Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Kā rīkoties saindēšanās gadījumā?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Apollo

Ja pēc zāļu lietošanas rodas nepatīkamas, agrāk nebijušas sajūtas, to lietošana jāpārtrauc. Saindēšanās ar medikamentiem izpaužas dažādi: reibst galva, rodas galvassāpes, redzes traucējumi, sāpes vēderā, krampji, caureja, vemšana, samaņas zudums. Uzreiz pēc saindēšanās simptomu var arī nebūt, taču, tiklīdz asinīs tiek sasniegta kritiska zāļvielu koncentrācija, cilvēks pēkšņi var zaudēt samaņu.

Pēc saindēšanās nav ieteicams cietušajam izraisīt vemšanu - ja tā ir intensīva, var pārplīst barības vada un kuņģa gļotāda, sākties asiņošana. Būdams bezsamaņā, cietušais var ieelpot atvemto saturu sev plaušās, kas apdraudēs dzīvību. Ja cietušais, esot bezsamaņā, sāk vemt, viņš jāpagriež uz sāniem, lai atvemtais neiekļūtu elpceļos.

Mājās vajadzētu glabāt aktivēto ogli, kas ir labs līdzeklis pirmās palīdzības sniegšanai saindēšanās gadījumā. Pieaugušam cilvēkam saindējoties nepieciešami apmēram 20 grami ogles, t. i., četrdesmit tabletes. Tās trauciņā sasmalcina, līdz izveidojas pulverveida masa, un atšķaida ar apmēram 50 ml ūdens. Ieņemot ogli pirmo divu stundu laikā pēc saindēšanās, tā noritēs daudz vieglāk. Ārzemēs ogles vietā lieto daudz efektīvāku līdzekli "Actidose" sīrupu, kuru arī vieglāk iedzert. Toksikoloģijas centrā saindēšanās gadījumos sniedz specializētu palīdzību. Agrāk cietušajam skaloja kuņģi, taču tagad tas nav obligāti, jo, ja pacientam palīdzība tiek sniegta tikai pēc 12 stundām, to darīt vairs nav vērts.

Šādā gadījumā ir nepieciešama simptomātiska terapija, piemēram, asinsspiediena paaugstināšana vai sirdsdarbības traucējumu novēršana. Ir ļoti svarīgi vērsties pēc palīdzības pirmajās četrās stundās pēc saindēšanās. Laikus nonākot slimnīcā, lielākoties pacientam ir iespējams palīdzēt (tikai 2% no cietušajiem, kas laikus nonāk slimnīcā, mirst). Ja medicīniskā palīdzība tiek sniegta vēlāk nekā pēc 12 stundām, saindēšanās radītās izmaiņas organismā var būt nenovēršamas, grūti ārstējamas vai pat paliekošas.

Saindēšanās gadījumā vai arī tad, ja pastāv aizdomas par to, zvaniet uz saindēšanās informācijas centru pa tālruni 7042473, kur jūs jebkurā diennakts laikā informēs, kā rīkoties, kamēr ierodas ātrā palīdzība.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu