Jau otro gadu zemenēm ir caurumainas lapas. Kaitēkļus uz tām nemana. Lapas tagad griezt nevaram, jo laiks ir pārāk sauss. Ko darīt?
Kupča, Madonas rajonā
Latvijas Valsts augļkopības institūta pētnieks Edgars Rubauskis uzskata, ka zemeņu lapas, visdrīzāk, inficējušās ar plankumainību. Lapu slimības ir ļoti izplatītas, tomēr zemeņu stādījumos nav pārāk postošas.
Bojājumi vislabāk pamanāmi uz vecākajām lapām, sevišķi pēc ražas novākšanas. Piemēram, brūnplankumainība galvenokārt inficē lapas, retāk lapu kātus un stīgas. Uz zemeņu lapām sākumā veidojas lieli, sarkanbrūni, izplūduši dažādu formu plankumi, vēlāk to vidi izkalst un izbirst. No Latvijā audzētajām šķirnēm ar lapu brūnplankumainību visvairāk slimo šķirnes «Malling Pegasus», «Jonsok», izturīgākas ir «Malling Pandora», «Senga Sengana», «Bogota».
Apkarošana
- Augiem jānodrošina optimāli augšanas apstākļi. Nevajadzētu audzēt zemenes ilgāk par trim gadiem, jo plankumainības biežāk attīstās un izplatās pavecos, slikti koptos zemeņu stādījumos.
- Bojātās lapas tūlīt pēc ražas novākšanas nopļauj un aizvāc no lauka. To var darīt arī sausā laikā – ar samazinātu lapu virsmu augi patērē mazāk ūdens, labāk veidojas jaunās lapas.
- No ķīmiskajiem preparātiem pret plankumainībām reģistrēts euparens. Augus ar to drīkst apstrādāt pēc ogu novākšanas – kopumā divas reizes sezonā (deva – 25 g/100 m2).
- No bioloģiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem profilaktiski var lietot trihodermīnu – trīs četras reizes veģetācijas periodā (ik pēc 10 – 14 dienām). Suspensijas koncentrāta deva – 2 ml uz kvadrātmetru (preparātu iepriekš izšķīdina 0,5 – 2 litros ūdens).
- Arī pēc ražas novākšanas, kad ieriešas ziedpumpuri nākamā gada ražai, jānodrošina pietiekami daudz mitruma.