/nginx/o/2018/07/15/9084889t1h2e50.jpg)
No speciāli sagatavotām plānām un garām koka ēveļskaidām, ko apzīmē par koksnes vilnu, ražo fibrolītu, kuram kā saistvielu ražošanas procesā izmanto portlandcementu, tāpēc par fibrolītu droši var teikt, ka tas ir koka un cementa sajaukums. Speciāli sagatavotas koka skaidas, no speciāli izturēta koka saēvelētas aptuveni 20 centimetru garas, tiek sajauktas ar cementu, iepildītas formās, izturētas cietēšanas kamerās, pēc tam no veidnēm ņemtas ārā.
Savu cietību par 65 procentiem fibrolīts sasniedz apmēram divu nedēļu laikā, pēc mēneša to var izmantot būvniecībā. Šādā veidā panāk nevis blīvu fibrolītu, bet porainu materiālu ar siltināšanai vajadzīgajām īpašībām. Tas jo īpaši svarīgi Baltijas valstīs. Vienīgā fibrolīta ražotne atrodas Jelgavā.
Fibrolīts ir visai ērti izmantojams arī koka karkasa ēkām – gan sienām, gan pārsegumiem. Pārseguma plātņu ražošanas iniciatīva nākusi no Anglijas. Būvniecības speciālisti savulaik izrādījuši interesi par šādām augstas izturības pārseguma plātnēm, taču vēlāk nozuduši, toties rūpnīcas speciālisti darbu turpinājuši, un tagad jau Latvijā uzceltas vairākas mājas, kur pārsegums veidots no fibrolīta plāksnēm. Nereti dzirdams jautājums, kāda tad īsti ir atšķirība starp parasto un dekoratīvo fibrolītu? Galvenā atšķirība ir pielietojumā, jo parasto fibrolītu pēc tam apmet, bet dekoratīvais paliek tāds, kāds ir, tādēļ tas ir atšķirīgs, un ikvienam ir redzamas pamatsastāvdaļas – skaidas.
Būvniecībā izmantotajam fibrolītam skaidas platums ir trīs milimetri, bet dekoratīvajam pusotra milimetra, kas padara fibrolīta virsmu dekoratīvi izteiksmīgāku. Tāpat dekoratīvajam fibrolītam plātnes biezums ir nemainīgs – 25 milimetri.
Izmantojot fibrolītu, ievērojami samazinās siltuma zudums, kas jo īpaši svarīgs koka namos, atpūtas mājās un vasarnīcās. Materiāls ziemā samazina siltuma zudumu, bet vasarā caur to siltuma apmaiņa notiek lēnām. Atšķirībā no citiem siltināšanas materiāliem fibrolīts ir dabisks materiāls.
Septiņi fibrolīta plusi
1. sastāvs – pilnībā ekoloģisks materiāls
2.ražots no koka
3.oriģināls dizains – dekoratīvi akustiskie griestu paneļi. Eiropā tos izmanto arī kā sienu dekoratīvos paneļus. Var nokrāsot jebkurā krāsā, kādā vien vēlas, pieskaņojot kopējam telpu interjeram
4.lieliska skaņas absorbcija, to izmanto ierakstu skaņu studijās, tieši porainā materiāla struktūra ir tā, kas skaņu apslāpē
5.mehāniski izturīgs
6.grūti degošs, gruzdošs
7.var izmantot telpās ar augstu relatīvo mitrumu
Virsmu apdare ar fibrolītu
Fibrolīta materiāla izstrādājumi telpu virsmas funkcionālai lietošanai ir optimāls būvprodukts, kas ietver praktiski visas ar griestiem un sienām saistītas pamatfunkcijas:
• teicami kalpo kā norobežojošs un stiprs materiāls ar labu ilgizturību;
• pietiekami porains, lai reizē būtu labs skaņu izolējošs materiāls;
• labi siltumizolējoši rādītāji;
• viegli demontējams, uzstādot dažāda veida komunikācijas;
• materiāls ar dekoratīvu un arhitektonisku virsmas faktūru.
Siltuma inerce
• Koka karkasa konstrukcijās fibrolīts izmantojams ne tikai kā siltumizolācijas materiāls, bet arī kā labu telpu mikroklimatu nodrošinošs un skaņas izolācijas materiāls.
• Pielietojot fibrolītu koka karkasa konstrukcijās, būtiski tiek līdzsvarota temperatūra un samazināti siltuma zudumi:
- vasaras saulainajās dienās telpas nepārkarst - nav jālieto kondicionieri;
- ziemā telpas strauji neatdziest – iespējama telpu cikliska apsilde.
,
Būvējot ēkas un veidojot iekšējo dizainu, cilvēki arvien vairāk sāk novērtēt un izvēlas tieši ekoloģiskus un kvalitatīvus materiālus.
Veidojot telpu interjerus, cilvēkus vairs neapmierina, ka materiāls ir tikai vizuāli pievilcīgs, bet pievērš uzmanību, lai tam būtu arī adekvāti tehniskie parametri.
Viens no mūsdienu un nākotnes materiāliem gan būvniecībā, gan arī interjerā ir fibrolīts.
Tieši fibrolīta dekoratīvi akustiskās plātnes, kam Eiropas valstīs ir visplašākais pielietojums dažādas funkcionalitātes ēku griestu apdarē, ir ieguvušas atzinību arī Latvijas vadošo dizaineru un projektētāju vidū, jo šīs plātnes nodrošina ne tikai modernu vizuālo efektu, bet tām ir arī augsti akustiskie un mehāniskie rādītāji.
Izvēloties griestu dekoratīvos risinājumus, tāpat ir jāņem vērā, vai dekoratīvās plāksnes drīkst noslogot ar iebūvētiem apgaismes ķermeņiem, griestu skaļruņiem, ventilācijas atverēm u.tml.
Un, protams, veidojot telpu interjeru, cilvēkiem vajadzētu pašiem sev uzdot jautājumu, kādu telpas gaisotni radīs šie materiāli un kādas sajūtas būs, atrodoties telpā.