/nginx/o/2018/07/13/8904634t1h396b.jpg)
Uz lasītāju biežāk uzdotajiem jautājumiem par īpašumu vērtības noteikšanu un dokumentu kārtošanu atbild nekustamā īpašuma kompānijas «Latio» speciālisti: Diāna Stale, Anda Rutkovska un Valērija Jermolajeva.
Nekustamais īpašums ir jāreģistrē Zemesgrāmatā. Kādos gadījumos? Vai tas ir jādara arī tad, kad īpašums ir likumīgi mantots? Kā tas darāms un cik tas izmaksā?
Nekustamais īpašums Zemesgrāmatā ir jāreģistrē jebkurā gadījumā. Tas ir izdarāms gan pērkot jaunu dzīvokli, gan mantojot, gan iegūstot dāvinājuma ceļā.
Kopējās izmaksas var veidot notariālie pakalpojumi, valsts un kancelejas nodevas, izziņas no valsts un pašvaldību institūcijām, pirkuma maksa, tiesas izdevumi, maksa advokātam.
Vispirms ir jāsastāda pirkuma vai dāvinājuma līgums, jāpasūta izziņas valsts un pašvaldību institūcijās, jāapstiprina nostiprinājuma lūgums pie zvērināta notāra, jāsamaksā valsts un kancelejas nodevas. Ja īpašums ir mantot, viena gada laikā no matojuma atklāšanās pie zvērināta notāra, vēlāk – tiesā, ir jāpieņem mantojums, jāsaņem mantojuma apliecība un jāreģistrē īpašums Zemesgrāmatā.
Kāda ir valsts nodeva, nostiprinot īpašuma tiesības Zemesgrāmatā? Kas to maksā – pircējs vai pārdevējs?
Valsts nodeva ir 0,2% no darījuma summas. To apmaksā pircējs.
Vai var pārdot zemes īpašumu, ja uz tās ir trīs mājas, kas pieder citiem? Vai zemes īpašnieks varētu privatizēt mājas? Kāda ir zemes vērtība Daugavpils rajonā?
Zemi var pārdot, ja uz tās atrodas citai personai piederošas ēkas. Zemes īpašniekam ir jāpiedāvā ēku īpašniekam izmantot pirmpirkuma tiesības un nopirkt zemi. Nav skaidrs, kas ir ēku īpašnieks un vai ēkas ir privatizējamas likumdošanā noteiktā kārtībā, tādēļ nav iespējams atbildēt uz otro jautājumu. Par zemes vērtību Daugavpilī Jums atbildēs «Latio» Daugavpils filiāles vadītājs Mihails Lavrenovs, tālr.: 5429515; 6416921, kā arī nekustamā īpašuma kompānijā «Lif».
Pērkot dzīvokli, cik ir svarīgi, kam pieder zeme, kur atrodas māja? Kādas ir dzīvokļa īpašnieka saistības pret zemes īpašnieku? Kas var būt zemes īpašnieks – pašvaldība vai privātpersonas?
Dzīvokļa īpašniekam zemes gabala daļa var būt īpašumā vai var tikt slēgts nomas līgums. Dzīvokļa īpašnieka saistības pret zemes īpašnieku nosaka nomas līgums. Zemes īpašnieks var būt jebkura fiziska, juridiska persona, valsts vai pašvaldība.
Kā ir jāsaprot likuma «Par nekustamo īpašumu» 1. panta otrās daļas 9. punktā minētais, ka daudzdzīvokļu dzīvojamo māju daļas, kuras izmanto dzīvošanai netiek apliktas ar nekustamā īpašuma nodokli? Dzīvokļu īpašniekiem nav jāmaksā nodoklis? Pērkot privātīpašumā esošu dzīvokli man nav jāprasa izziņa par nomaksāto nodokli?
Ja dzīvokļa īpašuma sastāvā nav domājamā daļa no zemes gabala, tad dzīvokļa īpašniekam nav jāmaksā īpašuma nodoklis. Ja dzīvokļa īpašuma sastāvā ir zemes daļa, tad tādu izziņu Jums ir tiesības pieprasīt.
Ja dzīvoklis Zemesgrāmatā reģistrēts uz viena ģimenes locekļa vārda, vai ir vajadzīga atļauja no laulātā tā pārdošanai?
Ja dzīvoklis ir laulāto kopīga manta, tad, atsavinot šādu dzīvokli, nepieciešama otra laulātā piekrišana.
Kā tiek realizētas pārējo daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašnieku pirmpirkuma tiesības un vai pirkuma līgumam jābūt notariāli apliecinātam, iesniedzot to zemesgrāmatu nodaļā, lai nostiprinātu īpašuma tiesības uz pircēja vārda?
Daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašnieku pirmpirkuma tiesības tiek realizētas saskaņā ar likumu un/vai līgumu. Pirkuma līgumam nav obligāti jābūt apliecinātam pie notāra.
Kur var meklēt statistikas datus par veiktajiem darījumiem?
No Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas var iegūt informāciju par visiem Latvijas Republikas teritorijā zemesgrāmatās ierakstītajiem nekustamajiem īpašumiem. Katrs var ieskatīties datorizētās zemesgrāmatas nodalījumos un pieprasīt no tās informāciju.
Informāciju var pieprasīt, konkrēti uzrādot nodalījuma numuru vai īpašuma kadastra numuru, vai īpašuma nosaukumu, vai īpašuma adresi. No Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas izplatīšanas sistēmas par datorizētās zemesgrāmatas nodalījumiem var saņemt šādu informāciju:
- Izrakstu no zemesgrāmatas nodalījuma;
- Mutisku apstiprinājumu par īpašumu nostiprināšanu;
- Ierobežotas pieejas informāciju;
- Vispārējas lietošanas datu apstrādes rezultātus;
- Īpaši pasūtītas datu apstrādes rezultātus;
- Vispārēju informāciju.
No Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas izsniedzamās ziņas tiek sagatavotas un piegādātas klientiem, balstoties uz izplatīšanas datu bāzē uzglabāto informāciju. Tas nozīmē, ka klienti var saņemt informāciju par zemesgrāmatu nodaļu tiesnešu pieņemtiem un autorizētiem lēmumiem, kā arī par uzsāktiem, bet vēl nepabeigtiem tiesību nostiprinājumiem.