Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Zaļā aptieka mājdzīvniekiem

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Dzīvnieki, it īpaši jaunlopi, diezgan bieži sirgst ar gremošanas trakta slimībām. Gadās, ka nav iespējams atsaukt veterinārārstu,vai vienkārši trūkst naudas zālēm. Tad jāņem palīgā zaļā aptieka.

Kādi ir dabas līdzekļi, ko var izmantot nepieciešamības gadījumā?

Pirmām kārtām jau kumelītes. Tās noderēs gandrīz visās situācijās. Kumelītēm ir abpusēja iedarbība. Piemēram, divām pretējām kaitēm, kā stiprai caurejai un pavisam cietai izejai. Pirmajā gadījumā vajag lietot labi stipru kumelīšu novārījumu, stipru kumelīšu tēju, otrā – cietai izejai – pavisam vāju nesavārītu tēju.

Ja teļiem ir caureja, gatavo kumelīšu novārījumu (1: 10). Dod katram pa glāzei 3–4 reizes dienā stundu pēc piena izdzirdināšanas.

Kumelīšu kompreses noder pret visādām ādas kaitēm, izsitumiem, tūkumiem, iekaisumiem, grūti dzīstošam vātīm.

Ķirbji. To mīkstumu var izmantot kuņģa darbības uzlabošanai. Īpaši vērtīgas ir ķirbju sēklas, tās noder dzīvniekiem par attārpošanas līdzekli.

Piemēram, suņiem lai izdzītu tārpus, 200–250 attīrītas ķirbju sēklas samaļ vai saspaida piestiņā, pievieno 50–60 ml ūdens, piemaisa suņa barībai, izēdina dzīvniekam pēc 12 stundu badināšanas, pēc 3 stundām dod kādu caurejas līdzekli.

Nātru novārījums veicina kuņģa darbību, samazina kuņģī gāzes. Der arī kā urīndzenošs līdzeklis.

Pētersīļi uzlabo ēstgribu. Pēc to lietošanas pastiprinās kuņģa sulas izdalīšanās. Dzīvniekiem dod lakstu un sēklu uzlējumu. Lai to pagatavotu, ņem 1 tējkaroti sasmalcinātu pētersīļu sēklu, aplej ar 0,5 litriem auksta ūdens, notur 8–10 stundas, izfiltrē. Uzlējumu dzirda teļiem pa pusglāzei vairākas reizes dienā.

Ķimenes – gremošanas un apetītes veicinātājas, gāzu novadītājas un mazinātājas.

Arī ozolu mizas un to novārījums noder, ārstējot teļiem caureju.

Tāpat ķiploki labi palīdz teļiem pret caureju. Jāpagatavo ķiploku uzlējums spirtā, noder arī dzimtenīte. 200 gramu sasmalcinātu ķiploku aplej ar 1 litru spirta, notur 12 dienas istabas temperatūrā. Dod 0,3–0,5 ml uz kilogramu dzīvsvara 2–3 reizes dienā 4 reizes atšķaidītu ar novārītu ūdeni pirms piena dzirdināšanas.

Lai normalizētu kuņģa darbību, it īpaši hroniskos gadījumos, dzīvniekiem dod ķiploku uzlējumu (50 g ķiploku aplej ar litru ūdens).

Govīm, zirgiem dod 30–60 gramu uzlējuma dienā, aitām, kazām 15–30 gramu.

Vēl viena no biežāk lietojamām zālītēm ir pelašķis. Izmantojams elpošanas trakta slimību ārstēšanā, brūču dziedēšanā. Labi stimulē ēstgribu un noregulē gremošanu.

Sausu pelašķu pulveri, samaisītu ar nātru lapu pulveri attiecībā 1 : 1, izmanto asiņošanas apturēšanai. Teļiem pret kuņģa iekaisumiem pēc ēšanas 2–3 reizes dienā dod pelašķu uzlējumu (1:10), rēķinot pustējkaroti uz 1 kg dzīvsvara.

Kaltētu pelašķu lakstu, ziedu pulveri var dot pret kuņģa kaitēm govīm (25–30 g), kazām, aitām (5–10 g), vistām (0,2–0,5 g) 2–3 reizes dienā.

Klāt pavasaris, un drīz būs arī vasara, atcerēsimies šos padomus, kad nāks īstais laiks ārstniecības augu vākšanai.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu