/nginx/o/2018/07/13/8967099t1h73fe.jpg)
Vairāk vai mazāk procentu likmes šogad augušas gan latu, gan eiro un dolāru aizdevumiem. Kredītņēmējus tas pagaidām nav atturējis iegādāties nekustamos īpašumus. Banku speciālisti kredītlikmju drīzu samazināšanos neparedz.
Tik izdevīgi kredīti kā pērn tie atkal tik drīz nekļūs. Tad varēja aizņemties eiro par 3,6–3,8% gadā, dolāros par 4,5–5%, bet tagad aizdevumi padārdzinājušies par 0,5–1% vai pat vairāk.
Latu kredītu padārdzināšanos ietekmē Latvijas Bankas centieni samazināt aizņemšanās bumu - tā paaugstināja komercbankām obligāto rezervju normu un pagājušmēnes arī refinansēšanas likmi, bet eiro un dolāru aizdevumu dārdzību lielā mērā nosaka notikumi pasaules naudas tirgū.
Gan eiro, gan latiem
Kā skaidro «Nordea Markets» finanšu produktu eksperts Andris Lāriņš, pasaule jau pērn atvadījās no rekordzemām procentu likmēm eiro zonā. Pašlaik pasaules ekonomikas attīstības tempi, izejvielu cenu augšana un to lielā ietekme uz inflāciju liek domāt, ka likmju kāpums turpināsies un aizdevumi šajā valūtā sadārdzināsies. Kopš pagājušā gada nogales sācies eiro procentu likmju augšanas cikls, kurš var ilgt vairākus gadus, un pagaidām grūti prognozēt likmju kāpuma maksimālo līmeni un tālāko tempu. Tas būs atkarīgs no eirozonas ekonomikas attīstības un Eiropas Centrālās bankas (ECB) reakcijas uz to.
ASV dolāru bāzes procentu likme līdz šim celta 17 reizes – no 1% pāris gadu laikā tā uzlēkusi līdz 5,25%. Nupat ASV pirmo reizi pēdējo divu gadu laikā to vairs nepaaugstināja – tas signalizē par dolāra procentu likmju «griestu» tuvumu, bet jāņem vērā, ka inflācijas draudu dēļ ASV Centrālā banka ir gatava turpināt likmju celšanu.
Latvijas aizņēmējiem jāielāgo, ka starpbanku naudas tirgus likme EURIBOR kļūs arvien augstāka un tāpēc augs arī kredītmaksājumi. Piedevām ECB monetārās politikas virziens ietekmē arī Latvijas Bankas noteiktās latu procentu likmes, tāpēc izdevumi varētu turpināt augt arī latu kredītņēmējiem, uzskata Hansabankas Makroekonomikas un finanšu tirgus analīzes daļas ekonomiste Ilze Ramza.
Arī SEB Unibankas speciālisti brīdina par turpmāku mērenu likmju augšanu par dažiem procentpunktiem. ASV dolāru bāzes likmes prognoze gan pēc 3, gan 6 mēnešiem ir nemainīga – 5,5%, bet eiro tā varētu kāpt līdz 3,5% pēc 6 mēnešiem. Tātad padārdzināsies arī mūsu banku eiro aizdevumi. Kredītņēmējiem noteikti ir jāizvērtē, kādā valūtā aizdevums tiek ņemts, jo starpība starp latu, USD un EUR likmēm šobrīd ir ievērojama – par labu eiro, atgādina SEB Unibankas pārstāve Agnese Gribuste. Domājot, kādā valūtā aizņemties, pirms pāris gadiem svarīgākais kritērijs bija tās maiņas kursa pret latu svārstības, šobrīd mājsaimniecībām ir jāņem vērā arī straujās izmaiņas likmju tirgū.
Vairāk nekā 60% kredītu Latvijas iedzīvotājiem ir izsniegti eiro. Tas ir zemāku likmju un ierobežota valūtas riska dēļ. Pēc A. Lāriņa domām, šī tendence nākotnē saglabāsies. Vienlaikus samazinājies USD kredītu īpatsvars, kas bija populārākā valūta pirms vairākiem gadiem.
Varbūt fiksēto likmi?
Ja jau likmes tā svārstās, aizņēmēji sāk domāt par fiksētas likmes izvēli. Tas nozīmē, ka zināmu laiku tā nemainīsies, lai kas notiktu pasaules naudas tirgū. Tomēr šie aizdevumi nav lēti.
Hipotekāro kredītu fiksētās likmes eiro šobrīd ir tikai par aptuveni 0,6–0,8% augstākas nekā mainīgās, bet pēdējie ECB komentāri liecina, ka šogad eiro likme varētu augt par vēl 0,5%, atgādina I. Ramza. Tāpēc šodien fiksēta likme varētu sākt atmaksāties pēc 1–2 gadiem, ja ECB turpinās likmju celšanu.
Procenti parasti tiek fiksēti nevis uz visu periodu, bet uz 1, 2, 3 vai 5 gadiem, informē A. Gribuste. Aizdevumi ar fiksētiem procentiem Latvijā šobrīd nav visai populāri – tikai ap 10% visu kredītu, lai gan bankas aizvien vairāk cenšas klientus informēt par šādu iespēju. Pēdējo mēnešu laikā interese SEB Unibankā par likmju maiņu kļūst aizvien lielāka.
Fiksētā likme ir izdevīga, bet salīdzinoši dārga un neatstāj klientam izvēles iespējas laikā, kad likmes krītas, skaidro A. Lāriņš. «Nordea banka» piedāvā aizņēmējiem izvēlēties vai nu likmju «griestu» noteikšanu, vai arī kredītu ar mainīgo termiņu. Pirmajā gadījumā likme var mainīties tikai noteiktās robežās – cilvēks var būt drošs, ka viņu neietekmēs likmju svārstības, lai cik lielas tās būtu. Mainīgais kredīta termiņš ļauj rēķināties ar vienādu mēneša maksājumu visu kredīta atdošanas laiku. Tādējādi likmju svārstības klientu neietekmē – tā iespaidā mainās tikai kredīta termiņš.