Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Ko darīt, ja mazajam ir trūce

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Bērnam jau mazam — četru gadu vecumā — parādījās bruka cirksnītī. Tagad bērnam drīz jau būs astoņi gadi un bruka citreiz izlien lielāka (ja bērns ir vairāk skraidījis), bet citreiz ir nemanāma. Ģimenes ārsts neko ieteikt nevar.

«Cirkšņa trūce jeb bruka bērnam noteikti jāoperē. Daļa ķirurgu tomēr šādu operāciju neveic, ja trūce nav tieši redzama. Piemēram, nav iespējams pateikt, vai bērnam vispār ir trūce vai tikai bijis pietūcis limfmezgls, vai nav skaidrs, kurā pusē tā ir. Tādos gadījumos operāciju parasti atliek līdz laikam, kad tā atkal parādīsies,» paskaidroja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas 1. nodaļas virsārsts docents Arnis Eņģelis.

Ja nekas slikts līdz konsultācijai nav noticis un diagnoze ir skaidra, pārāk uztraukties nevajadzētu, taču arī atlikt operāciju nevajag. Kā rīkoties? Jums savam ģimenes ārstam jāizstāsta, ka bērnam ir trūce, norādot, kurā pusē — labajā vai kreisajā — tā atrodas. Ģimenes ārsts izrakstīs nosūtījumu pie ķirurga uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas konsultatīvo poliklīniku (iepriekš jāpiesakās pa tālr.). Pēc konsultācijas ķirurgs noteiks dienu, kad jāierodas slimnīcā uz operāciju.

Trūce pati no sevis nepāries

Ārsti uzskata, ka trūce bērniem ir iedzimta, tomēr tas nenozīmē, ja kādam no vecākiem bijusi trūce, tā būs arī bērnam, un otrādi. Mazulis no vecākiem var pārmantot kādu vājo vietu, piemēram, cirksni vai nabu.

Atšķirībā no pieaugušajiem, kam trūces var būt dažādās vietās, bērniem tās parasti ir tikai cirkšņu vai nabas rajonā. Cirkšņa trūces biežāk novēro zēniem nekā meitenēm, turklāt biežāk tās ir ķermeņa labajā pusē. Retākos gadījumos sastopamas divas vai pat trīs trūces dažādās vietās vienlaikus.

Trūce rodas tad, ja bērnam nav slēdzies nabas gredzens vai cirkšņa kanāls. Zēniem pa šo kanālu vēl pirms piedzimšanas, sēklinieki (oliņas) no vēdera dobuma noslīd sēklinieku maisiņā, meitenēm — stiepjas apaļā dzemdes saite. Tādēļ zēniem biežāk trūces maisā iesprūst zarnu cilpa vai pat apendikss, bet meitenēm — olnīca. Ja vecāki ievēro, ka bērnam ap nabu vai labajā (kreisajā) cirksnī parādās neliels, mīksts zemādas veidojums, par to jāpastāsta ģimenes ārstam, pediatram vai bērnu ķirurgam.

Trūces profilakse nav iespējama, un vienīgā ārstēšanas metode ir operācija. Līdz tai bērns, kuram ir trūce, drīkst gan skraidīt, gan rotaļāties, tomēr jāizvairās no pārmērīgas fiziskas slodzes.

Komplikācijas rodas reti

Cirkšņa trūces operācija ir viena no biežāk veiktajām operācijām pasaulē bērna vecumā, to veic pat jaundzimušajiem. Jau operācijas dienā mazais pacients var atgriezties mājās, pēc nedēļas brūce būs sadzijusi, bet saudzējošs režīms jāievēro apmēram mēnesi.

Vecāki visbiežāk grēko, novilcinot operāciju. Nopietnākā komplikācija, ko var izraisīt šāda rīcība, ir trūces iesprūšana. Ķirurgs Arnis Eņģelis iesaka vecākiem, parādījušos trūci maigi pamasēt, varbūt to izdosies viegli ievietot atpakaļ vēdera dobumā. Tomēr arī iesprūšanas gadījumā bērna veselībai nopietnas briesmas nedraud, ja vien vecāki tūlīt vēršas pie ķirurga, kas to vai nu ievieto atpakaļ vēdera dobumā, vai veic neatliekamu operāciju. «Vecākiem jāatceras, ka ar iesprūdušu trūci jokot nedrīkst. ja bērnam trūces maisā iesprūdusi zarnu cilpa, nekavējoties vajadzīga ārsta palīdzība,» brīdina bērnu ķirurgs.

Nabas trūce tikpat kā nekad neiesprūst, turklāt, ja tā ir maza, bieži vien var iztikt arī bez operācijas.

Izoperēta trūce atkārtojas ļoti reti. Svarīgi, lai pēcoperācijas periodā bērns nesāktu klepot vai pārāk agri nesāktu ārstnieciskās fizkultūras vai masāžas procedūras. Ja bērnam vienā cirksnī izoperēta trūce, dažreiz tā var parādīties arī otrā cirksnī.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu