Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

8 idejas ūdenskrātuves ierīkošanai

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Skaista dārza ir daudz romantisku stūrīšu. Sevišķi iecienīts dizaina elements ir ūdenskrātuves. Ūdens klātbūtne dārzu dara īpašu, pārvērš vidi gan vizuāli, gan ar skaņām - ar gludu ūdensspoguli, rāmu viļņošanos, nomierinošu urdzēšanu...

1. Ūdensaugi toveros vai mucās ir ērti parvietojami, no tiem var izveidot arī ūdensdobju kompozīcijas. Stādījumus var veidot līmeņos - dažus traukus daļēji ierok zemē. Trauku izklāj ar speciāli ūdenskrātuvēm paredzētu plēvi (0,4 mm bieza) un stāda ūdensaugus, piemēram, ūdensrozes, smaržīgo kalmi, ūdenshiacintes, šaurlapu doņi. Augsne - sijāta grants, kas vienādās daļās sajaukta ar universālo puķēm paredzēto substrātu. Jāseko, lai trauks neizkalst. Tādā mājā labprāt dzīvos pat zivtiņas!

2. Apaļš baseins labi izskatīsies koptā mauriņā. Ūdenstilpi ieteicams apstādīt tikai daļēji - lai izceltu tās formu.

3. Skulptūras. Romantiskā ūdensdarzā iederēsies viena vai vairākas skulptūras.

4. Neliela dārza vai dārzkopim iesācējam pietiks arī ar ūdens dobīti. Tā pievilinās putnus, spāres, tauriņus, vardes un krupjus, turklāt ar viņiem var vienoties par līdzdalību dārza kaitēkļu apkarošanā. Zemē izrok nelielu padziļinājumu, izklāj ar plēvi un piepilda ar ūdeni. Krastus izliek ar oļiem, akmeņiem un apstāda ar augiem, kuriem patīk mitrums. Uz akmens plauktiem izvieto dekoratīvus priekšmetus, piemēram, māla krūkas.

5. Strūklaka. Jebkuru, pat mazu un vienkāršu dārzu grezno strūklaka. Lai to ierīkotu, navja-. iegulda ne daudz pūļu, ne līdzekļu, toties ieguvums ir brīnišķīgs - tīkams acij un ausij! Ūdens cirkulēšanu nodrošina iegremdējams sūknis - uz augšu pa plastmasas cauruli dzīts ūdens notek atpakaļ ūdenskrātuvē pa akmeņiem.

6. Ūdens spogulis ir skaists dārza interjera elements. Ūdenskrātuves formu pielāgo konkrētajai videi. Lielas taisnstūra vai neregulāras formas ūdenstilpes malas var izlikt ar akmeņiem vai plātnēm, lai ērti pastaigāties. Gar malu stāda ziemzaļos augus, kas labi iztur aukstumu, un veido krāsainas ziemciešu dobes. Vienu baseina daļu var noēnot ar lielākiem kokiem, bet otru atstāt saules apspīdētu. Iekārtojot ūdenskrātuvi atpūtas zonā, to ar ātraudzīgu, blīvu dzīvžogu norobežo no pārējās dārza daļas. Krēslas stundās apkārtni var izgaismot ar krāsainiem prožektoriem.

7. Dīķi ieteicams veidot ar dažāda dzi|uma joslām un atšķirīgām augu grupām. Šādā ūdenstilpē var audzēt zivis, piemēram, karūsas, karpas, līņus (uz 1 m2 ūdens virsmas 3 - 5 karpas vai līņi, karūsu mazliet vairāk). Skābekļa nodrošināšanai derēs strūklaka, mākslīgais strautiņš, ūdensaugi. Lai ūdens ātrāk iesiltu, noēnojošus kokus nestāda dīķa austrumu un dienvidu pusē.

8. Nelielu baseinu var kombinēt starp galvenajiem stādījumiem. Ūdenskrātuvi izklāj ar plēvi un nostiprina ar akmeņiem. Ūdenstilpi var piepildīt ar lietus ūdeni (lietus laikā notekām pievieno gumijas caurules) - tādā sevišķi patiks ūdensrozēm un zaļajām vardēm.

Ko stādīt pie ūdenskrātuvēm?

Pie ūdenstilpēm krāšņi zied prīmulas, hostas, astilbes, īrisi, ligulārijas, dienziedes.

Kājas ūdenī labprāt mērcē ežgalvltes, purenes, purva skalbes, gludie īrisi, lobēlijas, ūdensmētras, garlapu gundegas, vīgriezes, dziļāk (50 cm) labi jūtas dažas ūdensrožu šķirnes, purva sermulītes, bet dziļumā (80-100 cm) - ūdensrozes.

Interesanti izskatās peldošie augi, piemēram, parastā mazlēpe, parastais elsis.

No kokaugiem ūdenskrātuves apkaimē stāda grimoņus, tūjas, ligustrus. Te patiks arī purpura kārklam «Gracilis» un vītolam «Bullata».

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu