/nginx/o/2018/07/13/8948827t1h238a.jpg)
Ne tikai kopīga Jāņu svinēšana birojā vai brīvā dabā ir veids, kā saliedēt komandu. Vasarā kopīgi spēlējamas sporta spēles un veicami dažādi uzdevumi — slēpošana ar koka slēpēm, celšanās pāri upei, iešana pa labirintu aizsietām acīm, kā arī zināšanas par efektīvu komunikāciju var būt veids, kā kolektīvam pārtapt saliedētā komandā.
«Komandas veidošana nav laimes spēle, pie tā ir mērķtiecīgi jāstrādā. Ir jāiepazīst visi darbinieki un jāatrod potenciāls katrā no viņiem. Kopīgi treniņi brīvā dabā ir piedzīvojums ar pievienoto vērtību,» uzsver biznesa konsultāciju kompānijas «Nordic Training International» apmācību vadītāja Līga Melnūdre.
Izklaide un panākumi
«Kolektīvs kā saliedēta, efektīva un motivēta komanda ir milzīgs uzņēmuma spēks, kas sekmē arī darbinieku lojalitāti, līdz ar to investīcijas komandas izveidē nepārprotami atmaksājas. Personāla attīstības eksperti konstatējuši, ka nereti alkoholā noslīcinātie kolektīvās atpūtas pasākumi kļūst par vēsturi, kompānijas vairs negrib tērēt naudu tukšai izklaidei, tās grib vairāk — kaut ko tādu, kas nāk par labu biznesam, piemēram, pēc konkrēta uzņēmuma parametriem piegrieztu un noteiktiem mērķiem veltītu treniņu, kas vēlāk palīdz gūt panākumus biznesā,» atzīst L. Melnūdre.
Komandas veidošanas treniņi notiekot pieredzējušu un profesionālu treneru vadībā. Parasti pirms treniņa tiekot izanalizēta esošā situācija uzņēmumā un identificētas konkrētas problēmas vai izaicinājumi, kurus atrisinot vadītājs iegūtu daudz laimīgākus darbiniekus, savukārt darbinieki labāk izprastu un izjustu komandas darbu.
«Treniņā dalībnieki, darbojoties vairākās komandās, dažādās spēlēs un aktivitātēs, daudz labāk iepazīst cits citu, iemācās strādāt kopā, pilnveido komunikācijas prasmes, mācās uzticēties kolēģiem, risina dažādas situācijas un saskaras ar grūtībām, atklāj savu rīcības stratēģiju, kā arī rada jautru un aizraujošu gaisotni. Rezultātā darbinieku kolektīvs pārtop par komandu — par spēku uzņēmuma vadītāja rokās, kas nozīmē, ka uzņēmums nākotnē strādās daudz efektīvāk un sasniegs labākus darbības rezultātus, jo komandā mērķus sasniegt ir daudz vieglāk,» stāsta L. Melnūdre.
Māksla sadarboties
Vērojumi liecina — 95% nedienu uzņēmumos rada komunikācijas problēmas, tāpēc komandas saliedēšanas treniņos vislielākā uzmanība tiekot pievērsta dalībnieku komunikācijai un sadarbībai komandā. «Apgūstot svarīgas komunikāciju iemaņas, iespējams ikdienas darbā izvairīties no neproduktīviem konfliktiem un stresa situācijām.
Ļoti bieži izrādās, ka problēma ir kāds konkrēts cilvēks kolektīvā. Trenerim jāļauj komandai to izsecināt pašai un atrast risinājumus veiksmīgai sadarbībai. Skeptiķi gan min galveno trūkumu — iespējamo pārlieku lielo emocionālo saikni darbinieku vidū, kas var traucēt ikdienas darbā, taču ir jāprot atšķirt emocionālo saikni, kas veidojas ierastajos izklaides pasākumos, no tās, kas rodas īpašā komandas saliedēšanas treniņā. Kā liecina mūsu pieredze, treniņos izveidotā emocionālā sasaiste palīdz uzņēmumam sasniegt mērķus, nevis rada ambīcijas, aizvainojumus vai pārpratumus, kas vēlāk traucē darbā,» saka L. Melnūdre.
Parasti treniņi ilgstot vienu divas dienas, un vēlams, lai tie notiktu regulāri, nevis tikai vienu reizi.
...un visi par vienu
Loģistikas kompānijas «DPD/BIZPAK» mārketinga un pārdošanas vadītājs Ainārs Gilis komandas veidošanas mācībās esot piedalījies trīs reizes 2004., 2005. un 2006. gadā. «Visa diena ir tik piesātināta, ka pat pēc gada spilgti atceros, ko darījām iepriekšējā reizē, un tas jau nav maz. Atsauksmes ir ļoti pozitīvas, jo pasākuma organizatoriem izdodas visus iesaistīt un ieinteresēt, un papildu motivācija nevienam nav vajadzīga — visi ir aktīvi un negrib izlēkt ar citādu attieksmi. Manuprāt, ieguvumi, piedaloties šādā pasākumā, ir spēja domāt un rīkoties saliedēti, spēja virzīt idejas racionālā gultnē un spēja uzklausīt un vaicāt cita viedokli.»
Savukārt «Excelsio» ģenerāldirektors Jānis Grāvītis atzinis, ka vairāki cilvēki viņam bijis pozitīvs atklājums, un nu esot skaidrs, kā viņus turpmāk virzīt. Ukrainas uzņēmuma «Master Krovla» direktors Andrejs Bova par galveno ieguvumu atzinis sajūtu, ka viņš nav viens un ka vajadzības gadījumā viņš saņems atbalstu. Arī Lietuvas uzņēmuma «Hidroprofi Stogai» direktors Roberts Budahs norādījis uz treniņos iegūto sapratni par komandas darba pārsvaru.
Daži uzdevumi
- Kopīga slēpošana (iešana) ar garām koka slēpēm pa zāli, komandas biedriem stāvot kolonnā.
- Iešana pa virvi ar kolēģu atbalstu — attīsta ikdienā nepieciešamo koleģiālo palīdzību un atbalstu.
- Iešana cauri labirintam ar aizsietām acīm, uzticoties komandas biedru norādēm un ļaujot sevi vadīt.
- Uzticības kritiens — kritiens no paaugstinājuma atmuguriski biedru rokās parāda, vai uzticies biedriem, viņu spējai un gatavībai tev palīdzēt — tevi noķert.
- Izkļūšana no purva — izmantojot dažādus priekšmetus un kolēģu palīdzību, jātiek ārā no purva, pārvietojoties pa šiem priekšmetiem un nepieskaroties zemei.
- Nakts trase — uzdevumu komplekss dalībnieku komandām uz ātrumu — kāpšana kokā, ugunskura kurināšana, lai pārdedzinātu aukliņu, telts celšana, celšanās pāri upītei ar trosi utt.
Ieguvumi
- Veidojas vide, kurā dominē jēdziens «mēs».
- Konflikti pārtop par konstruktīvām un auglīgām diskusijām.
- Komandas dalībnieki apgūst pozitīvu, uz rezultātu vērstu domāšanu.
- Katrs darbinieks iegūst ticību savām spējām un apziņu, ka spēj paveikt daudz vairāk, kā arī precīzi ierauga savu vietu, lomu un atbildību komandā.
- Darbinieki iegūst informāciju, kādā virzienā nepieciešama personiskā attīstība un izaugsme, lai sasniegtu personiskos un komandas mērķus.
- Vadītājs ierauga cilvēkus, kuriem nākotnē varēs uzticēt daudz lielāku atbildību, atklāj jaunus talantus u. c.
Avots: «NordicTraining International»