Skip to footer
Šodienas redaktors:
Eva Gaigalniece
Iesūti ziņu!

Noslēpumainā Nadīna — Grūtupa grāmatas pirmā vērtētāja

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Jurista un rakstnieka Andra Grūtupa jaunā grāmata «Ešafots» izsauca tādu ažiotāžu, ka cilvēki stāvēja rindā pie Jāņa Rozes grāmatnīcas, lai iegūtu bezmaksas eksemplāru ar paša autora parakstu. Taču arī klubā «Spalvas pa gaisu», kur notika grāmatas atvēršanas svētki un kur pulcējās izmeklēta publika, nebija vietas, kur pildspalvai nokrist.

Emocionālu lādiņu pasākumam deva aktieri Guntis un Imants Skrastiņi, kas lasīja fragmentus no grāmatas, un Mūzikas akadēmijas studenti, atskaņojot īpatnēju un oriģinālu popūriju par četrdesmito gadu dziesmu tēmām. Pēc tam Andris Grūtups saviem viesiem dalīja grāmatas — arī, protams, par velti un ar autogrāfiem. Starp viesiem bija gan politiķi, gan rakstnieki un vēsturnieki, gan miljonāri, gan vienkārši — draugi.

Nu jau desmit gadus Andri Grūtupu dažādos pasākumos un braucienos pavada kāda simpātiska dāma, kas izceļas ar smalkumu un inteliģenci. Viņu sauc Nadīna, un viņa strādā SEB Unibankā. Nadīna nekad nav mēģinājusi sevi izcelt priekšplānā, vienmēr bijusi klusa un smaidoša, taču ar savu pašcieņu un lepnu stāju. Jaunā prezidenta Valda Zatlera inaugurācijas ballē Nadīna ieradās, tērpusies latviešu tautastērpā. «Vakara Ziņām» Nadīna pastāstīja, ka ir krieviete un tikai tad, kad satikusi Andri Grūtupu, sākusi nopietni mācīties latviešu valodu. Tagad jaunā sieviete brīvi runā latviski. Andra un Nadīnas liktenīgā satikšanās notikusi pirms desmit gadiem kādā sarīkojumā, un kopš tā brīža viņi ir kopā.

Var nojaust, ka Nadīna ir sievišķīgi stiprs balsts advokātam un vīrietim Grūtupam. Nadīna pastāstīja, ka viņa strādāja ar Andri kopā Maskavas arhīvā, palīdzot viņam konspektēt vēstures dokumentu sējumus. «Krievu valodu es pārzinu labāk nekā Andris, tāpēc man bija vieglāk to darīt,» — tā Nadīna. Arhīvā Nadīna un Andris kopā pavadījuši trīs nedēļas, un tas bijis ļoti smags darbs, jo abi strādājuši no agra rīta līdz vēlam vakaram. Taču Grūtups arhīvus «raka» arī bez Nadīnas — kopumā kādus 11 mēnešus. «Andris ir ļoti centīgs un rūpīgs, viņam dokumentos visu vajadzēja noskaidrot līdz galam,» stāsta Nadīna, «un tikpat azartiski viņš rakstīja arī grāmatu. Tas ilga piecus mēnešus. Un es biju pirmā, kas novērtēja jauno darbu.» Kādu iespaidu tas atstāja uz Nadīnu? «Es biju šokēta. Man kā krievietei bija smagi lasīt vairākas vietas grāmatā, jo tur taču darbojās mani tautieši. Tomēr esmu pateicīga Andrim, ka viņš ne tikai man, bet arī daudziem citiem cilvēkiem atvēra acis uz patiesību,» teic Nadīna.

Bijušais Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs un melno mapīšu īpašnieks Andris Staris sola Grūtupam: «Nerakstīšu memuārus! Pietiks ar tavu literāro talantu.».

VISI GRIB. Pie Jāņa Rozes grāmatnīcas stāvēja milzīga rinda lasītgribētāju, kas vēlējās savā īpašumā iegūt grāmatu «Ešafots».

Jurists Aivars Borovkovs kopā ar dzīvesbiedri Ilzi Džonsoni Andrim Grūtupam uzdāvināja labu konjaku. Aivars Borovkovs novērtēja arī grāmatu «Ešafots»: «Tas ir pamatīgs ieguldījums Latvijas vēstures izzināšanā. Uzrakstīt vēsturisku epizodi, kas raksturo tā laika Latviju, turklāt šādā aizraujošā formā — tas ir liels gandarījums. Darbā jaušamas paralēles ar mūsdienām. Kā teicis Indulis Emsis — «Latvijas lielākā nelaime ir izdabāšana kādam no ārpuses». Šajā darbā tas arī atspoguļojas.».

Lasījumus no grāmatas klausītājiem emocionāli piedāvāja brāļi — Imants un Guntis Skrastiņi. Guntis atzina: «Grūtups ir ieguldījis milzīgu darbu šīs grāmatas tapšanā, tā balstās uz vēsturiskiem faktiem, tā ir skarba patiesība, kurā iesaistītas četras nācijas — krievi triumfēja, vācieši bija šokā, ebrejus reabilitēja, bet latvieši palika neziņā. Lasot šo grāmatu, man atausa atmiņā notikumi, par kuriem mums agrā jaunībā stāstīja Jaunatnes teātrī. Vienkārši vēsturnieks nevarētu uzrakstīt šādu darbu, jo tās nav tikai tā laika vēsturiskās apceres, tā jau ir dokumentālā proza.».

«Vai tu arī rakstīsi grāmatu? Redzi, kādi panākumi tavam tēvam,» raidorganizāciju dīva Gunta Līdaka mudina Andra Grūtupa dēlu Viktoru Grūtupu.

***

DĀVANAS ANDRIM GRŪTUPAM

«Uzvarēt mēs nevaram, tomēr varam neklusēt par patiesību!» Šādu novēlējumu Andrim Grūtupam savā grāmatā «Atmiņu kliedziens» ierakstīja Laimonis Purvs, piebilstot, lai Grūtups nekavējas ar nākamās grāmatas izdošanu. Arī profesore Ausma Cimdiņa advokātam pasniedza dāvanā savu grāmatu «Dzīve tekstā».

Un, protams, ziedi — Grūtups vismaz kādu laiku var justies kā dārzniecībā, jo ziedu ir milzum daudz.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu