/nginx/o/2018/07/15/9653986t1he391.jpg)
Mūsdienās zobu balināšana visā pasaulē kļūst arvien populārāka, un Amerikas Zobārstu asociācija to ir atzinusi par vienu no visdrošākajām un efektīvākajām procedūrām estētiskajā zobārstniecībā. Tomēr, pieaugot zobu balināšanas popularitātei, pieaug arī pacientu sūdzības un negatīvas atsauksmes par procedūras rezultātu – cilvēki sūdzas par sabojātiem zobiem, kas pēc balināšanas kļuvuši mīksti, plankumaini vai caurspīdīgi, iekaisušām smaganām un nopietni traumētu mutes dobuma gļotādu. Kāda tad īsti ir patiesība par zobu balināšanu un kā izvairīties no riskiem ceļā uz savu sapņu smaidu?
Liela problēma zobu balināšanas sfērā ir fakts, ka, pieaugot pieprasījumam, pieaug arī visdažādākā veida piedāvājums – zobu balināšanu veikt piedāvā arī neprofesionāļi dažādos skaistumkopšanas salonos un pat solārijos, savukārt interneta veikalos jebkuram interesentam iespējams iegādāties pavisam lētus balināšanas līdzekļus, kas sola pasakainu Holivudas smaidu un, protams, apgalvo, ka garantē arī absolūtu drošību. Sastopoties ar šāda veida piedāvājumiem, cilvēkiem jāsaprot, ka par zobu veselību un estētiku atbild medicīna, nevis skaistumkopšana, līdz ar to, pirms sākt pašrocīgi vai neprofesionāļu vadībā veikt eksperimentus ar saviem zobiem, obligāta ir speciālista – zobārsta – konsultācija.
Vēl viens ļoti būtisks iemesls zobārsta apmeklējumam – ārsts brīdinās, ja gatavosieties izvēlēties apšaubāmu, nekvalitatīvu zobu balināšanas veidu, un ieteiks katrā individuālajā gadījumā vispiemērotāko balināšanas metodi. Simtprocentīgi droša zobu balināšana ir tikai tad, ja tā tiek veikta zobārstniecības klīnikā profesionāļa – zobārsta vai zobu higiēnista – uzraudzībā.
Ir svarīgi zināt, kāda lampa tiek izmantota balināšanas procesā
LED gaisma veicina oglekļa saišu šķelšanu, vairāk krāsvielu tiek iznīcināts, un rezultātā zobi kļūst pat par 50% baltāki nekā tad, ja balināšanas procesā tiek pielietota jebkura cita veida lampa (Ontiveros, 2009). Esiet informēti un pārliecinieties, kādu lampu izmanto Jūsu zobārsts! Daudzas zobārstniecības klīnikas piedāvā pacientiem izgatavot individuālās zobu kapes un veikt balināšanu arī mājas apstākļos, klīnikā iegādājoties balināšanas gelu – tādā gadījumā gan procedūras piemērotību pacientam, gan konkrētā balināšanas līdzekļa kvalitāti ir apstiprinājis zobārsts un, ievērojot visas ārsta instrukcijas, par drošību arī nav nepieciešams satraukties.Zobārstniecības, kas strādā ar jaunākās paaudzes «Philips ZOOM» balināšanas sistēmu, zobu balināšanai mājas apstākļos parasti piedāvā produktus «ZOOM NiteWhite» un «DayWhite», ko var izmantot gan rezultāta uzturēšanai pēc profesionālās zobu balināšanas procedūras, gan arī pilnvērtīgai zobu balināšanai, ja iepriekš tā nemaz nav veikta.
Lētāk ne vienmēr ir labāk
Cerībā uz lēti iegūstamu efektu diemžēl var rasties neatgriezenisks defekts. To var izraisīt dažādu faktoru kopums – paša pacienta zobu stāvoklis balināšanas laikā (kariess, mīksta emalja, aplikums, zobakmens, restaurācijas ar malu sūci), balināšanas līdzekļa kvalitāte (ķīmiskās vielas un to koncentrācijas), kā arī pati balināšanas procedūras norise (cik ilgi balināšanas gels atrodas uz zobiem, vai tiek nodrošināta adekvāta mīksto audu izolācija). Visbiežāk no neprofesionālas zobu balināšanas cieš mutes dobuma gļotādas un zobu struktūra. Ja nav adekvātas aizsargbarjeras mīkstajiem audiem zobu balināšanas laikā, pastāv ķīmiska apdeguma un iekaisuma risks.