Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Staļģenē uzsākta inficēto augu iznīcināšana

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: AFI

Sestdien Staļģenē un tās apkārtnē uzsākta cietušo un potenciāli inficēto augu iznīcināšana, aģentūru LETA informēja Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) direktors Ringolds Arnītis.

Šobrīd situācija tiek kontrolēta un zemju īpašniekiem uzdots augu iznīcināšanu veikt divu nedēļu laikā, sacīja Arnītis. Ja paši saimnieki ar uzdoto nevarēs tikt galā, darbus veiks VAAD sadarbībā ar pašvaldības iestādēm.

Situācija tiekot kontrolēta, taču Staļģenes ciemā atklātās bīstamās augu slimības simptomus VAAD inspektori ir konstatējuši arī citviet Zemgalē, un šobrīd tiek gaidīti laboratorisko izmeklējumu rezultāti, lai noskaidrotu, vai koki cietuši no bakteriālās iedegas vai to zari vienkārši aizlūzuši, nosaluši vai vainīga ir kāda cita slimība, sacīja Arnītis. Analīzes varētu būt gatavas nākamās nedēļas vidū.

Pašlaik VAAD inspektori pastiprināti kontrolē piemājas un komerciālos dārzus. Plānots, ka divu nedēļu laikā tiks apsekota visa valsts teritorija.

Kā ziņots, VAAD četru kilometru rādiusā ap Staļģeni izsludinājis karantīnas zonu, jo šajā ciemā atklāta bīstama augu slimība - bakteriālās iedegas "Erwinia amylovora".

Atbilstoši lēmumam viena kilometra rādiusā ap ciemu tiks izzāģēti un sadedzināti visi ar slimību inficētie augļkoki un krūmi. Vēl trīs kilometru rādiusā ap šo teritoriju ir noteikta buferzona, kurā tiks veiktas pastiprinātas pārbaudes un uzraudzība.

Desmit metru rādiusā ap inficētajiem augiem tiks iznīcināti visi iespējamie šīs slimības saimniekaugi - ābeles, bumbieres, cidonijas, krūmcidonijas, pīlādži, vilkābeles u.c.

Visā šajā teritorijā divus gadus nedrīkstēs pārvietot bišu saimes un stādīt minētos kokus un krūmus. Pēc infekcijas ar šo slimību aptuveni divus gadus tā var attīstīties latentā veidā, un šajā laikā nekādus slimības simptomus uz auga manīt nevar.

Tādēļ, ja slimība šajā vietā tiks konstatēta arī nākamvasar, darbības ierobežojumi var tikt pagarināti vēl par gadu. Par karantīnas noteikumu neievērošanu draud administratīvs sods.

VAAD aicina visus augļu dārzu un mazdārziņu īpašniekus pārbaudīt augļkokus un dekoratīvos kokus un krūmus un gadījumā, ja rodas aizdomas par iespējamu infekciju, ziņot VAAD inspektoriem. Neilgā laikā inficētais augs iet bojā, bet, ja tas netiek sadedzināts, slimība izplatās arī uz apkārtnes saimniekaugiem.

Bakteriālā iedega ir ļoti bīstama infekcijas slimība, jo to ir ārkārtīgi grūti apkarot, bet labvēlīgos laika apstākļos - karstā un mitrā laikā - tā attīstās neprognozējami ātri. Infekcija izplatās ar kukaiņu, galvenokārt bišu, vēja un putnu, kā arī inficētu stādu palīdzību, pastāstīja VAAD direktors Ringolds Arnītis.

Arnītis uzsvēra, ka slimība nav bīstama cilvēkiem un dzīvniekiem, bet ir postoša tās saimniekaugiem.

Slimības redzamākie simptomi ir nobrūnējuši un nokaltuši zari, daži vai visi ziedi novīst, nomelnē un iet bojā, tomēr parasti nenokrīt un paliek pie auga. Arī augļi nobrūnē, sačokurojas un iet bojā, bet nenokrīt. Pavasarī cietušie koki izskatās kā deguši vai sala bojāti, vēlāk bojāto koku miza vietām uzpūšas un plaisā.

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu