/nginx/o/2018/07/13/8949846t1h66b9.jpg)
Guļamistaba ir visintīmākā telpa mājās. Kā to iekārtot, lai patīkami būtu gan aizmigt, gan pamosties?
Ja arī vakarā paguruši nokrītam un momentā aizmiegam, tad no rīta, mostoties līdz ar gaismu, skaidri redzam apkārtējās lietas, un ir ļoti svarīgi, kā tās ieraugām. Lūk, arī pirmais uzdevums — tikt skaidrībā ar sevi, vai vairāk nomoda laika pavadām guļamistabā vakaros pie elektriskās gaismas vai tomēr no rīta, kad logus jau izgaismo saule. Jo krāsas ļoti atšķiras dienas un elektriskajā apgaismojumā, un tās vajadzētu izvēlēties tādā gaismā, kādā šie toņi vairāk tiks lietoti.
Ar krāsām vispār notiek interesantas lietas — ja guļamistabu nokrāsosiet zaļu un logam piekārsiet caurspīdīgus zaļus aizkarus, jums katru rītu liksies, ka mostaties laukos — pļavā vai mežā. Bet pie spoguļa pareizi sakopt seju gan šādā telpā nav iespējams…
Par gultu
Svarīgākais objekts guļamistabā ir gulta. Dažādām tautām ir atšķirīgas tradīcijas, bet mums ir pieņemts to klāt 45–52 cm augstu, un ar galvgali — lai apsēžoties būtu iespējams atspiest muguru. Jaunieši bieži vien izvēlēsies zemāku zvilni, bet vecumā, kad kauli jau liek sevi manīt, gultai standarta augstums ir piemērotākais.
No Latvijā ražotajiem var ieteikt «Pils» matračus, kurus ražo Apguldē un tirgo «Nakts mēbeles». Cena nav zema, bet tie top tikai no ievestajām izejvielām un detaļām, tāpēc izmaksas ir objektīvas.
Mēdz teikt, ka jaunība, pavadīta uz lēta guļamā, par sevi liek manīt pusmūžā, kad pamostamies ar sāpošām mugurām, un līdzēt var vienīgi dārgas zāles un smalki kūrorti.
Divguļamās gultas matracis parasti ir 1,60 vai 1,80 m plats un 2–2,20 m garš. Platāku matraci nav vērts pasūtīt, bet, ja tas ir bijis jūsu mūža sapnis — kāpēc ne? Jauniešiem, kuri pagaidām vēl dzīvo vieni, bet teju var kļūt pieauguši, iesaka 1,40 m platu matraci. Uz tāda vienam ir ļoti ērti un arī divatā var sagulēt. Un, ja tā padomā — saliekamais dīvāns, kādu to pazīstam no padomju laikiem, ir tikai 1,20 m plats, bet uz tāda ir gulējušas daudzas ģimenes.
Par citām mēbelēm
Nav svarīgi, vai guļamistabā būs skapis, kas vēl nav pazudis pat no turīgo ļaužu ikdienas, jo tiek iekļauts pat Rietumeiropas smalkajos mēbeļu komplektos, vai arī iekārtosiet apģērbam atsevišķu garderobes istabu, — ko glabāt tajā vienmēr atradīsies. Galvenais ir visu izvietot pēc iespējas praktiskāk — lai nepieput, neburzās, ir viegli pārskatāms.
Plānojot garderobes istabu, pievērsiet uzmanību, lai pakaramie atrastos sasniedzamā augstumā, lai apģērbu varētu pakārt visā garumā, lai telpa būtu pienācīgi izgaismota un noteikti — ar spoguli. Sienas vēlamas gaišas un neitrālā krāsā — spilgtas rada atspīdumus uz drēbēm, un vairs nevar tik precīzi saskaņot apģērba toņus.
Ja istabā pietiek vietas nelielam skapim, bet drēbju ir daudz, varat izlīdzēties ar kumodi — tās atvilktnēs varēsiet glabāt gan džinsus, gan trikotāžu. Bet drēbju un rotaslietu novietošanai noderēs arī statīvi, kam pakaramais apvienots ar šķīvīti. Tie ir gan skaisti, gan ļoti praktiski.
Par kļūdām
Esmu izlasījusi vairākas grāmatas par fen šui, bet atceros vienīgi to, ka guļamistabā vajadzētu uz nakti aizvilkt biezus aizkarus un izvairīties gultu novietot ar kājgali pret durvīm. Tāpat — ka visām virsmām jābūt iespējami mīkstām, formām — noapaļotām, koka daļām — gaišām, matētām. Un vēl esot jāatsakās no metāla gultām. Bet tas ir pēc fen šui principiem. Jo tad vajadzētu arī izvairīties no plikņu attēlojumiem mākslas darbos un no grieztiem ziediem vāzēs — visai izplatītiem paņēmieniem mūsu guļamistabu dekorēšanā.
No savas pieredzes ieteiktu vienīgi izvākt no guļamistabas televizoru. Alternatīva tam varētu būt labs mūzikas atskaņotājs. Ja tāds atrodas blakusistabā, ierīkojiet skandas (skaļruņus) arī guļamistabā. Jo bieži vien gadās, ka vakarā aizmiegam pie labas filmas, tā arī nepaguvuši kārtīgi parunāties.
Nevajadzētu izvēlēties spilgtas tapetes ar lieliem ornamentiem — tās ātri apnīk, turklāt sarkana vai tumši violeta siena ir pārāk uzbudinoša. Protams, reizēm tas var būt noderīgi, bet ikdienā, kad meklējat mieru, šādas krāsas drīz sāk traucēt.
Par gaismām
Guļamistabas remonta laikā sakārtojiet apgaismojumu, elektrības rozetes un slēdžus! Bet, ja griesti ir augsti un nolemjat tos dekorēt ar karnīzēm, tad apgaismojumu var ierīkot arī tajās. Vienīgi nepieciešamas speciālas karnīzes un atsevišķs slēdzis šim apgaismojuma režīmam.
Ja iztiksiet ar parastu lampiņu uz nakts skapīša, ierīkojiet rozetes sienā tuvu pie grīdas — un ar to pietiks. Bet, ja vēlaties sienas lampiņas, tām elektrības izvads jāierīko gultā sēdoša cilvēka galvas līmenī vai nedaudz augstāk — mazliet sānis virs skapīša. Tieši pa šo pašu līniju zemāk — virs pašas nakts skapīša virsmas — slēdzis šai lampiņai.
Turpat blakus nepieciešama arī telefona rozete. Jums būs patīkami sestdienas rītā saņemt paziņu zvanu, lai precizētu brīvdienu plānus.
Arī grima galdiņam noteikti ir vajadzīgs papildu apgaismojums abās pusēs spogulim — ja vien spogulis neatrodas pie loga. Tāpat šeit nepieciešama rozete fēnam, pat ja matus kārtojat tikai vannasistabā.
Noteikti paredziet telpā vēl kādas rozetes — tuvu grīdai, dažādos stūros. Iespējams, ka gribēsiet tur novietot kādu skaistu stāvlampu. Turklāt mājās taču ir putekļusūcējs — arī tam ir vajadzīgas rozetes.
Dažas idejas
Man patīk baltas istabas ar baltiem aizkariem vai žalūzijām. Tajās ir tāda maiga gaisma, un arī cilvēks šādā gaismā izskatās ļoti skaists un veselīgs...
Der visi maigie, gaišie toņi, varbūt izņemot miesas krāsu, jo ir svarīgi, lai jūs kontrastētu uz sienu fona.
Ja telpā ir niša gultai, izlīmējiet to ar īpaši dekoratīvām, dārgām tapetēm vai veidojiet virs gultas baldahīnu. Piekariet kristāla lustru, kas skaisti atmirdz gaismā — ja mēbeles ir greznas. Un tad der arī zīda vai brokāta aizkari — ar oderi... Bet tas viss prasa līdzekļus. Lielās guļamistabās labi izskatās garš, tapsēts sols gultas kājgalī, kas bieži izrādās arī praktisks — gan apsēsties ērti, gan drēbes var nolikt.
Ja taupāt naudu, varat kombinēt plānos aizkarus ar rullo žalūzijām — tas ir populārs un ekonomisks risinājums. No horizontālām gan varat lietot vienīgi koka žalūzijas — un arī tās vajadzētu mīkstināt ar plāniem, gaisīgiem aizkariem. Bet praktiskākais variants sienām — emulsijas krāsa! Tās var pat mazgāt, kad apnīk — vienkārši pārkrāsot. Bet, ja gribat ko greznāku — mākslinieku veikalos pārdod šablonus, ar kuriem pats varat veidot ornamentu gar krāsojuma augšējo malu — efekts būs kā senajos jūgendstila dzīvokļos.