Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

ASV sāk trūkt saldūdens

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Starp ASV un Kanādu izveidojusies situācija, kad amerikāņiem radies saldūdens trūkums, ko ASV vēlas kompensēt ar Kanādas milzīgajiem saldūdens krājumiem.

Kanādai ir aptuveni 20% jeb piektā daļa no visiem pasaules saldūdens krājumiem, savukārt šajā valstī dzīvo tikai 0,5% pasaules iedzīvotāju, informē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūra, atsaucoties uz «BBC».

ASV dienvidrietumos sausums licis pastiprināti izžūt Mīda ezeram, kas apgādā ar dzeramo ūdeni Lasvegasas ieleju. Caurplūdums Kolorādo upē pēdējos gados samazinājies uz pusi. Šī upe ir galvenais dzeramā ūdens avots Kalifornijas dienvidu teritorijām un Arizonai, uz tās atrodas arī Hūvera aizsprosts.

ASV ir vērsušās pie saviem kaimiņiem cerībā, ka tie palīdzēs atrisināt ūdens trūkuma problēmu, taču situācija nav tik vienkārša, kā izskatās. Kā norāda bijušais ASV vēstnieks Kanādā Pols Čelluči (Paul Cellucci), Kanādai neesot iemesla atteikt ļaut izmantot vēl vienu no tās rīcībā esošajiem daudzajiem dabas resursiem. Viņš norāda, ka Kanāda pārdod ASV vairāk naftas nekā Saūda Arābija. Līdzīgi ir ar dabasgāzi, kuras importa apjomi ASV sasniedz 86% no visas importētās dabasgāzes. ASV no Kanādas pērk arī urānu un daudzus citus dabas resursus. Turklāt šie resursi nav bezgalīgi. Savukārt ūdens tik ilgi, kamēr ir nokrišņi, ir atjaunojams resurss. Kā norāda bijušais vēstnieks, viņam šķiet savādi, ka Kanāda turpina pārdot naftu un gāzi, bet pat nerunā par iespēju pārdot saldūdeni.

Savukārt Kanādas puse norāda, ka tās ūdens resursi ir ierobežoti. Viens no galvenajiem dzeramā ūdens avotiem Kanādai ir tās kalni, kuros atrodas milzīgi ledāji, kas kūstot nodrošina ar ūdeni upes, kuras savukārt nodrošina ar ūdeni bezgalīgās Kanādas prērijas. Tomēr līdz ar klimata pārmaiņām, ledājam kūstot, tas kļūst aizvien mazāks un, reiz izkusis, būs izgaisis uz nezināmu laiku. Kanādas puse atzīmē, ka būtu muļķīgi tagad pārdot ūdeni tikai tāpēc, ka šajā mirklī ir ūdens pārpalikums. Turklāt Kanādas iedzīvotāji ir vieni no izšķērdīgākajiem ūdens lietotājiem, kas patērē divas reizes vairāk ūdens nekā, piemēram, Francijas iedzīvotāji vai četras reizes vairāk nekā zviedri.

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu