Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Daži jautājumi par dzīvokļu privatizāciju

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Apollo

Kādi dokumenti jāiesniedz, lai līdz 31. augustam privatizētu dzīvokli? Vai sertifikāti arī jāpārskaita līdz 31. augustam? Vai ir kādi gadījumi, kad dzīvokli var privatizēt pēc 31. augusta?

Anda Liepkalne Rīgā

Mēs esam pārdevuši sertifikātus. Nav naudas dzīvokļa privatizācijai. Kas notiks, ja dzīvokli neprivatizēsim?

Ināra Līvānos

Manai mātei piederēja paātrināti privatizēts dzīvoklis. Pagājušā gada rudenī viņa saņēma uzaicinājumu uz dzīvokļa pilno privatizāciju, taču nevarēja to izmantot, jo ārstējās slimnīcā. Tagad māte ir mirusi un dzīvokli mantoju es. Vai man līdz 31. augustam jāveic dzīvokļa pilnā privatizācija?

Daina Rīgā


Dokumentu iesniegšana

Rīgas pašvaldības aģentūras «Rīgas mājoklis» juridiskā departamenta vecākais konsultants Jānis Balodis uzsver, ka līdz šā gada 31. augustam jāiesniedz privatizācijas pieteikums, ja dzīvoklis atrodas pašvaldības vai valsts mājā, kura ir nodota pilnai privatizācijai. Rīdziniekiem, kuri dzīvo pašvaldības mājās, tas jāiesniedz Rīgas pašvaldības dzīvojamo māju privatizācijas komisijai R. Vāgnera ielā 5, tālr. uzziņām 7012639. Pieteikumam jāpievieno šādi dokumenti:

- īres līgums, kurš reģistrēts Rīgas domes Komunālā departamenta dzīvokļu pārvaldē Brīvības ielā 49/53 (to apliecina taisnstūrveida spiedogs). Pie īres līguma jābūt 1. pielikumam «Par dzīvojamo telpu lietošanas tiesībām», kurā norādīti visi dzīvokļa lietotāji un pamatojums dzīvokļa lietošanas tiesību piešķiršanai (radniecība ar īrnieku, izīrētāja piekrišana); un 3. pielikumam — rekomendācijai par dzīvojamās telpas izīrēšanu (uz kā pamata ir noslēgts īres līgums) vai orderim (padomju laika dokumentam par dzīvokļa piešķiršanu). Līgumam jābūt latviešu valodā. Padomju laika īres līgums var būt latviešu un krievu valodā;

- apsaimniekotāja (namu pārvaldes) izziņa par to, ka nav īres un komunālo maksājumu parādu un nav uzsākta tiesvedība parādu dēļ;

- paziņojums par pirkuma līguma slēgšanu.

Dzīvojamo māju privatizācijas komisijā jāierodas visiem pilngadīgajiem dzīvokļa lietotājiem, līdzi jāņem pases.

Ja rīdziniekiem dzīvoklis ir valsts mājā, privatizācijas pieteikums jāiesniedz Valsts aģentūrai «Mājokļa aģentūra» Mucenieku ielā 3 (Vecrīgā). Ir vajadzīga dzīvesvietas izziņa (tā aizstāj 1. pielikumu). To izsniedz Pilsonības un migrācijas departamentā Stabu ielā 89 vai attiecīgās priekšpilsētas izpilddirekcijā.

Sertifikātus par dzīvokļa privatizēšanu varēsiet pārskaitīt līdz šā gada 31. decembrim.

Ko varēs vēlāk?

- Pirmkārt, ir dažas mājas (un pat atsevišķi dzīvokļi), par kurām notiek tiesvedība. Dzīvokļus tajās varēs privatizēt, kad tiesvedība beigsies. Līdz 31. augustam jāiesniedz tikai privatizācijas ierosinājums (skat. rakstu «Aizkavē tiesu darbi» «PL» 7. augusta numurā, 8. lpp.).

- Otrkārt, ir mājas, kuras vēl nav nodotas pilnai privatizācijai. To iedzīvotāji, ja vēlas, var veikt dzīvokļu paātrināto privatizāciju. Taču viņi var arī gaidīt, kad saņems rakstveida uzaicinājumu uz pilno privatizāciju (pēc 31. augusta). Ja neesat pa pastu saņēmuši uzaicinājumu uz pilno privatizāciju, der piezvanīt uz dzīvojamo māju privatizācijas komisiju un pārliecināties, vai māja tomēr nav nodota pilnai privatizācijai.

- Treškārt, laukos ir mājas, kurās dzīvokļus savulaik varēja privatizēt par kolhoza pajām. Ja šāds dzīvoklis nav privatizēts, tā īrniekam jāraksta iesniegums Valsts aģentūrai «Mājokļu aģentūra» Rīgā, Mucenieku ielā 3 (tālr. uzziņām 7041946) ar lūgumu izskatīt jautājumu par šī dzīvokļa privatizācijas iespējām. To varēs izdarīt arī pēc 31. augusta.

Ja ir veikta dzīvokļa paātrinātā privatizācija, tā pilno privatizāciju, kā arī ierakstīšanu zemesgrāmatā varēs veikt pēc 31. augusta. Tas attiecas arī uz mantotiem dzīvokļiem.

Perspektīvas

Ja dzīvokli neprivatizēs, tas paliks pašvaldības vai valsts īpašumā. Esošie iemītnieki varēs turpināt dzīvokli īrēt. Taču īpašnieks — pašvaldība vai valsts — ar savu īpašumu varēs brīvi rīkoties un to pārdot (ar apgrūtinājumu — īres līgumu). Ja vēlaties izbaudīt asas izjūtas, piemēram, tos pārbaudījumus, kurus izcieš denacionalizēto namu īrnieki, tad, protams, neprivatizējiet dzīvokli!

Ja dzīvokli neprivatizēsiet, tas nebūs jūsu īpašums - jūs to nevarēsiet pārdot, dāvināt, atstāt mantojumā, ieķīlāt bankā kredīta saņemšanai, izīrēt citām personām utt. Klīst runas, ka mākleri jau tagad apkopojot neprivatizēto dzīvokļu sarakstus. Ja jums dzīvoklis nav vajadzīgs, atradīsies citi cilvēki, kurus šis īpašums ieinteresēs…

Par dzīvokļa privatizācijas pieteikuma iesniegšanu nauda nav jāmaksā. Ja jums nav sertifikātu, tos varēsiet nopirkt vēlāk, līdz decembra beigām.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu