/nginx/o/2018/07/15/9281072t1hdbfe.jpg)
Ogu laiks ir veselīgs, taču bieži sagādā raizes, jo zobi no ogām mēdz iekrāsoties, kā arī kļūst jutīgāki. Kā rūpēties par žilbinoši baltu smaidu?
Lai zobi neiekrāsotos no pārtikas produktiem, kā arī ogām, (īpaši mellenēm, kas zobu emalju padara zilganīgi pelēku), pēc maltītes noteikti jāizskalo mute kaut vai ar ūdeni vai jāpakošļā košļājamā gumija, iesaka zobu higiēniste Sandra Kalniņa. Zobus iekrāso visi pārtikas produkti, kas satur krāsvielas: tēja, kafija, kola, sarkanvīns, tāpat arī zemenes, ķirši, avenes, mellenes, zilenes, kam šobrīd ir ražas laiks. Ja uzturā lieto piena produktus ar lielu tauku daudzumu, zobi iegūst dzeltenīgu nokrāsu, tāda nokrāsa rodas arī no smēķēšanas.
Lai mazinātu ogu un citu produktu krāsvielu saskari ar zobu emalju, ieteicams dzert sulas caur salmiņu. Ja neapmierina zobu tonis un ir vēlme to padarīt gaišāku, var reizi nedēļā noberzt ar sodu. Veikalos ir arī nopērkamas balinošās zobu pastas. Izšķir baltinošās un balinošās zobu pastas, kam ir divi dažādi iedarbības mehānismi, lai arī efekts ir viens – par pāris toņiem baltāki zobi. Baltinošo zobu pastu sastāvā ir abrazīvi (sāls, soda, silīcijs – dažādu izmēru granulas), kas mehāniski noņem aplikumu un kā ar smilšpapīru nopulē zobu virsmu. Tomēr jāņem vērā, ja zobiem ir kādi defekti, abrazīvo pastu lietošana tos var tikai pastiprināt. Tādēļ liela vērība jāpievērš zobu tīrīšanas tehnikai. Pārlieku spēcīga un nepareiza zobu tīrīšana var noberzt emalju un tad zobi kļūst jutīgi pret karstu un aukstu, kā arī skābu. No balinošo pastu pārmērīgi biežas lietošanas zobi kļūst jutīgi un krītaini balti, poraini un uzņēmīgāki pret iekrāsošanos. Lai saudzētu zobu emalju, abrazīvās pastas ieteicams kombinēt ar citām zobu pastām, piemēram, no rīta zobus mazgāt ar zobu minerālvielas saturošu pastu un vakarā izmantot abrazīvo balinošo zobu pastu.
Tāpat ieteicami emalju atjaunojoši līdzekļi: fluora lakas, kalciju, fosforu saturošas pastas un mutes skalojamie līdzekļi. Baltinošās zobu pastas (tās ir samērā dārgas) satur fermentus, kuri iedarbojas uz zobu emaljas izveidojušos olbaltumvielu plēvīti, to šķīdinot, un zobs paliek neskarts, turklāt tas vienmērīgi iztīra mutes dobumu.
Veselīgāka par ķīmiskajiem līdzekļiem ir baltināšanas procedūra, kas faktiski ir higiē-nas procedūra, kad tiek notīrīts zobakmens un pigmenti, ko atstāj ogas, kafija, tēja, nikotīns. Mājas apstākļos visu aplikumu pat ar rūpīgu tīrīšanu no zobiem nav iespējams noņemt, tāpēc divreiz gadā vajadzētu apmeklēt zobu higiēnistu. Pēc šīs procedūras zobu krāsa kļūst baltāka vismaz par vienu toni. Zobu higiēnists iesaka arī līdzekļus zobu baltuma uzturēšanai.