/nginx/o/2018/07/13/8909183t1ha22f.jpg)
Neauglības problēmas arvien labāk izdodas atrisināt ar mākslīgās apaugļošanas palīdzību.
Kas gan var būt mīļāks un jaukāks par mazuļa ienākšanu ģimenē, tomēr, kā liecina dati, 10–15% ģimeņu ir grūtības tikt pie bērniņa. Trīsdesmit procentos gadījumu neauglības iemesli meklējami gan sievas, gan vīra organismā, bet desmit procentos gadījumu tos neizdodas noskaidrot. Pateicoties modernajām diagnostikas iespējām, aizvien biežāk neauglību atklāj vīriešiem. Pārim, kam radušās problēmas ar bērniņa ieņemšanu, nevajadzētu pārāk ilgi kavēties ar ārsta apmeklēšanu, teic reproduktīvās medicīnas centra «Embrions» vadītājs, jo vēlāk tās būs grūtāk atrisināt.
Kāpēc nav bērniņa?
Sievietes neauglībā visbiežāk vainojamas olvadu problēmas, kuras izraisījis iekaisums, piemēram, pēc aborta. Tāpat olvadu veselību ietekmē pārslimotās seksuāli transmisīvās slimības, bet citām sievietēm var būt iedzimti olvadu defekti. Dažreiz neauglības cēloni iespējams noteikt tikai ar laparoskopijas palīdzību.
Vīrieša spermas analīzi parasti iesaka veikt, ja grūtniecība, regulāri dzīvojot dzimumdzīvi bez izsargāšanās, nav iestājusies gada laikā. Ja tiek atklātas novirzes no normas, analīzi atkārto pēc 70 dienām — citā spermatoģenēzes ciklā. Vīrieša auglības kvalitāti var ietekmēt hormonāli, toksiski, iekaisīgi, kā arī iedzimti urīnizvadkanālu un sēklinieku defekti, un šos iemeslus var novērst ļoti reti.
Visas šīs veselības problēmas nozīmē, ka pārim nez vai būs iespējams savu bērniņu ieņemt, saplūstot sievietes un vīrieša ķermeņiem, bet būs jāizmanto ārstnieciskas manipulācijas — vai nu mākslīgā inseminācija, kad spermatozoīdu mākslīgi ievada sievietes dzimumorgānos, vai ārpusķermeņa apaugļošana, kad sievietes olšūnas un vīrieša spermatozoīdi tiek savienoti laboratorijas traukā un pēc tam iegūtais embrijs ievadīts sievietes organismā.
Vienkāršākā un lētākā metode
Viena no vienkāršākajām un lētākajām neauglības novēršanas metodēm ir mākslīgā inseminācija — spermatozoīdu mākslīga ievadīšana sievietes dzimumorgānos, lai atvieglotu to nokļūšanu līdz olvadam, apejot dzemdes kakliņa gļotu barjeru. Gadījumos, kad vīram nav spermatozoīdu, bijušas vairākas neveiksmīgas ārpusķermeņa apaugļošanas procedūras, vīrieša dzimtā ir smagas patoloģijas vai dažkārt, lai novērstu iespējamu rēzus konfliktu, izmanto donora spermatozoīdus. Dakteris G. Treijs uzsver, ka donora spermu izmanto tikai pēc vīrieša rūpīgas medicīniskas, laboratoriskas un ģenētiskas izmeklēšanas. To sasaldētu tur sešus mēnešus un pēc tam pārbauda, vai donors nav inficēts ar seksuāli transmisīvajām slimībām (tām pastāv slēptais periods).
Kaut inseminācija ir efektīva 15–20% gadījumu, ārsti atzīst, ka nav vērts veikt vairāk par 4–6 procedūrām. Ja visas šīs reizes bijusi neveiksme, tās iemesla noskaidrošanai izmanto laparoskopiju. Kad grūtniecība pusgada laikā tā arī nav iestājusies, ārsti lemj par ārpusķermeņa apaugļošanu, kas dažkārt ir vienīgā iespēja iegūt pēcnācēju. Protams, ja sievietes veselības stāvoklis pieļauj šo metodi izmantot.
Bērniņu ieņem ārpus ķermeņa
Ārpusķermeņa apaugļošana nozīmē, ka sievietes olšūnas tiek savienotas ar vīrieša spermatozoīdiem laboratorijas traukā, un pēc tam iegūtais embrijs tiek ievadīts sievietes organismā. Medicīnas centrā «Embrions» šo metodi izmanto jau deviņus gadus un ārsts G. Treijs neslēpj, ka pirmajā gadā cerētais rezultāts bijis tikai 13% gadījumu, bet pēdējo četru gadu laikā tas sasniedzis 43–47%, un tas atbilst vidējam rādītājam arī citās neauglības ārstēšanas klīnikās. «Deviņu darba gadu laikā esam piepildījuši nelielu lauku skoliņu. Šīs ģimenes, kas ir izsāpējušas savu sāpi, bērnus nekad nepametīs uz ielas,» G. Treijs ir gandarīts par paveikto.
Kā notiek ārpusķermeņa apaugļošanas process? Vispirms olnīcas stimulē ar hormonu preparātiem, lai iegūtu vairāk nobriedušu olšūnu (jo ne visas olšūnas apaugļojas un ne visas apaugļotās šūnas dalās). Olnīcas stimulē ar hormonālām injekcijām vidēji desmit dienas, un tā rezultātā nobriest vidēji desmit olšūnas. Šajā laikā vairākas reizes veic ultraskaņas izmeklēšanu, lai konstatētu olšūnu brieduma brīdi. Olšūnas iegūst caur maksti, ar tievu adatiņu ultraskaņas kontrolē atsūcot folikulāro šķidrumu. Punkcija tiek izdarīta intravenozajā narkozē.
Pēc tam embriologs apaugļo olšūnas, speciālā inkubatorā tām pievienojot sagatavotu spermu. Ja spermatozoīdi ir aktīvi, tos vienkārši savieno ar olšūnu, bet, ja vīrietim ir slikta spermas kvalitāte (zema spermatozoīdu koncentrācija, tie vāji kustas, ir morfoloģiskas izmaiņas), vislabāko spermatozoīdu injicē olšūnas citoplazmā.
Jau nākamajā dienā redzams, cik olšūnu ir apaugļotas. Vidēji apaugļojas ap 70% olšūnu un vēl pēc dienas tās sāk dalīties.
Trešajā dienā pēc olšūnas iegūšanas vienu, divus vai trīs labākos embrijus vienkāršā un nesāpīgā procedūrā ar tievu katetru caur dzemdes kaklu ievada dzemdes dobumā. Neizmantotos embrijus iespējams sasaldēt un uzglabāt, šajā procesā izdzīvojušajiem (daļa aiziet bojā) atsaldēšana nekaitē. Ne vienmēr ārpusķermeņa apaugļošana izdodas veiksmīgi — 2–5% gadījumu var būt sarežģījumi.
Cik būs mazulīšu?
Bieži vien tiek diskutēts, cik embriju ievadīt sievietes organismā. Jo daudzas ģimenes vēlētos nevis tikai vienu bērnu, bet uzreiz dvīnīšus vai pat trīnīšus. Tomēr vairākus mazuļus ir grūtāk normāli iznēsāt un dzemdēt, tāpēc ārsti ievadāmo embriju skaitu izvēlas atkarībā no to kvalitātes un sievietes vecuma. G. Treijs skaidro: «Gados jaunām pacientēm iesakām ievietot dzemdē vienu vai divus embrijus, jo viņām grūtniecības iestāšanās iespēja ir krietni lielāka, bet sievietēm pēc 35 gadu vecuma — divus trīs. Tad gan jārēķinās, ka var piedzimt dvīņi vai trīņi. Gadījumos, kad «aizķērušies» trīs embriji, vienu augļa olu ieteicams atsūkt. Latvijā ar likumu nav atļauts ievietot dzemdē vairāk nekā trīs embrijus.»
Centrā «Embrions» ar jaunākās preimplantācijas diagnostikas palīdzību pirms embrija ievadīšanas pacientes dzemdes dobumā ģenētiķim iespējams noskaidrot, vai hromosomu komplektā un atsevišķos gēnos nav izmaiņu. Embrijus, kas satur kļūdainu informāciju, sievietes organismā neievada. Tas ir svarīgi sievietēm, kuras ir vecākas par 40 gadiem un kuru mazulim iespējams pārmantot kādu nopietnu slimību.
Vēl tikai jāpiebilst, ka bērniņa iegūšanas procedūra ir ļoti dārga — kopā ar medikamentiem tā maksā ap tūkstoš latiem, mūsu valsts to neapmaksā.
Fakts
- Ārpusķermeņa apaugļošanā pasaulē ir piedzimuši apmēram divi miljoni, no tiem Eiropā — 1,2 miljoni mazuļu.
- Par Latvijā dzimušajiem «mēģeņu» bērniņiem kopēja uzskaite netiek veikta.
Mākslīgo apaugļošanu veic:
- Reproduktīvās medicīnas centrā «Embrions»
- Klīnikā «EGV»
- «Latvijas ģimenes centrā»
- «Ava-clinic»
- Privātklīnikā «Jūsu ārsti»