Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Feihoju audzēšana

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: www.mytho-fleurs.co

Pirms pāris gadiem, atgriezdamās no brauciena pa Vāciju, kādā dārzu centrā nopirku feihoju, šķirni 'Triumph'. Pirms tam «Praktiskajā Latvietī» vai citā žurnālā biju lasījusi, ka šie augi gan skaisti zied, gan ražo augļus. Mūsu mājās feihoja jūtas labi, ir krietni paaugusies, nu jau arī zied, diemžēl neviens auglītis nav aizmeties. Vai ziedus vajag kā apputeksnēt?

E. Feldmane Jūrmalā

Sello feihoja (Feijoa sellowiana) jeb Sello aka (Acca sellowiana) ir mūžzaļš daudzgadīgs koks, retāk — krūms. To dēvē arī par Urugvajas feihoju, jo savvaļā augs sastopams Urugvajā, Dienvidbrazīlijā un Argentīnā.

Feihoja izceļas ar tumšām, sudraboti zaļām palielām lapām, kuru apakšpuse ir balti pūkaina — klāta ar sīkiem, īsiem matiņiem. Uz lapu fona izceļas baltie ziedi, ko rotā koši sarkani putekšņkātiņi ar spilgti dzelteniem putekšņiem. Ziedi izkārtoti pa diviem trim kopā daudzo zaru galos. Feihoja bagātīgi ziedus raisa martā, aprīlī. Šķirnēm ziedēšana ilgst no maija līdz novembrim, decembrim.

Ja telpās audzē tādas feihoju šķirnes kā «Mammounth», «Triumph» un citas, augļiem jābūt. Tās ir pašauglīgas šķirnes, kam nav nepieciešama mākslīga apputeksnēšana. Feihojas augļi ienākas aptuveni 5–7 mēnešu laikā. Tie ir līdzīgi kivi augļiem, tikai mazāki un bez filcveida ādas.

Feihojām visu gadu vajadzīga saulaina vieta un siltums. Vasarā tās var turēt ārā, vienīgi jāsargā no stipra vēja. Ziemas mēnešos feihojām dod atpūtas laiku, pazeminot temperatūru telpā līdz +8…+10ºC.

Lai feihojas katru gadu bagātīgi ziedētu un nogatavinātu kādus augļus, tās jāstāda lielos podos trūdvielām bagātā augsnē. Katru nedēļu bagātīgi jāmēslo, pārmaiņus dodot minerālmēslus, gan organisko mēslojumu. Daudz jālaista, lai visa milzīgā, smalkā sakņu sistēma vienmērīgi saņemtu ūdeni.

Ja temperatūra ir pārāk zema (ap 0ºC), feihojas var nomest lapas, taču tās pēc kāda laika ataug.

No sēklām audzētas feihojas sāk ziedēt pēc 5–7 gadiem, no spraudeņiem pavairotās — ātrāk. Lai izveidotu vēlamās formas koku vai krūmu, jauno augu vairākas reizes apgriež.

Feihojas jāsargā no bruņutīm. Ja tās laikus neapkaro, uz to izdalītā lipīgā šķidruma attīstās sēne, kas veido pelēki melnu apsarmi uz lapām. Šo kvēpsarmu var nomazgāt ar platu saru otu vai mīkstas drānas gabaliņu.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu