/nginx/o/2018/07/15/9427938t1h7e5e.jpg)
Mēs nebijām precējušies, kad mans nākamais vīrs ar savu tēvu uz pusēm privatizēja dzīvokli. Viņiem savu sertifikātu nebija, tos devu es un mans tēvs. Par sertifikātiem naudu nesaņēmām. Dzīvokli privatizēja 1996. gada aprīlī, kāzas notika 1996. gada jūnijā. Vīratēvs nomira, pusi no viņa dzīvokļa mantoja vīrs. Vai man un manam tēvam tiesā jāpierāda, ka devām sertifikātus? Man ar vīru ir trīsgadīgs bērns. Vīrs grib dzīvokli pārdot, saka: viņam neesot man atļauja jāprasa, lai mēs ar dēlu dzīvojot, kur gribot, ja nevēloties pārcelties uz laukiem pie vīramātes! Viņš varot savu bērnu arī uz ielas izlikt! Ko mums darīt? Vai vectēva mantojuma daļu var pieprasīt arī mazbērnam?
Ja privatizācijas sertifikāti pārrakstīti vīram un vīratēvam, bet viņi par tiem nav maksājuši, tad tagad vairs neko izdarīt nevar…
Ja vīrs vēlas dzīvokli pārdot, jāieskatās privatizācijas līgumā, kā īpašums noformēts, – vai tas ir ģimenes īpašums vai pieder tikai vīram un vīratēvam. Šādā situācijā ieteicams doties pie advokāta ar privatizācijas līgumu un citiem dokumentiem, lai varētu noskaidrot, vai dzīvoklis ir vai nav laulāto kopmanta. Bez tiem diemžēl nevar pateikt, vai vīrs var pārdot dzīvokli, neprasot otra laulātā atļauju.
Likuma «Par dzīvokļu īpašumu» 21. pantā ir teikts, ka dzīvokļa īpašnieks nedrīkst ģimenes locekli vai citu dzīvoklī iemitināto personu izlikt patvarīgi, turklāt ģimenes locekļus, kuru uzturēšana ir dzīvokļa īpašnieka pienākums, var izlikt, tikai ierādot citu viņu veselības stāvoklim atbilstošu dzīvojamo platību. Tā kā nepilngadīgā bērna uzturēšana ir abu vecāku pienākums, izlikt bērnu no dzīvokļa nedrīkst, neierādot citu platību. Ja tēvs atsakās to darīt, var griezties tiesā.
Vispirms mantojumu manto bērni. Ja bērni ir miruši, nākamie manto mazbērni. Tā kā mantojuma atstājēja bērns ir dzīvs un mantojumu jau pieņēmis, mazbērns no šī mantojuma neko nevar saņemt.