Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

«Otrās acis», kas labi redz un izskatās

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: No arhīva

Labāk izraudzīties individuāli gatavotas, nevis rūpnieciski ražotas brilles

Izvēloties brilles, nereti lielāku uzmanību pievēršam to ietvariem, taču vispirms vajadzētu izvēlēties augstas kvalitātes lēcas, kas nodrošina labu redzi, komforta sajūtu un arī labu izskatu. Vīrieši parasti briļļu iegādei tērē maz laika un bieži vien piekrīt pirmajam piedāvātajam variantam, bet sievietes gan tās izmeklē ļoti pārdomāti, teic Latvijas-Amerikas acu centra optiskās laboratorijas vadītājs ĢIRTS BRŪNS.

Vienas vai vairākas brilles?

Cilvēki brilles izvēlas pēc savām vajadzībām, gaumes un finansiālajām iespējām. Optikas speciālists Ģ. Brūns iesaka izraudzīties individuāli gatavotas, nevis rūpnieciski ražotas brilles. Tomēr ideālu briļļu nav. Visplašākais redzes lauks ir ar kontaktlēcām, kuras uzliek tieši uz acīm, taču arī tām ir savi trūkumi, teic Ģ. Brūns.

Monofokālās brilles ir paredzētas, lai skatītos tikai vienā attālumā: tālumā vai tuvumā.

Bifokālajās brillēs ir apvienotas divas dažādas lēcas, lai varētu redzēt gan tālumā, gan tuvumā. To augšdaļa ir paredzēta, lai skatītos tālumā, bet apakšdaļā darbam tuvumā ir iestrādāts stikliņš – apaļš, D veida vai citas formas, ko norobežo līnija. Bifokālās brilles ir piemērotas cilvēkiem, kuriem nav bieži jāskatās pārmaiņus tālumā un tuvumā.

Progresīvās brilles, ar kurām var redzēt visos attālumos, piemērotas cilvēkiem ar aktīvu dzīvesveidu. Arī šīm brillēm ir savi trūkumi, jo, pagatavojot šādas lēcas, jāveido sarežģīts dizains, kas sašaurina redzes leņķi vidējā attālumā. Latvijā cilvēki visbiežāk izvēlas šīs brilles.

Lai arī cik kvalitatīvas būtu brilles, jārēķinās, ka pie tām jāpierod. Cilvēks, kāpjot pa kāpnēm, nolaiž acis, lai redzētu pakāpienus, taču, skatoties caur progresīvajām vai bifokālajām brillēm uz leju, acu priekšā ir lēcu lasāmā daļa, kas apgrūtina redzi. Lai novērstu šo problēmu, galva jānoliec uz leju. Sākumā brilles var izraisīt pat reiboni, jo redze ir saistīta ar līdzsvara aparātu. Pie jaunākajiem progresīvo lēcu modeļiem parasti pierod uzreiz, bet citreiz pierašanai nepieciešams ilgāks laiks – līdz pat mēnesim.

Optiķis aicina neticēt reklāmas apgalvojumam, ka katram cilvēkam ir nepieciešamas progresīvās brilles. Piemēram, vecmāmiņa, kas augas dienas pavada mājās adot, var bez tām iztikt.

Brilles var būt asfēriskas un sfēriskas, skaidro optiķis. Labāk izvēlēties asfēriskas lēcas, jo attēls to malās nekropļojas. Nogriežot daļu no ābola, tas būs sfērisks. Bet asfēriskām lēcām mala tiek nogriezta, to piespiežot vai uzpūšot. Tādējādi panāk lielāku redzes lauku un skaidrāku attēlu, turklāt lēca ir plānāka.

Vieglas un izturīgas

Stikls ir vecākais briļļu materiāls, kura labākā īpašība ir izturība pret skrāpējumiem. Taču stikls var viegli saplīst, radot acu traumas, tāpēc tas nav piemērots cilvēkiem ar aktīvu dzīvesveidu. Tas ir lētākais lēcu materiāls, bet Ģ. Brūns neiesaka stikla lēcas nevienam, jo tās turklāt ir smagas. Arī cietība vairs nav stikla priekšrocība, jo jaunākajiem plastikāta materiāliem tiek piedāvāti klājumi, kas savā izturībā līdzinās stikla virsmai. Ja ir ļoti slikta redze, lieto lantāna un titāna lēcas, kas vizuāli izskatās plānākas, taču arī ir smagas.

Mūsdienās visplašāk izmanto polimēra jeb plastikāta lēcas, kas ir izturīgas, retāk plīst un plīstot parasti izlūst no ietvara. Tās ir apmēram par 50% vieglākas nekā stikla lēcas un, mainoties temperatūrai, mazāk aizsvīst.

Lēcas biezumu nosaka refrakcijas koeficients – staru laušanas leņķis, gaismai plūstot cauri lēcai. Jo materiālam ir augstāks refrakcijas koeficients, jo brilles ir plānākas un vieglākas.

Polimēra lēcas ir iespējams ietonēt – gan vienmērīgi, gan pakāpeniski. Tumšāk parasti iekrāso lēcas augšējo daļu, bet apakšējo atstāj gaišāku, lai netraucētu skatīties tuvumā. Pārsvarā izmanto brūnu, pelēku vai zaļu toni. Tonētas lēcas var pārklāt arī ar antirefleksa pārklājumu.

Polikarbonāts ir visizturīgākais lēcu materiāls. To izveidoja aizsardzības vajadzībām un neizmantoja brillēm, līdz tika radīts pretskrāpējuma pārklājums, jo šis materiāls ļoti viegli saskrāpējas. Polikarbonāts ir piemērots aktīviem cilvēkiem, sportistiem un bērniem, jo tas nevar radīt acu traumas. Polikarbonāta lēcas bez pārklājuma ir ļoti lētas un bieži vien nopērkamas tirgū.

Fotohromās lēcas (hameleoni) kalpo arī kā saulesbrilles, jo ultravioletā starojuma ietekmē maina krāsu – saulē kļūst tumšākas, bet, ieejot telpā, atgūst sākotnējo tonējumu. Jaunākie modeļi ietonējas 15 – 20 sekunžu laikā, bet, mainoties apgaismojumam, atgūst sākotnējo krāsu 2 – 4 minūšu laikā. Polimērs maina krāsu ātrāk nekā stikls.

Fotohromās lēcas nepietiekami aptumšojas, braucot ar mašīnu, jo aizsargstikls bloķē daļu gaismas staru, kas ierosina krāsas maiņu. Šīs lēcas maksā dārgi – cena var sasniegt līdz pat 700 latiem.

Pārklājumi

Plastikātu var uzlabot ar dažādiem pārklājumiem. Polimērs bez pārklājuma viegli saskrāpējas, tāpēc ieteicams pretskrāpējuma jeb cietais pārklājums.

Antirefleksais pārklājums palielina redzes kontrastainību, gaismas caurlaidību un nepieļauj gaismas atstarošanos, tāpēc brillēs nav redzami apkārtējo priekšmetu atspīdumi, bet gan valkātāja acis. Šis pārklājums īpaši ieteicams cilvēkiem, kas vada automašīnu un strādā ar datoru. Taču, ja cilvēkam nav slikta redze, antirefleksa pārklājums neko nedos, piezīmē Ģ. Brūns.

Pārklājumu var saskatīt vizuāli – aplūkojot lēcu, redzama gaismas atspulga nokrāsa, kas var variēt no gaišzilas līdz purpura tonim. Vislabākais ir daudzslāņu pārklājums, kura atspulgs parasti ir zaļš. Jo antirefleksa pārklājums ir kvalitatīvāks un līdz ar to dārgāks, jo tas kalpos ilgāku laiku. Parasti tā garantija ir divi gadi. Ja brillēm ir antirefleksa pārklājums, ar tām nevajadzētu iet pirtī, kur temperatūra pārsniedz 100 grādus, jo tik lielā karstumā pārklājums var sākt plaisāt.

Cilvēki bieži sūdzas, ka uz antirefleksām lēcām var labi redzēt netīrumus un pirkstu nospiedumus, taču arī pret šo problēmu ir iespējams nodrošināties ar speciālu pārklājumu.

Hidrofobais pārklājums atgrūž ūdeni, tāpēc lēcas virsma ātrāk attīrās un, mainoties temperatūrai, mazāk svīst.

***

ZINĀŠANAI

- Stikls laiž cauri vairāk saules ultravioletā starojuma nekā plastikāts, bet polikarbonātam cauri neizkļūst ne UVA, ne UVB starojums.

- Ieteicams izvēlēties līdzvērtīgas kvalitātes lēcas un ietvarus. Piemēram, ja rāmītis būs sliktas kvalitātes un salūzīs, var gadīties, ka progresīvās lēcas nebūs iespējams pārlikt citā ietvarā.

- Progresīvajām un bifokālajām lēcām ieteicams izvēlēties pietiekami lielus ietvarus, bet stipras tuvredzības gadījumā priekšroka dodama mazākiem ietvariem, jo lēca tās vidusdaļā ir visplānākā.

- Cilvēkiem, kuri strādā celtniecībā, jālieto aizsargbrilles, jo pat

polikarbonāta brilles neaizsargā seju tik labi kā aizsargbrilles.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu