Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Melojošo smadzeņu fotografēšana

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Psihiatrijas profesori Rubens Gurs un Daniels Langlēbens no Pensilvānijas Universitātes medicīnas skolas veica pētījumu, izmantojot MRA (magnētiskās rezonanses attēlveidošanas aparātus), un atklāja, ka krāpšanās un godīguma gadījumos smadzenes darbojas atšķirīgi.

Viņi iedeva 18 brīvprātīgajiem spēļu kārti — erca dūzi — un 20 dolārus. Katrs cilvēks tika ievietots MRA aparātā, lai viņam tiktu izmērīta smadzeņu aktivitāte. Kad tika iegūti attēli, dators uzrādīja brīvprātīgos ar atšķirīgām kārtīm. Kad dators uzrādīja pareizu kārti — šajā gadījuma erca dūzi —, brīvprātīgajiem lika melot, ka tā ir cita kārts.

Dalībniekiem bija teikts, ka viņiem samaksās vairāk, ja viņi «apmuļķos» datoru un tas viņiem «noticēs». Tomēr dators jau iepriekš «zināja», kura kārts viņiem ir un kad viņi melo.

Smadzeņu attēli, kuros fiksēts brīdis, kad pētījuma dalībnieki meloja, atklāja nozīmīgu aktivitātes pieaugumu priekšējā smadzeņu garozā, kas atrodas apmēram septiņarpus centimetrus aiz pieres vidus, un kreisās smadzeņu garozas primārajā motoriskajā zonā, kas ir ap desmit centimetru dziļumā galvaskausā netālu no kreisās auss.

Gurs un Langlēbens uzskata, ka šis atklājums var nozīmēt poligrāfa pārbaužu beigas, jo MRA spēj atšķirt dažādus domu veidus. Piemēram, smadzeņu signāli poligrāfā var šķist tādi paši, kad kāds melo, un tad, kad viņš domā par gaidāmajām satraucošajām brīvdienām, bet šīs domas ir radikāli atšķirīgas. MRA smadzeņu attēli piedāvā telpisku slēdzienu, tā ka šī problēma tiek novērsta.

Doktors Dzjahons Gao, Pētniecisko attēlu centra docents no Sanantonio, vadīja līdzīgus eksperimentus, un viņa pētījumi parādīja, ka tad, kad kāds izlikās, ka zaudējis atmiņu, bija nodarbināta smadzeņu kreisā un labā puslode. Attēlu dati atklāja četru būtisku smadzeņu zonu aktivizēšanos — prefrontālajā, frontālajā, parietālajā, deniņu un zemsmadzeņu garozas rajonā. Parietālā zona ir smadzeņu aprēķinu centrs.

Komentāri

Tēmas

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu