/nginx/o/2018/07/15/9079920t1hf6b9.jpg)
Mēs visi gribam dzīvot tīrā gaisotnē. Dzīvokļos, privātmājās, vasarnīcās, ofisos – praktiski visur ir vajadzīga saules gaisma. Pilnvērtīgi saules gaismu var baudīt, ja ēku logi nomazgāti tik tīri, ka, saulei iespīdot, neparādās netīrumu pēdas. Lai tiktu pie spodriem logiem, ir jāpiepūlas. Domāju, ka katrs ir izmēģinājis uz savas ādas šo ne īpaši vienkāršo darbu.
Kad iespīdēs saule
Nomazgāt logu var jebkurš, bet vienmēr var minēt, cik tīrs tas izskatīsies, kad iespīdēs saule? Vai arī tieši otrādi, piemēram, mazgājot saulē, cik tīrs tas būs mākoņainā dienā. Vai grūti tikt pie tīriem logiem?
Pats grūtākais ir mazgāt un tikt pie tīriem logiem pēc remonta, piemēram, silikona, špakteles, grunts noņemšanas. Tam vajadzīgi speciāli rīki un līdzekļi. Pats vienkāršākais ir tikt galā ar zemiem, lieliem un kvadrātveida logiem, kur ir iespējams saredzēt vēlamo rezultātu – ātrumu un kvalitāti. Visbiežāk tādi logi tagad ir sastopami jaunajās privātmājās, bet ne vienmēr tie ir atveramie, kas arī vēl var sagādāt problēmas. Tādos gadījumos jāizmanto pacēlājs vai kāpnes. Ļoti svarīgs faktors ir laika apstākļi, jo lietainā dienā rezultāts nav saredzams, izžūstot tas viss var izskatīties kā nelietderīgi patērēts laiks.
Pirms logu mazgāšanas
Uzkopšanas servisu speciālisti iesaka – pirms ķerties pie logu mazgāšanas, noteikti savākt lielāko daļu putekļu no rāmjiem un palodzēm.
Pēc tam ir jāizvēlas kvalitatīvs mazgāšanas šķidrums, kas visbiežāk ir izsmidzināmā veidā. Dabiski, ka nepieciešami arī citi palīglīdzekļi – aprīkojums, kāda pašlaik Latvijā ir maz. Mājas apstākļiem vispiemērotākā būs švammīte, ar kuras palīdzību uzklāt putas uz logiem (tās var iegūt, sajaucot ūdeni ar kādu trauku mazgājamo līdzekli). Kārtīgi saputojot logu ar švammītes palīdzību, ar gumiju novelkam pāri logam tā, lai viss liekais šķidrums notecētu. Tādā veidā iespējams atbrīvoties no liekajiem putekļiem, kas uzkrājušies uz stiklotajām virsmām. No ārpuses tie var būt tādi kā smiltis, kuras aplipušas ap logiem. Pēc rupjās mazgāšanas ar putām iesaka uzpūst kādu no šķidrumiem.
Pēc izvēles katrs tālākai logu mazgāšanai un spodrināšanai var izmantot piemērotu lupatiņu, salveti vai pat veco, sen pārbaudīto līdzekli – avīzes.
Veikalu skatlogu un augstāku stiklotu virsmu mazgāšanai noteikti jāizmanto papildu rīki – gumijots rullītis vai gumijas sliede garākā kātā, ko pēc vajadzības iemērc putojošā līdzeklī un pēc tam izskalo. Vēl var izmantot speciālas lupatiņas, kuras iesaka tieši logu mazgāšanai. Ar tām ieteicams vēlreiz pārmazgāt tās vietas, kur palikuši kādi pleķi.
Mūsdienīgi rīki
Uzkopšanas serviss Tīra vide nesen uzsācis sadarbību ar kādu Itālijas firmu, kas jau desmitiem gadu pēc pārbaudītām tehnoloģijām ražo kvalitatīvus un mūsdienīgus rīkus – papildaprīkojumu logu mazgāšanai. Latvijā pagaidām to vēl nav iespējams iegadāties. Nākotnē šā uzkopšanas servisa darbinieki nolēmuši kļūt par pārstāvniecību, kura šos rīkus piedāvās arī vietējā tirgū. Pasaulē minētā firma ir ļoti populāra un pieprasīta, tā sadarbojas ar uzkopšanas servisiem visā pasaulē.
Nākotnē logu mazgāšana uzkopšanas servisiem tiks pieprasīta arvien vairāk, jo privātmāju kļūst arvien vairāk. Turklāt katrs izvēlas logus pēc patikas! Piemēram, ļoti daudzām privātmājām tagad ir lieli, gari logi, kuri sasniedz pat 10 metru garumu, nerunājot par jaunajām biroja ēku celtnēm, kurām ar stiklu noklāts gandrīz 80 procentu visas platības. Kā gan cilvēks tiks galā ar šādām situācijām? Protams, šādām stiklotām fasādēm un virsmām nepieciešams papildu aprīkojums, kas ir pieejams uzkopšanas servisos, turklāt to darbinieki ir speciāli sagatavoti darbam augstumā, izmantojot modernu aprīkojumu.
Viens no variantiem, kā nesarežģīt logu mazgāšanu – izvēlēties savai mājai tādus logus, kuriem viegli piekļūt un kurus nav sarežģīti notīrīt. Var gadīties, ka tādi logi vienmēr nebūs atbilstoši dizainam, un, ja dzīvojam īres namā, tad bieži vien jāapmierinās ar logiem, kādi šai mājai ir.
Daži padomi
• Stikliem izmantojam tikai tam domātu lupatiņu. Nepareizi ir izsmidzināt krietnu daudzumu līdzekļa uz stikla, jo tā jūs paildzināt tīrīšanas laiku, un, vēlāk stiklu berzējot, tas statiski tiek uzlādēts, un putekļi drīz vien ir atpakaļ.
• Pilnīgi pietiks, ja uzsmidzināsiet nedaudz stikla tīrāmā līdzekļa uz lupatiņas un viegli pārbrauksiet stikla virsmai. Pamēģiniet!
• Ieteikums. Neķerieties pie loga tīrīšanas, kad tas ir uzsilis saulē, tad mazgāšanas līdzeklis ātri piežūst, veidojot uz loga grūtāk notīrāmu kārtiņu.
• Otrs veids – mazgāt ar ūdeni un tam pievienotu neitrālu mazgāšanas līdzekli. Ūdenim pievieno mazgāšanas līdzekli, iemērc sūkli, nomazgā virsmu, nosusina ar gumijas sliedi (parasti tā ir veikalā nopērkama ar divām pusēm: sūklis + gumijas sliede). Darba gaitā jāseko līdzi, lai sūklis un mazgāšanas ūdens būtu tīri, jo, mazgājot ar netīru ūdeni, rezultāts nebūs iepriecinošs.
• Ieteikums – mazgājiet no augšas uz leju! Maliņas nosusina ar lupatiņu vai papīru, kas nepūkojas.
• Logi jāmazgā gaišā dienas laikā! Ja to dara vakarā, no rīta var būt pārsteigums par negaidīti nekvalitatīvo rezultātu.
• Labāk izvēlieties apmākušos dienu, jo tad skaidrāk būs saskatāmi pleķīši un citas netīrās vietas uz loga.
• Var izmantot arī mitrās salvetes, kurām ir visai plašs izmantojums sadzīvē. Samitrinātās rūtis jācenšas pēc iespējas ātrāk noslaucīt ar sausu lupatiņu vai papīru.
• Tikpat labu rezultātu var iegūt, ja uz loga izsmidzināsiet tīrāmo līdzekli un notecējušo šķidrumu savāksiet ar sausu papīru vai lupatiņu. Ja pēc vienreizējas uzsmidzināšanas loga rūts vēl nav spodra, atkārtojiet to pēc vajadzības.
Der zināt
• vecos stiklos mēdz būt varavīkšņaini plankumi – eļļas pleķi, kas radušies, stiklus tīrot ar ožamo spirtu. Tos nevar iztīrīt;
• vasarā, laistot mauriņu, smidzinātājs nereti norasina arī logus. Saule uzkritušos pilienus iededzina rūtīs, un tie tur arī paliek;
• ja mājas apdarei lieto stipru, pret laika apstākļiem noturīgu silikona krāsu un tā tiek uz stikla, krāsa to saēd. No tā var izvairīties, logus aizklājot ar plēvi, ko piestiprina ar krāsotāju līmlenti.