata par vienu no labākajiem medikamentiem galvassāpju novēršanai (sākoties sāpēm, jālieto pēc iespējas ātrāk), tiem ir blaknes — galvenokārt negatīva iedarbība uz gremošanas trakta gļotādu. Tāpēc ļoti jāuzmanās cilvēkiem, kuriem bijušas vai ir kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas slimības, resnās zarnas iekaisumi, kuriem ir redzes nerva bojājumi.
Gados vecāki cilvēki, kas cieš no hroniskām locītavu sāpēm un gadiem gaida rindā uz valsts apmaksātām endoprotezēšanas operācijām, ikdienā ir spiesti lietot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus. Ja nav tikai locītavu kaites, bet ir arī slimas nieres vai aknas, ārstam deva ir jāpielāgo individuāli. Savukārt, ja ir kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi, zāles jālieto ēšanas laikā vai uzdzerot pienu.
Tādus pretiekaisuma līdzekļus kā mesulīdu, nimesilu (nimesulīdu), diklofenaku, olfenu, ibumetīnu, irfēnu ārsti iesaka arī gadījumos, kad esam pārslogojuši atsevišķas muskuļu grupas, cīpslas un saites un iedzīvojušies sāpēs, tātad arī iekaisumā. Tā bieži vien notiek, ja iepriekš neesam iesildījušies atbilstoši gaidāmajai slodzei. Pret akūtu iekaisumu preparāti jālieto kādas piecas septiņas dienas un lokāli sāpošajās vietās var iemasēt gelus — fastumgelu, olfengelu, voltarengelu u. c. Sāpošajai vietai jādod atslodze. Protams, ja sāpes nepāriet, jādodas pie ārsta.
Pieaugušam cilvēkam parasti ibuprofēna dienas deva ir 400 mg–1200 mg (maksimālā deva), dalot šo daudzumu trīs četras reizes devās.