Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Sāls terapija pret iesnām

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Manam četrus gadus vecajam bērnam bieži ir iesnas, kas katrreiz pāriet sinusītā, haimorītā. Ģimenes ārste ieteica izmēģināt sāls kameru, maziem bērniem īpaši labi palīdzot. Kas tā ir? Kāda ir tās iedarbība? Kur pieejama šī procedūra, un cik tā maksā?

Zāļu vietā

Kūrortos, kas atrodas dabisko iegulu tuvumā, pieejama speleoterapija, bet citur, tostarp Latvijā, piedāvā mākslīgo alternatīvu — sāls kameras jeb haloterapiju. Tā ir sāls izmantošana elpošanas ceļu aizsargmehānismu stimulēšanai, šlakvielu izvadīšanai no organisma. Šīs ārstniecības metodes galvenie faktori — temperatūra, mitrums un sāls daļiņu koncentrācija gaisā ir optimālā balansā arī mākslīgi radītajos apstākļos.

Ārstēšanu ar sāls mikroklimatu izmanto elpošanas ceļu slimību (bronhīta, bronhiālās astmas u. c.), ORL patoloģiju (faringīta, sinusīta, rinīta u. c.), ādas patoloģiju (dermatīta, ekzēmas, sviedru dziedzeru hipersekrēcijas, augoņu, strutainu ādas iekaisumu u. c.), sirds asinsvadu patoloģiju, psihoemocionālas spriedzes un sezonas depresijas gadījumos.

Haloterapija rada relaksējošu un nomierinošu efektu, izmantojama arī imūnās sistēmas aizsardzībai un vispārējai ādas atveseļošanai. Tai piemīt pretiekaisuma darbība.

Ārstēšana sāls kamerā ir nekaitīga un aizvieto daudzus dārgus medikamentus.

Šo terapiju nedrīkst lietot, ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, drudzis, vīrusu infekcijas, onkoloģiskas un nieru slimības, hipertonija un sirds slimības smagā formā.

Sāls kamera ir telpa, kas viscaur — griesti, sienas un grīda — klāta ar sāli. Tajā pacienti sēž vai atlaižas pusguļus. Speciāla iekārta sāli sasmalcina putekļos un sauso, ārstējošo aerosolu izpūš istabā.

Caur degunu un rīkles gļotādu sāls joni nokļūst organismā, un iekaisusī āda vai elpošanas ceļi nonāk sāls miglas ārstējošā iedarbībā.

Neatņemama haloterapijas sastāvdaļa ir relaksējoša mūzika.

Mājās nesanāk…

Haloterapija stimulē imunitātes nostiprināšanos, tāpēc ieteicama cilvēkiem, kuri bieži slimo un regulāri saaukstējas. Sāls terapijā nav pacientu vecuma ierobežojuma, taču bērniem to iesaka no viena gada vecuma. Pašiem mazākajiem sāls kamera ieteicama kopā ar pieaugušo.

Viena procedūra bērniem ilgst apmēram 40 minūtes, pieaugušajiem — līdz pat stundai. Katrā ārstēšanas kursā ir vismaz 10 seansi, ko, ja ir nepieciešams, var palielināt līdz pat 15. Ārsti rekomendē 2–3 kursus gadā, īpaši pacientiem ar hroniskām un ieilgušām slimībām.

Sāls gaisu ieteicams elpot katru otro dienu, jo šāds periodiskums nodrošina stabilu un noturīgu ārstniecisku iedarbību. Tomēr ādas slimību ārstēšanu labāk sākt ar ikdienas apmeklējumu. Katrs gadījums ir individuāls, tāpēc piemērotāko režīmu nosaka speciālists.

Pēc procedūrām slimības simptomi neizzūd pavisam, taču akūta saslimšana nepāriet hroniskā, kļūst vieglāk elpot.

Sāls kameru var kombinēt ar citām ārstniecības metodēm, tāpēc to piemēro arī SPA klientiem. Tiesa, sāls istabu labāk izvēlēties pēc ūdens procedūras, jo tad āda ir attīrīta un sāls iedarbība ir dziļāka.

Mājās šādu procedūru nav iespējams veikt, jo speciāli radītajos apstākļos sāli telpā izsmidzina noteiktās devās. Ārstnieciska efekta diemžēl nav arī stalaktītu un stalagmītu alām, ko apmeklē daudzi tūristi.

Maksā pats vai valsts

Pirms ārstēšanās sāls kamerā ieteicams ārsta apmeklējums, lai zinātu, vai terapija ir piemērota, un noteiktu nepieciešamo procedūru daudzumu, izvērtētu kontrindikācijas.

Sāls kamera ir starp Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras apmaksātajiem ārstnieciskajiem pakalpojumiem stacionārā. Tātad, ja ir ārsta nosūtījums, valsts pacientam apmaksā visas procedūras (sāls terapiju, masāžu, vingrošanu, sildīšanu u. c.) un uzturēšanos rehabilitācijas centrā. Ja bērns, kuram nepieciešama sāls kamera, ir kopā ar māti, viņai uzturēšanās stacionārā jāapmaksā pašai.

Par papildu samaksu rehabilitācijas iestādēs var saņemt dažādas citas procedūras.

Sāls istabas ir arī veselības, skaistumkopšanas un SPA centros, taču tur par katru procedūru maksā klients pats.

Haloterapijai piemērotākais laiks ir pavasaris un rudens, jo šīm sezonām raksturīgi mainīgi laika apstākļi, kad cilvēki biežāk slimo.

Konsultēja rehabilitācijas centra «Balt­ezers» rehabilitoloģe Ludmila Gavriļenko

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu