/nginx/o/2018/07/16/9826705t1h3b29.jpg)
Katrs namīpašnieks sapņo par zaļu oāzi savā dārzā. Par zālienu, pa kuru skraidīs bērni, kurā vienkārši atlaisties un skatīties debesīs. Lai gan pagaidām vēl nevaram baudīt vasaras labumus, vajadzētu sākt domāt par zālienu veidiem, tipiem, to piemērotību un funkcionalitāti. Ja zāliens ir labi kopts un pareizi iesēts, tas dos prieku arī tad, ja būs tikai pāris kvadrātmetru liels.
Piemeklē sev atbilstošāko zālienu
Zālienu drīkst sēt jebkurā gadalaikā, ja zeme nav sasalusi.
Zālienu veidi ir dažādi, sākotnēji jāizvērtē — kāds tas izskatīsies un cik daudz tiks slogots. Ir parastais zāliens, ir ar āboliņa piejaukumu, kā arī tikai āboliņa sēklas. Var izveidot pat meža pļavu, patlaban populāri ir ne tikai atjaunot pļavas, bet arī tās stādīt no jauna, it īpaši ja nav laika pļaušanas darbiem — margrietiņas un magones skaisti izskatās jebkurā ainavā. Sporta laukumu zāliens ir unikāls, jo vairāk to mīda, jo tas labāk aug. Ja sporta laukumā nav intensīva slodze, tas saaug biezs kā vate, kas salauzīs pļaujmašīnu!
Parka zāliens ir universāls, tas pacieš itin visu — mīdīšanu, sauli, ēnu... to var sēt arī zem kokiem. Vairāki ražotāji piedāvā arī speciālu zālienu, kas lieliski zaļo ēnainās vietās. Ir tāds zāliens, kas izaugot lieliski panes karstu sauli.
Ir zālieni kempingiem, izturīgi pret izmīdīšanu, piemēroti smilšainām un nabadzīgām augsnēm.
Ja izvēlas ziedošu zālienu, jāņem vērā, ka āboliņš ir agresīvs — kā astoņkājis izlaiž kājas, tā āboliņš izpleš savu sakņu sistēmu. Āboliņa zālājam jānosaka stingra robeža (ar gofrētām plastmasas lentēm vai grāvjiem), citādi tas var izplesties visās jūsu puķu dobēs. Pašiem sajaukt zālāja sēklas ir riskanti — var iesēt par daudz balto āboliņu, ar laiku tas pārņems zālāju, rezultāts — tīrs āboliņa zāliens. Izvēloties zāliena tipu, vajadzētu jau laikus rēķināties ar āboliņa mērķtiecīgo dabu. Ja tomēr vēlaties baltus ziediņus savā zālienā, neaizmirstiet par bitēm, kas var sadzelt jūs pašus un jūsu bērnus.
Zāliena uzmundrināšana
Intensīvā saulē zālienā var izdegt pleķi, šādiem gadījumiem piemērots sēklu maisījums «ātram remontam». Tomēr efektīvāka būs irdināšana un mēslošana, ja zāliens ir izdedzis, tas nozīmē, ka tam kaut kas nepatīk — visticamāk, vainojama augsne. Ievestā augsne, iespējams, ir no karjera apakšējiem slāņiem, kur zeme nav dzīva, tajā nav dzīvotspējīgie mikroorganismi, kuri mīt zemes virskārtā. Pie vainas var būt arī mājdzīvnieki — kaķi, suņi, kuri nerespektē jūsu zālienu, bet izmanto to par tualeti.
Zālienu vislabāk reanimēt ar aeratoru (rulli ar adatām vai nažiem). Izmasējot zāliena sakņu sistēmu un zemes virskārtu, saknēm tiek piegādāts mitrums un skābeklis, noņemtas sūnas, kas mežā ir skaistas, bet zālienā tiek uzskatītas par parazītiem. Ja jūsu zālienā ir cigarešu izsmēķi vai dzīvnieku izkārnījumi, ar aeratoru tos var savākt atsevišķā kastītē. Augsts gruntsūdeņu līmenis, sablīvējusies augsne — zālienam būs daudz vieglāk zaļot, ja uzmundrināsiet to ar skābekli. Pēcāk palīdzēt zālienam augt arī ar minerālmēsliem.
Ja vienu gadu sēj viena tipa sēklas un puse iznīkst, labāk ir ņemt tā paša ražotāja un tipa zāli, lai nav dažādas krāsas. Ja vēlaties ideālu zālienu, jāsaglabā šķūnī vecais iepakojums, lai viena sētmale nav tumšāka, otra gaišāka.
Lai kādu zālīti jūs izvēlētos, vasara tuvojas un solās būt krāsaini brīnišķīga!