/nginx/o/2018/07/15/9350542t1h6b84.jpg)
Pasaulē pazīstamais žurnāls «Forbes» publicējis individuāli izcilāko sportisko sasniegumu sarakstu, ar kuru piedāvājam iepazīties arī portāla «Apollo» lasītājus.
11. Vilts Čemberlens
Filadelfijas «Warriors» centra spēlētājam Viltam Čemberlenam jau bija «punktu mašīnas» reputācija. Taču 1962. gada 2. martā The Big Dipper lika visiem saviem iepriekšējiem sasniegumiem nobālēt. Čemberlens guva 100 punktus, ļaujot «Warriors» izcīnīt uzvaru spēlē ar Ņujorkas «Knicks» (169:147). Viņš pārspēja sev piederošo punktu gūšanas rekordu (78), kas tika uzstādīts sezonas sākumā. Turklāt tas nebija vienīgais rekords, ko Čemberlens laboja. Viņš uzstādīja jaunu līgas rekordu iemestajos metienos no spēles (36) un soda metienos (28 no 32), kā arī guva visvairāk punktu vienā ceturtdaļā (31) un puslaikā (59). Abu komandu kopā iemesto punktu skaits arī bija jauns NBA rekords.
12. Bobs Bīmons
Pasaules rekordi vieglatlētikā parasti tiek laboti par sekundēm vai centimetriem. Līdz 1968. gada Mehiko olimpiskajām spēlēm tāllēkšanas rekords bija 8,35 metri, bet 18. oktobrī 22 gadus vecais ņujorkietis Bobs Bīmons veica 19 platus soļus, ideāli trāpīja uz atspēriena dēlīša un aizlidoja tik tālu kā vēl neviens pirms tam. Kad viņš beidzot piezemējās, Bīmons bija pārspējis pasaules rekordu par vairāk nekā pusmetru (8,90 metri). Viņa pasaules rekords noturējās līdz pat 1991. gadam, kad amerikānis Maiks Pauels aizlēca 8,95 metrus, taču olimpisko spēļu rekords joprojām pieder Bīmonam.
13. Maikls Džordans
Tikai retajam sportistam izdevies dominēt kādā no sporta veidiem tik ļoti kā Maiklam Džordanam basketbolā. Sīksts aizsardzībā un pārliecinošs uzbrukumā, turklāt ar gravitāti ignorējošajiem slam dunk viņš nopelnīja iesauku Air. 1984. gadā Ziemeļkarolīnas universitātes students pievienojās Čikāgas «Bulls», kur sāka vienu no veiksmīgākajām karjerām sporta vēsturē. 13 sezonās ar «buļļiem» Džordans desmit reižu kļuva par līgas rezultatīvāko un piecas reizes par sezonas vērtīgāko spēlētāju, uzstādot rekordu pēc kārtas aizvadīto spēļu ziņā, kurās gūti vismaz desmit punkti (842 mači). Kopā ar komandu Džordans izcīnīja sešus čempionu titulus un karjeru pabeidza ar vidēji mačā gūtiem 30,12 punktiem, kas ir labākais rādītājs NBA vēsturē.
14. Bobijs Džounss
Bērnības gados Bobijs Džounss bija golfa brīnumbērns, un jau 14 gadu vecumā viņš sāka piedalīties profesionālos turnīros. 1923. gadā 21 gada vecumā viņš pirmoreiz uzvarēja nozīmīgās sacensībās («USA Open»). Līdz 1929. gadam Džounss bija triumfējis jau deviņos «Grand Slam» turnīros. Bet 1930. gadā viņš paveica to, kas nevienam golferim nebija izdevies ne pirms, ne pēc viņa. Džounss viena kalendārā gada laikā uzvarēja visos četros «Grand Slam» turnīros. Tomēr jau pēc diviem mēnešiem tikai 28 gadu vecumā viņš beidza karjeru.
15. Veins Greckis
Viņu dēvē par The Great One, jo hokejs bija Veina Grecka otrā būtība. Desmit gadu vecumā 85 spēlēs viņš guva 378 vārtus un atdeva 120 rezultatīvas piespēles. Bet kā profesionāls hokejists Greckis uzstādīja vairāk rekordu nekā šķiet iespējams. Līdz viņa karjeras beigām 1999. gadā Greckim piederēja (vai viņš dalīja) 61 NHL rekordu, ieskaitot visvairāk gūtos vārtus (894) un piespēles (1963) karjeras laikā, kā arī visvairāk vārtu (92) un visvairāk hettriku (10) vienā sezonā. Pēc 20 gadiem NHL Greckis pabeidza karjeru ar neticamu statistiku — 2857 punkti, vairāk nekā par tūkstoti pārsniedzot iepriekšējo rekordistu un bērnības elku Gordiju Hovu. Hovam bija vajadzīgas 26 sezonas, lai gūtu 1850 punktus, bet Greckim pietika ar desmit.
16. Martina Navratilova
2003. gadā 46 gadu vecumā čehiete Martina Navratilova pārī ar indieti Leanderu Paesu izcīnīja uzvaru Vimbldonas jaukto dubultspēļu sacensībās. Šī uzvara padarīja Navratilovu par vecāko tenisisti, kam izdevies triumfēt Vimbldonā, turklāt tā bija viņas 20. uzvara šajā turnīrā. Lai gan arī Billija Džīna Kinga izcīnījusi 20 Vimbldonas titulus, Navratilovai ir deviņi panākumi vienspēlēs, bet Kingai seši. Un Navratilova spēlē joprojām. Šogad Vimbldonā viņa aizkļuva līdz sieviešu dubultspēļu pusfinālam un jaukto dubultspēļu ceturtdaļfinālam.
17. Bils Rasels
Pirms Bils Rasels nebija spēris savu milzīgo pēdu uz basketbola grīdas, reti kurš ticēja, ka aizsardzība spēj uzvarēt spēlēs. Taču bloķēto metienu karalis pierādīja pretējo, palīdzot Bostonas «Celtics» 13 sezonās izcīnīt 11 čempionu titulus. Rasela komandas spēle un nesavtīgums deva labumu visai līgai, jo viņš ne tikai laboja rekordus, bet arī palīdzēja uzvarēt spēlēs. Protams, viņam pieder arī izcili individuālie sasniegumi — pieckārtējs NBA sezonas vērtīgākais spēlētājs, kas karjeras laikā savāca 21 620 atlēkušās bumbas, atdeva 4100 rezultatīvas piespēles un guva 14 522 punktus.
18. Dons Larsens
1956. gada «World Series» tikās Ņujorkas «Yankees» un Bruklinas «Dodgers» beisbolisti. Līdz piektajam mačam «Yankees» bija panākuši izlīdzinājumu sērijā un viņiem bija Dons Larsens — labs, taču ne izcils pičers ar karjeras rādītājiem 30 uzvaras un 40 zaudējumi. Sērijas otrajā spēlē Larsens bija drausmīgs, un viņa dēļ komanda zaudēja ar 8:13. Taču veiksme pavērsās pret viņu. Larsens pēc kārtas aizsūtīja atpakaļ uz soliņa visus 27 «Dodgers» spēlētājus un tikai vienam no viņiem izdevās trāpīt pa bumbiņu. Visbeidzot viņš izslēdza no spēles arī galveno pretinieku komandas sitēju Deilu Mičelu, tā ļaujot komandai svinēt uzvaru ar 2:0. Larsens bija paveicis neiespējamo, un tā joprojām ir vienīgā perfektā spēle «World Series» vēsturē.
19. Ēriks Haidens
Līdz pat 1980. gadam nevienam sportistam individuāli nebija izdevies izcīnīt piecas zelta medaļas vienās olimpiskajās spēlēs (Spics izcīnīja septiņas, taču trīs no tām bija komandu stafetē). Tad uz ledus izgāja Ēriks Haidens un dominēja savā sporta veidā kā neviens cits iepriekš. Haidens izcīnīja zelta godalgas visās ātrslidošanas disciplīnās, sākot no 500 metru sprinta līdz pat 10 000 metru slidojumam.
20. Gordijs Hovs
Gordijs Hovs saprotamu iemeslu dēļ ir pazīstams vienkārši kā Misters Hokejs. Pirmo profesionālā hokeja spēli Hovs aizvadīja 18 gadu vecumā 1946. gadā, pārstāvot Detroitas «Red Wings». Pēdējo spēli viņš aizvadīja 69 gadu vecumā Detroitas «Vipers» sastāvā Starptautiskajā Hokeja līgā (IHL). Līgums ar klubu Hovam toreiz bija tikai uz vienu spēli, taču ne jau tikai karjeras ilggadība padarījusi Hovu slavenu. Viņš 20 sezonas pēc kārtas bija rezultatīvāko spēlētāju piecniekā un sešas reizes tika atzīts par vērtīgāko hokejistu. Patiešām — Misters Hokejs.